Elektronarzędzia

Nowość od Mafell – frezarka NFU 50 do wręg

Założona w 1899 roku marka Mafell jest doskonale znana dekarzom i cieślom, którzy doceniając fakt, iż firma nadal w 100% produkuje swoje wyroby w Europie, ufają jej przede wszystkim z uwagi na jakość wykonania tych produktów i ich technologiczną innowacyjność.

Oferta elektronarzędzi tej marki właśnie wzbogaciła się o kilka nowości, wśród których na szczególną uwagę wszystkich cieśli i dekarzy zasługuje wszechstronna frezarka do wręg, oznaczona symbolem NFU 50, która może pełnić podwójną rolę frezarki do wpustów i zarazem frezarki ciesielskiej. O jej przydatności w pracach konstrukcyjnych świadczy to, że z jej pomocą swobodnie można wykonywać wręgi wzdłużne (pod kanały serwisowe) o szerokości od 22 do 40 mm, pojedyncze czopy – przy wsparciu narzędzia prowadnicą L – oraz połączenia na zacios do 45° przy użyciu standardowej prowadnicy równoległej. Oczywiście dochodzi do tego również klasyczne frezowanie wrębów, do czego przydaje się wspomniana prowadnica L.

Frezarka Mafell NFU 50
Frezarka Mafell NFU 50

Frezarka Mafell NFU 50

Powyższy opis nie wyczerpuje możliwości tego narzędzia, ponieważ za pomocą frezów znajdujących się w standardowym zestawie NFU 50 fachowcy mogą frezować wpusty o głębokości do 50 mm i szerokości do 60 mm. Opcjonalny frez przestawny umożliwia natomiast wykonywanie wpustów o szerokości 22–40 mm przy głębokości do 50 mm. Jednak najwięcej o tym unikalnym narzędziu powiedzieć mogą dane techniczne dotyczące samej konstrukcji frezarki. Należy zacząć od napędu, którym dla frezarki NFU 50 jest znany silnik Cuprex o mocy 2300 wat, nad którego wydajnością czuwa elektronika. Uzyskuje on prędkość na poziomie 5900 obrotów na minutę i obudowany jest lekkim magnezowym stopem dla niskiej wagi i wysokiej odporności przy świetnym odprowadzaniu ciepła. Elementy obudowy narzędzia, które wykonano z tworzywa sztucznego, zostały wzmocnione włóknem szklanym, co wpłynęło na ich wyższą trwałość.

Kolejnym atrybutem frezarki – tu już następuje przejście do sprytnych mechanizmów w niej zastosowanych – jest blokada z funkcją „2 w 1”, która pozwala łatwo ustawiać głębokość frezowania poprzez jej błyskawiczne zwolnienie (zwolnienie poprzez uchwyt blokady) i włączenie jednym ruchem natychmiast po ustawieniu pożądanej głębokości. Warto jednak wiedzieć, że głębokość frezowania można w tym narzędziu nastawiać też drugim mechanizmem, który opiera się na osobnej dźwigni blokującej. Mechanizm ustawiania kąta nachylenia (maksymalnie do 45°) został tu przeprojektowany w ten sposób, że skala jest dużo łatwiejsza do odczytania i dzięki temu precyzja nastawienia się zwiększyła. Zakres usprawnień poszerza obrotowe przyłącze dla węża odciągu wiórów, które można zablokować w wybranej pozycji.

Frezarka Mafell NFU 50
Frezarka Mafell NFU 50

Innowacją konstrukcyjną można nazwać mechanizm demontażu narzędzia z prowadnicy poprzecznej. Został on zaprojektowany w taki sposób, by można było to zrobić za pomocą jednego przycisku, po czym używać narzędzia z wolnej ręki lub na jednej z pozostałych dostępnych prowadnic. Praktyczną ciekawostką jest też system dwóch tzw. zderzaków, które w przypadku często powtarzających się kątów można zamocować na spodzie prowadnicy L. Przechodząc do kwestii bezpieczeństwa użytkownika – pomijając same osłony i obudowy – trzeba pochylić się nad świetnym hydraulicznym hamulcem. Zatrzymuje on frez w ciągu 3 sekund, a należy pamiętać, że prędkość obrotowa pod obciążeniem oscyluje w okolicach sześciu tysięcy obrotów na minutę. Bezpieczeństwo zwiększa też migająca dioda LED, która gaśnie, gdy frez przestaje się obracać.

Frezarka NFU 50 waży 9,4 kg i jest to optymalna waga dla zapewnienia stabilności maszyny, jednocześnie pozwalająca bezpiecznie pracować z tzw. wolnej ręki. W zestawie znajduje się prowadnica L, która stanowi standardowe wyposażenie urządzenia, a jej wymiary fizyczne wynoszą 370 x 810 x 280 mm. Zakres dostawy obejmuje – oprócz narzędzia i wspomnianej prowadnicy – takie elementy, jak głowica frezarska Ø 163 x 60 mm, wskaźnik pozycji NFU-PA (sygnalizujący pozycję krawędzi głowicy frezującej), ogranicznik boczny SA 625 do wykonywania powtarzalnych wręg (bez czasochłonnego znakowania) w odstępach 62,5 cm, wkrętak SW 6 i TX15 oraz kabel zasilający o długości 10 metrów. Oprócz wymienionych akcesoriów, do dyspozycji użytkowników pozostaje cały katalog opcjonalnego osprzętu, który można i warto dokupić. Ciekawą propozycją producenta jest opcja powiązania frezarki NFU 50 z odciągiem wiórów (o dużej pojemności 200 litrów) sygnowanym symbolem S200. Jest on jej idealnym uzupełnieniem, zwłaszcza że wyposażony został w specjalne mocowanie stanowiące uchwyt maszynowy, na który frezarkę można wygodnie odkładać, by bezpiecznie tam spoczywała podczas przerw w pracy.

MAFELL Service Center Polsk– ANDREMA P.W.
ul. Głogowska 78, 60-741 Poznań
tel. 61 661-11-52
mafell@mafell.pl

4.8/5 - (51 votes)

Data publikacji: 10 lipca, 2020

Autor:

4.8/5 - (51 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    sobota, 11 lipca, 2020

    Obserwując budowę kan adyjczyka na działce obok widziałem jak fachowcy używali różnego rodzaju narzędzi. Wydaje mi się, że nazwa Mafell też tam była. W każdym bądź razie praca szła im wyjątkowo sprawnie. Używali mnóstwa narzędzi przycinając, wiercąc, nacinając drewniane belki. Rzadko musieli coś poprawiać. Aż chciało się tam być. A kolekcja narzędzi wraz z własnym generatorem. którego użyli gdy zabrakło prądu imponująca.

  2. cieśla
    sobota, 11 lipca, 2020

    Elektronarzędzia są niezbędnym wyposażeniem każdego fachowca z branży ciesielskiej. Ułatwiają i przyspieszają prace konstrukcyjne przy produkcji elementów drewnianych. Precyzyjne cięcia i frezowania są gwarancją trwałości konstrukcji. Warto zainwestować w sprzęt renomowanej marki, by służył długo i był zarazem dokładny.

Podobne artykuły