Budownictwo drewniane

Nowy wiejski dom z drewna – Dom Organiczny

Piec od zduna. Niskotemperaturowe ogrzewanie podłogi na parterze, zasilane pompą ciepła. To ogrzeje mieszkańców domu z drewna masywnego HBE i wszystkich, którzy zapragną zamieszkać w cieple, bliżej natury i samych siebie. Aż prosi się, by zapytać skąd taki pomysł…

Pomysł

Firma Dom Organiczny. Ta historia napisała się sama. Pani Małgosia – architekt branży medycznej zaczęła zajmować się projektowaniem domów. Z mężem stworzyli świetny team i rewelacyjny model biznesowy – zaprojektuj i wybuduj. Ich dostosowane do potrzeb inwestora domy spodobały się tym, którzy lubią być niezależni i chcą, by projekt, a potem budowa nie tylko spełniały ich wyobrażenia, ale także były dostosowane do możliwości finansowych. Dzieje się tak od 5 lat. Projekt i realizacja domów – dostosowane do „kieszeni” i duszy mieszkańców.

Nowy wiejski dom z drewna - Dom Organiczny

Otwarci na nowe

Budowa własnego domu zmieniła jednak myślenie o tym, jak można budować, a potem mieszkać. Od początku w tym myśleniu obecne było drewno. Po przejrzeniu różnych technologii, najlepszą okazała się technologia HBE. To materiał nowy na rynku w Polsce. Wybranie HBE nie było proste i oczywiste. O wiele łatwiej przecież wybudować to, co znane, co samemu projektowało się i wykonywało. Jednak znana im technologia ciężka ustąpiła miejsca temu, co zdrowe i tradycyjne. Warkocz starego z nowym, w oparciu o materiały naturalne. Założenia są proste: ocieplenie domu wełną drzewną, piec z cegły, pompa ciepła, brak plastiku wszędzie tam, gdzie się da. To ma być azyl. Miejsce, gdzie wraca się, by nie tylko odpocząć, ale by chcieć żyć. Wtedy pojawiła się myśl – czemu nie pokazać tego światu i nie sprawić, by inni też mogli mieć to, co organiczne!

Niewielka, rodzinna firma, budująca rocznie kilka domów zrobiła zatem przewrót we własnym postrzeganiu domu. Na nowo odkryte drewno! Od zewnątrz – ogromne okna, nazwane ślicznie przez Panią Małgorzatę – „pragnieniem światła”, wewnątrz ciepło zduńskiego pieca. Ta nowość domu sprawiła, że stał się on domem pokazowym. Śledzone w mediach społecznościowych budzenie się do życia ścian i podłóg stało się natchnieniem dla innych, którzy chcą w ten sam sposób żyć-myśleć-mieszkać. Którzy, podobnie jak mieszkańcy domu organicznego – mają dosyć betonu i chemii budowlanej.

Nowy wiejski dom z drewna - Dom Organiczny

Technologiczna nowość

HBE to innowacyjna technologia oparta na klejonym warstwowo drewnie. Ściany zbudowane są z bali pionowych łączonych na podwójne pióro-wpust. Dodatkowy kanał umożliwia rozprowadzenie instalacji elektrycznych. Zainteresowanie tą technologią w Polsce wzrasta głównie poprzez krótki czas budowy takiego domu. Prefabrykowane ściany sprawiają, że nie trzeba na upragniony dach nad głową czekać miesiącami. Ta szybkość budowy powoduje, że dom w technologii HBE jest niewiele droższy od tego budowanego w technologii tradycyjnej, ciężkiej. Zainteresowanie ideą Domu Organicznego było tak duże, że już na etapie budowy w 2018 roku, podpisane zostały umowy na realizację trzech kolejnych w 2019. Odbiorcami są ludzie, którzy tak, jak właściciele chcą być bliżej natury i otaczać się pięknem płynącym z jej wnętrza.

Nowy wiejski dom z drewna - Dom Organiczny

Plany na przyszłość?

Iść dalej w tym kierunku. Pokazywać, że drewno to materiał XXI wieku. Firma nadal będzie domy projektowała i realizowała, dopasowując je do indywidualnych potrzeb swoich inwestorów. Oznacza to, że stawiany dom ma nie tylko „wyjść tanio i dobrze”, ale także generować minimalne koszty podczas eksploatacji. Idealnym rozwiązaniem jest dom pasywny dający oszczędność energii poprzez świetną izolację. Śledzenie budowy domu organicznego w mediach społecznościowych pozwala nie tylko na zobaczenie jak powstaje, ale także na zwizualizowanie sobie własnych pragnień.

DOM ORGANICZNY
Małgorzata Sodolska
www.domorganiczny.com
facebook.com/dom-organiczny

4.8/5 - (49 votes)

Data publikacji: 13 marca, 2019

Autor:

4.8/5 - (49 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł
 1. Grzegorz
  środa, 13 marca, 2019

  Domy z drewna to cały czas nowość na naszym rynku, ale to powoli zmienia się. Te domy organiczne mają ciekawy wygląd. Są takie typowo drewniane, co przyciąga uwagę.

 2. Iwon
  czwartek, 14 marca, 2019

  Wcale się nie dziwię,ze takie domy się spodobały.Ciepłe,ekologiczne,przytulne nic dodac nic ująć,marzę o takim domu jak i wielu z nas.

 3. Lidia
  poniedziałek, 21 października, 2019

  Klimat się zmienia to i my musimy, a zbudowanie organicznego domu jest zwrotem ku naturze, którego warto dokonać! Życzę powodzenia w rozwoju tej idei.

Comments are closed.

Podobne artykuły