Łączniki

Nowości w gamie E.u.r.o. Tec. GmbH – wkręty z rodziny KonstruX

Firma Eurotec GmbH już od 20 lat skutecznie zaznacza swoją obecność w sektorze technologii mocowań. To stale rozwijające się przedsiębiorstwo dostarcza wiele innowacyjnych produktów m.in. w segmencie budownictwa drewnianego, budowy tarasów czy zamocowań betonowych. Od niedawna katalog łączników tej marki stosowanych przy drewnie został poszerzony o całą rodzinę rewolucyjnych wkrętów KonstruX.

Wprowadzenie

Popularność drewna i drewna warstwowego oraz wzrost zainteresowania odbiorców prefabrykowanymi elementami drewnianymi, skłoniły firmę Eurotec do wprowadzenia nowości znajdujących zastosowanie przy skomplikowanych formach i strukturach o ogromnych rozpiętościach. Dlatego oferując całe systemy łączników kątowych czy 3-ściennych przeznaczonych m.in. do wewnętrznych narożników, firma nie mogła pominąć kwestii wkrętów, które potrafiłyby przenosić ogromne obciążenia i zarazem zapewnić szybki montaż. Tak właśnie narodziły się wkręty KonstruX, które w gruncie rzeczy stanowią system dla wszystkich typów połączeń nośnych w drewnianych konstrukcjach. Cała rodzina wkrętów, złożona z czterech różnych typów, znajduje zastosowanie m.in. w szeroko rozumianym budownictwie drewnianym – na przykład przy konstrukcjach szkieletowych bądź przy renowacjach stropów z belek drewnianych – jak też i w stolarstwie.

Typy wkrętów z rodziny KonstruX – krótka charakterystyka

Na rodzinę produktów sygnowanych nazwą KonstruX składają się wkręty typu ST z łbem walcowym, wkręty typu ST z łbem płaskim stożkowym, wkręty KonstruX z łbem płaskim stożkowym z końcówką AG oraz wkręty typu ST z łbem stożkowym i wykonane ze stali nierdzewnej A4. Wszystkie są gwintowane na całej długości.
Te pierwsze to wkręty ocynkowane o wysokim oporze wyciągania i dające mocne połączenie, a jednocześnie gwarantujące mniejszy moment wkręcania dzięki nowej samowiercącej końcówce. Wkręty te stanowią system do wszystkich typów połączeń nośnych w konstrukcjach z drewna i znajdują zastosowanie w budownictwie drewnianym i stolarstwie, w konstrukcjach szkieletowych, konstrukcjach hal, konstrukcjach z elementów drewnianych, czy przy renowacji stropów z belek drewnianych. Ich gama startuje od rozmiaru 6,5 x 80 mm a kończy się na rozmiarze 10,0 x 450 mm, podczas gdy gniazda łbów startują od TX 30 i kończą się na TX 50. Standardowa ilość wkrętów tego typu w jednym opakowaniu to 100 sztuk do rozmiaru 6,5 x 195 mm, natomiast wszystkie średnice powyżej – czyli 8,0 i 10,0 oferowane są w opakowaniach zbiorczych po 50 sztuk.

Program kalkulacyjny ECS. Przyjazne dla użytkownika oprogramowanie umożliwia wstępne wyznaczenie wymiarów połączeń dźwigarów głównych/pomocniczych, zdwojenia belek oraz wzmocnienia podpór. Pomoc przy obliczaniu wymiarów projektu z możliwością sprawdzenia zgodnie z Europejską Aprobatą Techniczną i normą EN 1995 (Eurocode 5).
Program kalkulacyjny ECS. Przyjazne dla użytkownika oprogramowanie umożliwia wstępne wyznaczenie wymiarów połączeń dźwigarów głównych/pomocniczych, zdwojenia belek oraz wzmocnienia podpór. Pomoc przy obliczaniu wymiarów projektu z możliwością sprawdzenia zgodnie z Europejską Aprobatą Techniczną i normą EN 1995 (Eurocode 5).

