Budownictwo drewniane

Nowy wiejski dom z drewna – Dom Organiczny

Nowy wiejski dom z drewna - Dom Organiczny

Piec od zduna. Niskotemperaturowe ogrzewanie podłogi na parterze, zasilane pompą ciepła. To ogrzeje mieszkańców domu z drewna masywnego HBE i wszystkich, którzy zapragną zamieszkać w cieple, bliżej natury i samych siebie. Aż prosi się, by zapytać skąd taki pomysł…

Pomysł

Firma Dom Organiczny. Ta historia napisała się sama. Pani Małgosia – architekt branży medycznej zaczęła zajmować się projektowaniem domów. Z mężem stworzyli świetny team i rewelacyjny model biznesowy – zaprojektuj i wybuduj. Ich dostosowane do potrzeb inwestora domy spodobały się tym, którzy lubią być niezależni i chcą, by projekt, a potem budowa nie tylko spełniały ich wyobrażenia, ale także były dostosowane do możliwości finansowych. Dzieje się tak od 5 lat. Projekt i realizacja domów – dostosowane do „kieszeni” i duszy mieszkańców.

Nowy wiejski dom z drewna - Dom Organiczny

Otwarci na nowe

Budowa własnego domu zmieniła jednak myślenie o tym, jak można budować, a potem mieszkać. Od początku w tym myśleniu obecne było drewno. Po przejrzeniu różnych technologii, najlepszą okazała się technologia HBE. To materiał nowy na rynku w Polsce. Wybranie HBE nie było proste i oczywiste. O wiele łatwiej przecież wybudować to, co znane, co samemu projektowało się i wykonywało. Jednak znana im technologia ciężka ustąpiła miejsca temu, co zdrowe i tradycyjne. Warkocz starego z nowym, w oparciu o materiały naturalne. Założenia są proste: ocieplenie domu wełną drzewną, piec z cegły, pompa ciepła, brak plastiku wszędzie tam, gdzie się da. To ma być azyl. Miejsce, gdzie wraca się, by nie tylko odpocząć, ale by chcieć żyć. Wtedy pojawiła się myśl – czemu nie pokazać tego światu i nie sprawić, by inni też mogli mieć to, co organiczne!

Niewielka, rodzinna firma, budująca rocznie kilka domów zrobiła zatem przewrót we własnym postrzeganiu domu. Na nowo odkryte drewno! Od zewnątrz – ogromne okna, nazwane ślicznie przez Panią Małgorzatę – „pragnieniem światła”, wewnątrz ciepło zduńskiego pieca. Ta nowość domu sprawiła, że stał się on domem pokazowym. Śledzone w mediach społecznościowych budzenie się do życia ścian i podłóg stało się natchnieniem dla innych, którzy chcą w ten sam sposób żyć-myśleć-mieszkać. Którzy, podobnie jak mieszkańcy domu organicznego – mają dosyć betonu i chemii budowlanej.

Nowy wiejski dom z drewna - Dom Organiczny

Technologiczna nowość

HBE to innowacyjna technologia oparta na klejonym warstwowo drewnie. Ściany zbudowane są z bali pionowych łączonych na podwójne pióro-wpust. Dodatkowy kanał umożliwia rozprowadzenie instalacji elektrycznych. Zainteresowanie tą technologią w Polsce wzrasta głównie poprzez krótki czas budowy takiego domu. Prefabrykowane ściany sprawiają, że nie trzeba na upragniony dach nad głową czekać miesiącami. Ta szybkość budowy powoduje, że dom w technologii HBE jest niewiele droższy od tego budowanego w technologii tradycyjnej, ciężkiej. Zainteresowanie ideą Domu Organicznego było tak duże, że już na etapie budowy w 2018 roku, podpisane zostały umowy na realizację trzech kolejnych w 2019. Odbiorcami są ludzie, którzy tak, jak właściciele chcą być bliżej natury i otaczać się pięknem płynącym z jej wnętrza.

Nowy wiejski dom z drewna - Dom Organiczny

Plany na przyszłość?

Iść dalej w tym kierunku. Pokazywać, że drewno to materiał XXI wieku. Firma nadal będzie domy projektowała i realizowała, dopasowując je do indywidualnych potrzeb swoich inwestorów. Oznacza to, że stawiany dom ma nie tylko „wyjść tanio i dobrze”, ale także generować minimalne koszty podczas eksploatacji. Idealnym rozwiązaniem jest dom pasywny dający oszczędność energii poprzez świetną izolację. Śledzenie budowy domu organicznego w mediach społecznościowych pozwala nie tylko na zobaczenie jak powstaje, ale także na zwizualizowanie sobie własnych pragnień.

DOM ORGANICZNY
Małgorzata Sodolska
www.domorganiczny.com
facebook.com/dom-organiczny

4.8/5 - (47 głosów)

Data publikacji: 13 marca, 2019

4.8/5 - (47 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Grzegorz
  środa, 13 marca, 2019

  Domy z drewna to cały czas nowość na naszym rynku, ale to powoli zmienia się. Te domy organiczne mają ciekawy wygląd. Są takie typowo drewniane, co przyciąga uwagę.

 2. Iwon
  czwartek, 14 marca, 2019

  Wcale się nie dziwię,ze takie domy się spodobały.Ciepłe,ekologiczne,przytulne nic dodac nic ująć,marzę o takim domu jak i wielu z nas.

