Łączniki

Nowości w gamie łączników do drewna firmy E.u.r.o. Tec. GmbH

Założona 20 lat temu firma Eurotec GmbH jest obecnie znanym graczem w sektorze technologii mocowań. To średniej wielkości przedsiębiorstwo dostarcza innowacyjne produkty m.in. w segmencie budownictwa drewnianego, budowy tarasów czy zamocowań betonowych w całej Europie. Katalog łączników E.u.r.o. Tec. stosowanych przy drewnie właśnie został właśnie poszerzony o kilka nowych pozycji.

Ze względu na rosnącą popularność drewna i drewna warstwowego, stosowanych w budownictwie z uwagi na ich ekologiczność, firma zintensyfikowała wysiłki i poszerzyła ofertę na polu systemów mocowania oraz kotwienia prefabrykowanych elementów drewnianych. Motywem przewodnim nowości stały się skomplikowane formy, ogromne rozpiętości struktur, a także wysokie wyzwania statyczne, korespondujące ze specyfiką budowy modułowej typowej dla budynków halowych dla przemysłu, handlu i rolnictwa, czy mostów lub bardziej złożonych konstrukcji dachowych.

Podłogowe płyty kotwiące i wsporniki łączące z metalu lub aluminium

Płyty kotwiące dla podłóg, to rozwiązania dopasowane do wszelkich projektów i dzięki usztywnieniom krzyżowym świetnie sprawdzają się w konstrukcjach z drewna ciężkiego. Zapewniają optymalny rozkład obciążenia dzięki indywidualnym regulacjom przy każdym projekcie, a ponadto pozwalają na lepsze wykorzystanie poszczególnych złączy, zwłaszcza w szczególnie mocno obciążonych węzłach.
Wsporniki łączące metalowe i aluminiowe stanowią elementy uzupełniające połączenia w nowoczesnej konstrukcji drewnianej. Obsługują one połączenia śrubowe warstw między-belkowe, dzięki czemu dodatkowe obciążenia mogą być lepiej rozłożone.

Łączniki do drewna Euro Tec

Płyty i narożniki ścinające

Płyta ścinająca jest łącznikiem absorbującym siły ścinające i, dzięki różnym otworom do kotwienia w drewnie i betonie, może być używana z drewnem litym oraz przy drewnianych konstrukcjach szkieletowych. Płyty ścinające Eurotec wykonane są z galwanizowanej stali konstrukcyjnej S250. Ich montaż jest prosty: fachowcy mają tu sześć skośnych otworów połączeniowych i 41 otworów opcjonalnych dla śrub kątowych lub gwoździ kotwiących dla zakotwiczenia w drewnie z każdej strony. Zakotwiczenie w betonie umożliwiają otwory ø 14 mm.

Narożniki ścinające pełnią podobną rolę co wyżej opisane płyty i również są wykonane z galwanizowanej stali konstrukcyjnej S250. Ich zastosowanie pozwala zmniejszyć liczbę połączeń i zapewnia ich wysoką wytrzymałość. W połączeniu z płytami dociskowymi pozwalają na absorbowanie sił rozciągających również podczas mocowania w betonie.

Łączniki do drewna Euro Tec

Niewidoczne łączniki do drewna z serii IdeeFix (rozmiar 30, 40 i 50 mm)

Łączniki te stanowią wraz z systemowymi wkrętami unikatowe rozwiązanie dzięki temu, że po wpuszczeniu w wywiercony w materiale otwór, stają się z zewnątrz całkowicie niewidoczne. Cechują się wysoką wytrzymałością na obciążenia rozciągające i poprzeczne, dają możliwość dodatkowego dokręcenia lub łatwego demontażu w razie potrzeby i przede wszystkim osłabiają drewno w znikomym stopniu. System IdeeFix znajduje zastosowanie zarówno w połączeniach jednorzędowych, jak i wielorzędowych szeregowych.

Łączniki do drewna Euro Tec

Połączenia systemowe do drewna klejonego krzyżowo

Eurotec oferuje cały system łączników kątowych i 3-ściennych, przeznaczonych do wewnętrznych narożników. Na system składają się też całkowicie gwintowane śruby KonstruX w połączeniu z opisanym wcześniej łącznikiem wpuszczanym IdeeFix ø 40 mm oraz śruby metryczne lub alternatywnie śruby kątowe. Wszystkie łączniki potrafią przenosić ogromne obciążenia, a ich szybki montaż sprawia, że w całości stanowią systemowe rozwiązanie m.in. dla budynków z litego drewna. W razie potrzeby firma wspiera swych partnerów aprobatą techniczną.

Łączniki do drewna Euro Tec

Doradca Techniczny:
+48 609 444 170

E.u.r.o.Tec GmbH
Unter dem Hofe 5
58099 Hagen
tel. +49 2331 – 6245-0

Zapytanie w języku polskim mogą Państwo kierować na adres: info@eurotec.team

4.9/5 - (40 votes)

Data publikacji: 1 września, 2020

Autor:

4.9/5 - (40 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    wtorek, 1 września, 2020

    O tym jak istotne są łączniki cieselskie przekonałem się podczas budowy altany ogrodowej. Złącza do drewna i odpowiednie wkręty spowodowały , że całość trzyma się mocno i stabilnie a użyte komponenty poczęsci pochodzą z f-my Eurotec. Ja jestem zadowolony.

  2. przezorny
    wtorek, 1 września, 2020

    Nie wszyscy sobie zdają sprawę jak pierwszorzędne znaczenie ma rodzaj połączenia konstrukcji drewnianych. Od tego zależy wytrzymałość i trwałość konstrukcji. Dlatego warto stosować łączniki ciesielskie sprawdzone, z atestami bo tylko takie zagwarantują bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji.

Podobne artykuły