Obróbki dekarskie

Obróbki kominów, okien połaciowych, wyłazów i wywietrzników

Obróbki kominów tworzą kołnierze z blachy wykonane po to, by ochronić kominy przed spływającą po dachu wodą deszczową i zakryć szczeliny między kominem a podkładem pokrycia. Kołnierze przygotowywane są na podstawie dokładnego obmiaru wykonanych kominów. Polega to na wycięciu prostokątnych pasów blachy o szerokości około 40 cm i zagięciu ich pod kątem, jaki tworzy komin z połacią dachu, przez którą przechodzi.

Gotowe kołnierze zwykle łączone są na dachu na zakład i lutowane – gdy są wykonywane z blachy cynkowej, albo na rąbki podwójne – gdy obróbka jest z blachy stalowej. W przypadku krycia dachu blachą stosuje się zagięcia brzegów boków kołnierza przylegających do połaci, aby połączyć go z sąsiednimi arkuszami blachy pokrycia za pomocą rąbków podwójnych. Podobne zagięcia na rąbki leżące wykonuje się również w obróbkach kominów do dachów pokrytych dachówką i blachą falistą. Na połaciach o nachyleniu przekraczającym 30 stopni za kominami powinno się instalować odboje (kozubki na rysunku obok). Odboje chronią tył komina przed strugą wody deszczowej, zmuszając ją do ominięcia komina. Obróbka ta jest bardzo istotna, jednak niechętnie stosowana przez dekarzy z uwagi na jej pracochłonność.

Obróbki okien połaciowych i wyłazów

Obróbki okien połaciowych i wyłazów tworzą kołnierze z blachy ocynkowanej lub cynkowej. W obróbce okna świetlikowego w dachu pokrytym dachówką części kołnierza, wychodzące na połać dachową od strony kalenicy i z boków, zakańcza się rąbkami wywiniętymi do góry, a których opiera się przyległe do okna rzędy dachówek lub płytek. Od strony okapu na pokrycie dachowe nakłada się kołnierz czołowy (fartuch), a poszczególne części kołnierza, czyli cztery pasy blachy: górny, boczne i czołowy, łączy się ze sobą na dachu na zakład (na rąbki leżące pojedyncze albo podwójne) i lutuje. W przypadku krycia dachu blachą obróbka okien dachowych jest podobna jak przy dachówkach. Blachy kołnierza łączone są z blachami pokrycia na uprzednio przygotowane rąbki lub zakłady lutowane. Pokrywę wyłazu obija się blachą cynkową lub ocynkowaną, a wokół obramowania włazu przymocowuje się listwę o przekroju trójkątnym. Całość wykładana jest blachą cynkową lub ocynkowaną i tworzy rodzaj kołnierza zalutowanego w narożach. Dolna krawędź kołnierza łączona jest na lutowany zakład lub na rąbki leżące. Górne krawędzie wykładziny blaszanej zagina się do wewnątrz wyłazu na szerokość około 50 mm i przybija gwoździami papowymi do wierzchu ramy wyłazu w odstępach około 10 cm. Dolne krawędzie kołnierza łączone są z połacią dachu na lutowany zakład lub rąbki leżące. Po wykonaniu pokrycia obudowę wyłazu obrabia się blachą, tak jak kołnierz wokół komina.

Obróbki kominów, okien połaciowych, wyłazów i wywietrzników

Obróbki wywietrzników

Na uszczelnienia przejść wywietrzników przez pokrycie dachowe stosowane są obróbki w postaci przygotowywanych w warsztacie kołnierzy blaszanych. Górny brzeg kołnierza powinien być przylutowany do wywietrznika, natomiast dolny – odgięty do blach pokrycia dachowego na szerokość 5-10 cm. Jeżeli pokrycie nie jest blaszane, zastosować należy dodatkową podkładkę z blachy stalowej ocynkowanej ułożonej w płaszczyźnie połaci dachowej. Kształt podkładki powinno się dostosować do rodzaju pokrycia dachu. Połączoną z kołnierzem na lutowany zakład podkładkę, wpuszcza się od strony kalenicy pod pokrycie, na przykład pod dachówkę, a od strony okapu wykłada się na pokrycie.

4.9/5 - (11 votes)

Data publikacji: 4 sierpnia, 2014

Autor:

4.9/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Emil
    środa, 13 maja, 2020

    Obróbki blacharskie w tym obróbka komina, wyłazów i okien połaciowych to jeden z najważniejszych etapów tworzenia trwałego i szczelnego dachu. Bez tego nie da się zachować szczelności. Dodatkowo takie właśnie szczegóły są dopełnieniem całości estetyki. Warto więc korzystać z usług sprawdzonej i doświadczonej ekipy.

  2. Jan
    poniedziałek, 4 stycznia, 2021

    Obróbki blacharskie są jak wisienka na torcie. Bez nich a właściwie bez ich prawidłowego wykonania dachu właściwie nie ma. tak więc warto dbać o ten istotny szczegół aby w przyszłości uniknąć kosztownych napraw. Ekipa montująca dach musi być sprawdzona i doświadczona, najlepiej z polecenia osoby, która może ich pracę zweryfikować czyli np.kierownika budowy lub architekta.

Podobne artykuły