 3. Wojtek
  piątek, 13 września, 2019

  Niestety absolutnie nie mogę polecić wykonawcy Dom Organiczny.
  Jakość wykonanych prac jest, bardzo słaba, wykonawca w połowie budowy przestał się pojawiać na budowie mimo wielokrotnych wezwań. Ignoruje reklamacji i wezwań dotyczące jakości wykonanych robót: przeciekająca izolacja ścian budynku, szpary w izolacji na krokwiowej itd…

  Sprawa została oddana przeze mnie kancelarii a niebawem trafi do sądu. Więcej w tym temacie umieszczam na bieżąco na stronie: www domorganiczny.pl

 4. Dom Organiczny
  czwartek, 3 października, 2019

  Małgorzata Sodolska

 5. Dom Organiczny
  czwartek, 3 października, 2019

  Firma jest w sporze z Panem Wojtkiem, który jako inwestor nie wywiązywał się z płatności i przez pół roku nie był w stanie zamontować stolarki okiennej w budynku ( montaż stolarki na życzenie inwestora poza kontraktem ). Te okoliczności zmusiły nas do przerwania dalszych robót budowlanych. Zainteresowanych okolicznościami tej budowy zapraszamy do kontaktu. Wezwanie do zaprzestania naruszania dóbr osobistych przedsiębiorstwa wkrótce trafi do Sądu.

 6. Małgorzata
  sobota, 19 października, 2019

  Odwiedziłam budowę Domu budowanego przez Dom Organiczny. Wspaniały mikroklimat i drewno pachnące żywicą ! Tego mi potrzeba ! Fajna koncepcja i szybkość realizacji to duże atuty tej Firmy. Myślę, że sukces wynika ze sprawnej organizacji
  prac budowlanych. Można w ciągu 3 tygodni zobaczyć swój dom a nawet uczestniczyć w jego składaniu. Polecam dzień otwarty na budowie jaki organizuje wykonawca.

 7. Lidia
  poniedziałek, 21 października, 2019

  Klimat się zmienia to i my musimy, a zbudowanie organicznego domu jest zwrotem ku naturze, którego warto dokonać! Życzę powodzenia w rozwoju tej idei.

 8. Wojtek
  poniedziałek, 21 października, 2019

  Gwoli ścisłości firma Dom Organiczny oczekuje zapłaty za etap prac, który nie został skończony, o jakości wykonania już pisałem.

  Nie mogę tutaj wkleić zdjęć wad które wystąpiły u mnie.

  Niebawem postaram się zaktualizować moją stronę (www.domorganiczny.pl) z kolejnymi wpisami na ten temat. Ostatnio nie miałem zbyt wiele czasu z uwagi na budowę… naprawiamy wszystkie błędnie wykonane prace aby uszczeliić budynek. Niebawem zbiorę materiał w całość.

 9. Dom Organiczny
  wtorek, 22 października, 2019

  W związku z pojawiającymi się w sieci informacjami iopiniami formułowanymi przez p.Wojciecha Dreżewskiego na temat  firmy Dom Organiczny,  jako właściciel firmy pragnę oświadczyć, że informacje rozpowszechniane przez p. Wojciecha Dreżewskiego są całkowicie nieprawdziwe a opinie pozbawione jakichkolwiek podstaw i mają na celu
  wyłącznie szkalowanie firmy. O sposobie postępowania inwestora świadczy fakt, że opinie iinformacje  prezentowane są min. na specjalnie założonej przez niego stronie, bezprawnie posługującej się nawą  firmy.   Treści na domorganiczny.pl są zamieszczone z punktu widzenia jednej strony. Pan inwestor jest bardzo sprytny, publikuje swoją negatywną opinię zaś z drugiej strony zastrzega że jest to sprawa sporna. W przypadku pojawienia się kolejnych nieprawdziwych i szkalujących wpisów, Dom Organiczny podejmie wszelkie dostępne kroki prawne w celu ochrony dobrego imienia firmy. 

 10. Wojtek
  wtorek, 22 października, 2019

  Szanowni Państwo, strona powstała aby każdy kto wpłaca sutą zaliczkę z góry (mój błąd) na poczet Umowy o roboty budowlane wiedział z czym musi się zmierzyć. W moim przypadku to:

  3 wezwania do wykonywania prac na budowie (od stycznia wykonawca nie kontynuuje prac)
  2 wezwania dotyczące uprzątnięcia terenu i utrzymywania względnej czystości (zdjęcia na stronie, sam musiałem to uprzątnąć)
  3 wezwania do naprawienia wad wskazanych przez inspektora nadzoru (przeciekająca izolacja ścian, przerwy w izolacji dachu)..

  Zainteresowanych większymi detalami zapraszam do kontaktu e-mail: wojciech.drezewski@mac.com

  Nie wydaje mi się żeby „szkalowanie” było tu odpowiednim słowem…

 11. Zuzanna
  środa, 1 kwietnia, 2020

  Domy zbudowane przez Dom Organiczny w idealny sposób pokazują jak żyć w zgodzie z naturą w prosty i jednocześnie nowoczesny sposób. Zdecydowanie polecam.

 12. Pierwsza sprawa sądowa wobec Dom Organiczny wygrana.
  sobota, 29 października, 2022

  Witam,

  Opłacało się czekać… udało mi się wygrać sprawę przed sądem w pierwszej instancji z Dom Organiczny. Fakt, wyrok jeszcze nie prawomocny ale pierwszy krok poczyniony… trzymajcie kciuki (reszta opisana poniżej). Dla ciekawych: Sąd Okręgowy w Łodzi, X Wydział Gospodarczy (sygnatura akt X GC 422/21).

Podobne artykuły