Obróbki dekarskie

Obróbki blacharskie bez tajemnic

Gdy wreszcie powstanie drewniana konstrukcja dachowej więźby dachowej czas na jej pokrycie blachą. Obróbki blacharskie należą do najważniejszych elementów wykończenia tak pod względem praktycznym jak i estetycznym. Od tego jak zostaną wykonane zależy bezpieczeństwo całej konstrukcji, szczelność i efekt wizualny całego domu.

Obróbki blacharskie wykonuje się z blachy płaskiej i ocynkowanej, najczęściej w takim samym kolorze, co pokrycie dachu. Ich zadaniem jest uzupełnienie i uszczelnienie pokrycia w miejscach newralgicznych. Mogą one przyczyniać się do wnikania wilgoci pod pokrycie i w znajdującą się tam izolację.
Idealna obróbka blacharska jest niewidoczna i skuteczna. Niedoskonałość zaś widoczne są natychmiast.

Obróbek blacharskich wymagają:

kominy – obróbkę blacharską stanowi blaszany kołnierz zakrywający szczelinę między ścianą komina a pokryciem dachu,
okna połaciowe i włazy – w przypadku gdy okna nie są sprzedawane w komplecie z fartuchem uszczelniającym, obróbkę można zrobić z tego samego materiału co pozostałe obróbki,
kosze czyli zagłębienia w linii styku dwóch przylegających połaci dachowych. W tym miejscu zbiera się woda spływającą z dachu. Do obróbki kosza stosuje się rynny koszowe w kształcie litery „V”, którymi woda spływa do rynien i rur spustowych,
pasy nadrynnowe i podrynnowe – zabezpieczamy blachą uformowaną w kształcie litery „L”. Dolna krawędź ma kształt kapinosa (ukośne i wyżłobione podcięcie, po którym spływająca woda odrywa się i nie zalewa ściany).
miejsca połączenia dachu ze ścianą, lukarną itp. – mury nieosłonięte okapem dachowym należy zabezpieczyć obróbkami wyprofilowanymi, tak aby woda nie spływała po ścianie,
szczyt dachu zazwyczaj wykańcza się obróbką blacharską zwaną wiatrownicą.

Rodzaje obróbek blacharskich

Najważniejszą z nich jest obróbka szczytowa tzw. Wiatrownica. Jej zadaniem jest ochrona bocznej krawędzi dachu przed zerwaniem przez wiatr. Niemniej ważne są obróbki przyścienne, które przymocowuje się z jednej strony do połaci, a z drugiej do ściany budynku za pomocą wkrętów farmerskich, możliwie jak najszczelniej. Trudności sprawiają też często obróbki wokół kominów, różnego rodzaju wywietrzników, czy okien dachowych, do wykonania których wykorzystuje się specjalny kołnierz z blachy.

Rynnę koszową lub koryto w kształcie litery „V” montuje się na połączeniu połaci dachu. Ich zadaniem jest odprowadzanie do rynny spustowej nadmiaru gromadzącej się w tym miejscu wody lub śniegu. Zaś na wypukłej części styku połaci – np. kalenicy używamy do tego gąsiora w zależności od kształtu pokrycia – dachówkowego lub trapezowego.

Gdy chcemy uszczelnić okolice rynien montujemy pas nadrynnowy, który kieruje spływającą z dachu wodę wprost do rynny. Niezbędny będzie też pas podrynnowy zabezpieczający deskę czołową i pozostałe części okapu. I tu uwaga! Ta obróbka blacharska jest jednym z najbardziej widocznych elementów wykończenia dachu, z tego powodu jego wykonanie musi być szczególnie staranne i estetyczne.

Pozostają nam jeszcze śniegochwyty, które nie są co prawda niezbędne ale są niezwykle pomocne. Chronią rynny i zapobiegają gwałtownemu obsuwaniu się zalegającego na dachu śniegu, zmniejszając tym samym ryzyku uszkodzenia, bądź nawet urwania rynny. Należy pamiętać, że im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu, tym więcej będzie miejsc wymagających wykończeniowych prac dekarskich.

Konsekwencją niechlujnie wykonanych obróbek blacharskich są przecieki, które powstają na skutek nieszczelności na ich złączach. Przy częstych deszczach zawilgocenie murów i stropów jest gwarantowane. Dlatego te prace należy wykonywać dokładnie co do milimetra.

ASZ

4.6/5 - (13 votes)

Data publikacji: 1 lutego, 2014

Autor:

4.6/5 - (13 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Marta
    niedziela, 14 lutego, 2021

    Niestarannie wykonana obróbka to szereg problemów: nieestetyczny wygląd dachu, przeciekanie, możliwość dostania się szkodników, np. kun. Nie ma co oszczędzać na fachowcach biorąc takich, którzy wezmą jak najmniej, a dach wykonają jak najszybciej, ale niedokładnie.

Podobne artykuły