Narzędzia ręczne

Nożyce do blachy marki Stubai

Dolina Stubai położona niedaleko austriackiej metropolii Insbruck to miejsce, w którym rozwinęły się przedsiębiorstwa tworzące stowarzyszenie Stubai KSHB GmbH, słynące z produkcji profesjonalnych ręcznych nożyc dekarskich. Na rynku polskim są one wysoko cenione i chętnie poszukiwane, dlatego warto zapoznać się z ofertą tej marki.

Marka Stubai i oferowane pod jej znakiem nożyce dekarskie

Stubai to stowarzyszenie ponad dwudziestu firm zlokalizowanych w alpejskiej dolinie Stubai, z których wszystkie związane są z przemysłem narzędziowym, lecz każda specjalizuje się w nieco innej kategorii produktowej. Najwcześniejsze początki tej wytwórczości sięgają nawet 1897 roku, lecz istotnym momentem był dopiero rok 1960, kiedy to samodzielne przedsiębiorstwa założyły własną sieć spółdzielczą dla szybszego rozwoju dzięki zmniejszonym kosztom. Wkrótce ze spółdzielni wyłoniły się dwie duże filie, dbające o interesy wszystkich członków: Stubai ZMV GmbH – stojąca za marketingiem i siecią sprzedaży – oraz Stubai KSHB GmbH, która odpowiada za produkcję wszystkich wyrobów znakowanych przez markę, włączając w to szeroką ofertę dekarskich nożyc ręcznych. Działania obu filii okazały się bardzo skuteczne i dziś marka Stubai obecna jest w ponad 60 krajach.

Nożyczki do łuków
Nożyczki do łuków

Asortyment nożyc marki Stubai jest szeroki i obejmuje zarówno uniwersalne, jak też specjalistyczne modele, wśród których dwie dominujące grupy to nożyce precyzyjne i dźwigniowe. Niezależnie jednak od tego, po jaki typ i rodzaj nożyc sięgnie fachowiec, zawsze ma do czynienia z produktem z najwyższej półki jakościowej. Świadczy o tym nie tylko zaawansowana obróbka zastosowana w procesie produkcyjnym, obejmująca polerowanie i hartowanie indukcyjne materiału, ale też sam dobór materiałów do produkcji, wśród których dominuje wytrzymała stal węglowa C60 o twardości od 60 do 62 w skali HRC. Kwestia bezpieczeństwa użytkowników nożyc też leży na sercu inżynierów Stubai, dlatego swoje wyroby firma oferuje w kilku wersjach, z których wiele obejmuje antypoślizgowe i izolacyjne nakładki o wulkanizowanych krawędziach dla ochrony dłoni i zapewnienia mocnego chwytu. Oprócz wyżej wymienionych typów nożyc oferta Stubai obejmuje również nożyce proste typu wiedeńskiego, liońskiego czy też nożyce otworowe. Wszystkie wymienione to tradycyjne i znane od dekad typy nożyc, produkowane przez Stubai najczęściej w wersjach lewych lub prawych.

Prowadzenie materiału podczas cięcia nożycami prawymi i lewymi
Prowadzenie materiału podczas cięcia nożycami prawymi i lewymi

Kluczowe modele nożyc Stubai – przegląd oferty

Nie sposób nie zacząć od najbardziej popularnych nożyc Stubai, czyli tak zwanych pelikanów. Są to nożyce stosowane przy długich i prostych cięciach, których długość całkowita wynosi 350 mm zaś waga waha się w przedziale od 900 do 950 gram przy długości pojedynczego cięcia wynoszącej 185 mm. Najpopularniejsze modele to te oznaczone kodem 269001 – wersja lakierowana – oraz 269011 czyli wariant z rękojeścią pokrytą czerwonym PCV.

Nożyce uniwersalne

Kolejną istotną pozycją w katalogu Stubai są nożyce uniwersalne typu wiedeńskiego o numerze 265001 lub 265003, które przeznaczone są do cięcia blach błyszczących i twardych i które dostępne są w długościach odpowiednio 240 lub 300 mm. Oba warianty oferowane są z lakierowanymi rękojeściami.

Nożyce jubilerskie, wiedeńskie i precyzyjne
Nożyce jubilerskie, wiedeńskie i precyzyjne

Nożyce proste

Nożyce proste otworowe to kolejna ważna grupa produktów wykonana ze stali węglowej C60 i oferowana w wersjach prawych lub lewych, za każdym razem przy długościach 250 lub 300 mm. Jak sama ich nazwa mówi, stosuje się je do wycinania nawet dość niewielkich otworów, ale równie dobrze sprawdzają się też przy prostych i równych cięciach. Wszystkie modele z tej grupy prezentuje poniższa tabela.