Kolejny typ wkrętów Konstrux to odpowiednik pierwszego, opisanego powyżej, jednak wyposażony w łeb płaski stożkowy zamiast walcowego. Jego parametry i zastosowanie są w zasadzie identyczne, natomiast istnieją różnice w kwestii rodzaju łba i rozmiarów. Tutaj gama startuje od średnicy 6,5 x 80 mm, a kończy się na rozmiarze 10,0 x 600 mm (opakowania zbiorcze po 100, 50 i 25 sztuk).

Trzeci typ wkrętów KonstruX to wkręty z łbem płaskim stożkowym z końcówką AG, czyli geometrycznie opracowaną w taki sposób, by zmniejszyć dodatkowo moment obrotowy potrzebny do wkręcenia i zarazem zminimalizować ryzyko rozszczepienia drewna. Tabela rozmiarowa obejmująca tylko średnicę 11,3 mm startuje od wkrętów o długości 300 mm (gniazdo łba TX50), a kończy się na rozmiarze 1000 mm. Każdy z rozmiarów dostępny jest w opakowaniu zbiorczym po 20 sztuk.

Ostatnim typem w rodzinie wkrętów KonstruX od firmy Eurotec są wkręty wykonane ze stali nierdzewnej A4 o właściwościach kwasoodpornych. Są to niezwykle wytrzymałe wkręty z łbem stożkowym i oczywiście gwintowane na całej długości, polecane do zastosowania w środowiskach, w których stal narażona jest na długotrwałe działanie czynników ją degradujących. Wszystkie wkręty tego typu oferowane są w jednej średnicy – 10 mm (gniazdo łba TX50) – i w zakresie długości od 160 mm do 400 mm. Opakowanie zbiorcze w ich przypadku zawsze liczy 25 sztuk.

Podsumowanie

Wkręty KonstruX z gwintem na całej długości maksymalizują wytrzymałość połączenia przez wyższy opór wyciągania gwintu w obydwu połączonych elementach konstrukcji. Dla porównania w przypadku zastosowania wkrętów z niepełnym gwintem, wytrzymałość połączenia zawsze jest ograniczona na skutek znacznie mniejszego oporu wyciągania łba wkrętu z łączonych elementów. KonstruX to oszczędzająca czas alternatywa wobec tradycyjnych złączy oraz łączników do drewna, takich jak stopy do belek, czy dźwigary belkowe itp. Ponadto należy pamiętać, że drewno ma niską wytrzymałość na poprzeczne ściskanie i poprzeczne rozciąganie. Dlatego w celu jego wzmocnienia najlepiej korzystać z wkrętów gwintowanych na całej długości – właśnie takich jak rodzina KonstruX. Każdy z czterech typów tych wkrętów doskonale przejmuje większą część oddziałujących na drewno sił a ponadto wpływa na zwiększenie nośności belek stropowych i ograniczenie ugięcia. Wszystko dlatego, że wkręty KonstruX z gwintem na całej długości łączą elementy konstrukcyjne na sztywno i bez możliwości przesunięcia.

Wkręty KonstruX to także niewidoczne połączenia, wyższa odporność pożarowa i brak mostków cieplnych. Trzeba nadmienić, że zgodnie z dopuszczeniem (Europejską Aprobatą Techniczną ETA-11/0024) nie jest przy nich wymagane wstępne nawiercenie, jedynie od długości wkrętu >= 245 mm zaleca się wstępne, wyznaczające kierunek nawiercenie na 1/3 długości wkrętu, co gwarantuje eliminację niepożądanego krzywienia się wkrętu.

Doradca Techniczny:
+48 609 444 170

E.u.r.o.Tec GmbH
Unter dem Hofe 5
58099 Hagen
tel. +49 2331 – 6245-0

Zapytanie w języku polskim mogą Państwo kierować na adres: info@eurotec.team

4.9/5 - (18 votes)

Data publikacji: 4 grudnia, 2020

Autor:

4.9/5 - (18 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Marcin
    środa, 16 grudnia, 2020

    marka Euro Tec jest ekspertem w dziedzinie łączenia za pomocą wkrętów i kołków. bogata oferta wielu rodzajów wkrętów daje możliwości łączenia różnych materiałów, co ważne łączniki są produkowane według wymaganych norm budowlanych.

Podobne artykuły