Obróbki blacharskie – co chroni twój dach, choć nie zwracasz na to uwagi?
Każdy dekarz wie, że montaż pokrycia nie kończy się na blachodachówce czy dachówce ceramicznej. Każdy dach potrzebuje należytej „oprawy” dzięki której będzie mógł spełniać swoją funkcję. Dlatego niezbędne do utrzymania szczelnego i eleganckiego dachu są obróbki blacharskie. Gdzie powinny być zastosowane?
Obróbki blacharskie znajdziemy wszędzie tam, gdzie występują połączenia połaci, na szczytach i krańcach dachu. Są często wykonywane na placu budowy z arkuszy blachy powlekanej i specjalnie dopasowywane do kształtu pokrycia. Część z nich można jednak zakupić wcześniej, przygotowane w odpowiednich, gotowych kształtach, docinane jedynie na dowolną długość. Zaoszczędzimy dzięki temu czas na budowie, a kupując obróbki od tego samego producenta co pokrycie (szczególnie z blachodachówki) mamy gwarancję, że będą one w tej samej powłoce i odcień będzie się zgadzać. Co znajdziemy w standardowej ofercie?
Przede wszystkim kalenice – szczytowe obróbki dachu. Dostępne w różnych kształtach z łatwością dopasują się do przetłoczenia naszego pokrycia. Głównym zadaniem kalenicy jest ochrona przed dostawaniem się wód opadowych pod pokrycie. Stożkowy kształt sprzyja sprawnemu odprowadzaniu opadów. Pamiętajmy jednak o pozostawieniu pustki powietrznej, aby wilgoć nie kumulowała się pod połacią.
Wiatrownice również pełnią bardzo ważną rolę. Podczas mocnych wiatrów istnieje ryzyko podwiania blachodachówki jej zerwania. Dzięki wiatrownicom, krawędzie dachu są zabezpieczone, a cała konstrukcja jest bardziej stabilna.
Bardzo ważnym elementem dla szczelności dachu są rynny koszowe. Umieszczane są we wszystkich połączeniach połaci, których spadek skierowany jest do wewnątrz. Rynny takie odprowadzają opady atmosferyczne, dzięki czemu nie kumulują się one w załamaniach, a więc unikamy ognisk korozji. Są to newralgiczne miejsca, w których występuje ryzyko nieszczelności, prowadzących do przeciekania dachu. Warto więc zwrócić szczególną uwagę podczas montażu oraz skorzystać z dodatkowych materiałów uszczelniających.
Również pasy nad- i podrynnowe to obróbki blacharskie, które są niezbędne na każdym dachu. Pas nadrynnowy odprowadza opady prosto do rynny, dzięki czemu nie dostają się one pod okap. Zapobiega także oberwaniu się rynny podczas zsuwania się czap śnieżnych z dachu. Pas podrynnowy chroni deskę czołową i okap przed zalaniem. Dodatkowo jest elementem widocznym od spodu dachu, więc zasłania ewentualne nieestetyczne łączenia i tworzy ładne wykończenie.
Poza wymienionymi nie zapominajmy jednak, że na dachu mogą wystąpić dodatkowe elementy przy których będą potrzebne obróbki na wymiar, np. okna połaciowe, komin czy lukarna. Bardzo ważny jest poprawny montaż, a więc najlepiej jak zajmie się nim specjalista.
Wykonanie obróbek blacharskich dachu są niezbędnym procesem przy budowie każdego domu. Prawidłowo wykonane zapewniają zachowanie szczelności dachu i zabezpieczają przed przedostawaniem się wody. Na ratunek idzie nam gama dostępnych na rynku środków uszczelniających.
Aby dach był kompletny,bezpieczny i dobrze się prezentował potrzebne są dobrze dobrane i zainstalowane obróbki blacharskie.Obróbki blacharskie występują wszędzie tam gdzie mamy zakończenia połaci czyli na szczytach i zakończeniach dachu,warto dobrze dobrać obróbki i fachowo je zamontować aby dach był bezpieczny i estetycznie wyglądał.