Nr produktuWersjaDługośćWaga
267501Prawe250 mm420 g
267502Prawe300 mm560 g
267601Lewe250 mm420 g
267602Lewe300 mm560 g

Nożyce łukowe

Łukowe nożyce otworowe to również liczna grupa produktów, które najczęściej wykorzystuje się do cięć po ciasnym łuku o niewielkim promieniu, takich jak na przykład przy wycinaniu otworów w rynnach, otworów w czapkach czy też podczas przygotowywania łuków przy kominie. Najistotniejsze pozycje w tej grupie to nożyce o numerach 267701, 267702, 267703 (w wersji standardowej i GR) oraz 267704, a więc modele w wariantach prawych, lewych, bez okładzin jak i z okładzinami PCV w barwie czerwonej lub zielonej. Wszystkie produkowane są przez Stubai w długości całkowitej 250 mm przy wadze 440 gram. Nożyce do cięć dokładnych reprezentuje jeden model o numerze 2680, długości 210 mm i wadze 300 gram. Te nożyce świetnie się sprawdzają gdy potrzeba wykonać bardzo dokładne cięcie, proste lub po łuku.

Trzy wersje nożyc przelotowych
Trzy wersje nożyc przelotowych

Nożyce dźwigniowe

Istotną grupą nożyc Stubai są nożyce dźwigniowe, reprezentowane przez modele o numerach 268101, 269101, 270101, 270110 i 270111 – wszystkie o długości 260 mm i wadze w przedziale od 470 do 540 gram. Są to produkty wyposażone w elementy dźwigniowe, które pozwalają uzyskać większy nacisk i przez to wykonywać łatwiej cięcia proste i otworowe w twardych materiałach. Wymienione modele różnią się między sobą geometrią noży, ale wszystkie posiadają na rękojeściach powłoki z tworzywa sztucznego wraz z ogranicznikami dla ochrony dłoni przed zsunięciem się w stronę mechanizmów dźwigniowych i wszystkie zostały wykonane ze specjalnej stali o twardości 60-62 HRC.

Nożyce specjalistyczne

Katalog Stubai zawiera w sobie kilka specyficznych modeli nożyc, wśród których znajdują się nożyce precyzyjne 271001, zwane czasem z racji ich zastosowania nożycami jubilerskimi. Są bardzo niewielkie, gdyż ich długość wynosi 170 mm, zaś waga tylko 100 gram, ale właśnie te cechy pozwalają na użycie ich przy wykonywaniu ekstremalnie drobnych i dokładnych cięć.
Ostatnia liczna grupa nożyc to modele uniwersalne zwane przelotowymi, sprawdzające się we wszystkich typach cięć, wykonane w wariantach prawych, lewych, bez okładzin jak i z okładzinami PCV w barwie czerwonej lub też zielonej. Grupa obejmuje modele produkowane w długości całkowitej wynoszącej 280 mm i przy wadze 600 gram, które oznaczono numerami 270001, 270011, 270501, 270511 oraz 270511GR. Praktycznie we wszystkich wyżej wymienionych grupach nożyc funkcjonują specjalne modele nożyc oznaczone symbolem NR. Są to warianty, które producent pokrywa dodatkowo warstwą srebrzanki własnego patentu. Jej zadaniem jest zabezpieczenie stalowej powierzchni narzędzia przed pokryciem się korozją. Nie jest to 100-procentowa metoda, jednak zdecydowanie podnosi odporność materiału na utlenianie się.

Akcesoria wymienne

Kończąc to krótkie omówienie nie sposób pominąć kwestię dodatkowego akcesorium i elementów zużywalnych, które są wspólne dla wszystkich modeli nożyc Stubai. Producent przygotował dla użytkowników swoich wyrobów zestaw zapasowych śrub montażowych, oznaczonych kodem 270205 oraz sprężynkę 270250, która po zamocowaniu między rękojeściami nożyc powoduje ich automatyczne rozwieranie się natychmiast po ustaniu nacisku powodowanego dłonią. Jest to bardzo proste, lecz jak zwykle w przypadku marki Stubai, bardzo skuteczne rozwiązanie wspierające fachowców w ich pracy.

Dystrybutor narzędzi Stubai
Budman Ceramika Budowlana
mgr inż. Mirosław Mańko
ul. Cmentarna 6, 44-103 Gliwice
tel. +48 32 270 76 11,…12
e-mail: budman@budman.com.pl
www.budman.com.pl

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 19 stycznia, 2022

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły