Realizacje

Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach

Nad jeziorem Czorsztyńskim wybudowano niesamowity, nowoczesny dom letniskowy. Łączy on w sobie elementy architektury pasterskiej chaty z nowoczesnością formy i rozwiązań technicznych. Połączenie to sprawia, że dom nie pozwala przejść obok siebie obojętnie.

Bryła pienińskiego domu nawiązuje kształtem i kolorystyką, a także materiałami użytymi do jej konstrukcji do tradycyjnej zabudowy pasterskiej. Świetnie wpasowuje się w idee skansenu z XIX wiecznymi budowlami, znajdującego się nieopodal.  Jednak mimo silnych nawiązań do tradycji, ten nowoczesny dom posiada unikatową formę i techniczne rozwiązania. Wiórem osikowym pokryto charakterystyczny dach i ścianę, które płynnie przechodzą jedno w drugie. Kamienna podmurówka nawiązuje zaś charakterem do góralskich zabudowań.

Nowoczesny dom otwarty na jezioro

Dom zbudowny został na działce pochylonej w kierunku jeziora. Naturalne ukształtowanie terenu sprawiło, że letnicy mogą podziwiać jezioro i góry, ponieważ roztacza się stamtąd piękny widok na okolicę. Dwa średniowieczne zamki – w Niedzicy i Czorsztynie – malowniczo położone na brzegu – dodają miejscu niesamowitej kolorystyki.

Zadaniem projektantów było wykorzystanie atutów widokowych działki.  Od strony jeziora zastosowano  zatem pełne przeszklenia na parterze, a  także dużą lukarnę na piętrze.  Projektanci wykorzystali spadek działki i podnieśli w stosunku do otaczającego terenu poziom parteru wraz ze znajdującym się przed domem tarasem .

Dom od strony wejściowej sprawia wrażenie niedostępnego. Stało się to za sprawą rezygnacji z okien.   Przeciwny zabieg zastosowano od strony jeziora. Tutaj duże przeszklenia otwierają wnętrze na otoczenie. Roztaczający się za oknem panoramiczny, przepiękny widok stał  się integralną częścią projektu wnętrz.

Nowoczesne wydanie góralskich ornamentów

Nowoczesna estetyka wnętrza przeplata się z tradycyjnymi rzeźbami i ornamentami góralskimi. Użyto tu stonowanych kolorów czerni, szarości i naturalnego drewna i rozbito je wyrazistymi detalami. Drzwi i schody ozdobione zostały uproszczonym wzorem góralskiej wycinanki. Ten sam wzór pojawia się w dekoracji ścian. Niesamowite wrażeni robi koronka przekształcona w znak graficzny w strefie aneksu kuchennego. Duże lampy i surowe dodatki dopełniają tę niezwykłą aranżację.

Dzienna przestrzeń z aneksem kuchennym wypełniają niemal cały parter. Dwa przesuwne okna pozwalają połączyć wnętrze z tarasem poprzez otwarcie połowy ściany. Pas od strony wejściowej zawiera w sobie toaletę, garderobę, a także łazienkę, toaletę i schody. Układ piętra – schody w środku i trzy pokoje pod skosami dachu, mocno porządkują przestrzeń, nadając jej symetryczność. Niewielka piwnica i pomieszczenie techniczne umieszczone są pod budynkiem, w zagłębieniu zbocza, w zrobionej tam niewielkiej piwnicy.

Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim

Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim

Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim  Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim   Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem CzorsztyńskimNowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem CzorsztyńskimNowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim  Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem CzorsztyńskimNowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem CzorsztyńskimNowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem CzorsztyńskimNowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim  Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim  Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim  Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem CzorsztyńskimNowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim Nowoczesny dom letniskowy w Pieninach nad jeziorem Czorsztyńskim

Źródło: Bryla.pl

4.9/5 - (43 votes)

Data publikacji: 14 lipca, 2018

Autor:

4.9/5 - (43 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. iwko
    niedziela, 6 stycznia, 2019

    Cudowne wnętrza,bardzo przestronne.Jeszcze piękniejsze widoki i na jezioro i na Pieniny.Żyć i nie umierać w takiej okolicy,zmienia się tylko kolorystyka krajobrazu w ciągu pór roku.Marzenie.

  2. marzyciel
    niedziela, 31 marca, 2019

    Piękne tereny górskie, widok na jezioro, świeże czyste powietrze – idealne miejsce na wypoczynek. Do tego przytulny i świetnie wykończony funkcjonalnie domek to w dobie dzisiejszych czasów najskuteczniejsze rozwiązanie codziennych problemów. Niestety znaleźć takie miejsce i zrealizować plany to coraz trudniejsze zadanie i niestety związane z wysokimi kosztami.

Podobne artykuły