Obudowa komina z cegły klinkierowej
Fragment komina znajdujący się ponad połacią dachową, który jest wymurowany lub obudowany z cegły klinkierowej zapewnia niepowtarzalny i prestiżowy wygląd budynku. Jednak cegła klinkierowa to nie tylko estetyka ale i trwałość komina.
Wymagania techniczne
Zgodnie z normą PN-89/B-10425 przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły – Wymagania techniczne i badania przy odbiorze, murowanie komina oraz jego obmurowanie powinno bazować na cegłach pełnych. Warto podkreślić, że niejednokrotnie cegieł pełnych używa się wyłącznie przy budowie pierwszej i ostatniej warstwy obudowy jednak takie rozwiązanie nie jest zalecane.
Konstrukcja wsporcza
Obudowę z cegieł klinkierowych (po konsultacji z projektantem) można oprzeć na konstrukcji stropu najwyższej kondygnacji. Oparcie dla konstrukcji bardzo często stanowi specjalnie wykonana płyta o wytrzymałości uwzględniającej odpowiednią masę obudowy. Płytę montuje się na pustakach systemowych pod dachem. Niejednokrotnie jako oparcie dla cegieł klinkierowych wykorzystywana jest specjalna stalowa rama. Nieco rzadziej wykonuje się podmurowanie wsporcze od poziomu fundamentu. Warto podkreślić, że jako akcesoria do niektórych systemów kominowych oferowane są specjalne żelbetowe płyty wsporcze. Wysokość obmurówki komina z reguły nie przekracza 3 m.
Przy układaniu cegieł uwzględnia się wiązanie blokowe, flamandzkie, główkowe, gotyckie, holenderskie, kowadełkowe, krzyżowe (2 typy), a także śląskie i wozówkowe (przesunięcie o 1/2, 1/3, 1/4 cegły).
Pomiędzy pustakami kominowymi a ścianami osłonowymi należy zachować szczelinę o wymiarze 2 cm.
Częsty błąd
Warto podkreślić, że na etapie wykonywania obudowy komina systemowego z cegły klinkierowej najczęściej popełnianym błędem jest używanie cegły dziurawki. Co prawda pod względem końcowego wyglądu zewnętrznego nie widać różnicy to jednak niemal pewne jest przeciekanie komina. Podczas wykonywania obudowy należy przestrzegać instrukcji producenta konkretnego systemu kominowego.
Fugowanie przestrzeni między cegłami powinno być pełne, czyli zlicowane z cegłą. Mając prawidłowo wykonaną obudowę komina i jego obróbkę zyskuje się pewność szczelności systemu kominowego.
Szeroki asortyment
Firma Röben oferuje cegły klinkierowe typu Melbourne (gładka, ryflowana), Canberra (gładka, ryflowana), Adelajda (gładka, ryflowana), Victoria (czerwona, cieniowana), Perth (gładka) oraz Portland (gładka). Oprócz tego wybrać można cegłę klinkierową Sydney (cieniowana), Brisbane (cieniowana gładka) i Darwin (gładka). Dużym uznaniem cieszy się również cegła klinkierowa Lara (czerwona), Sorell (czerwona cieniowana), Ross (Burgund, Cieniowana), a także Hobart (antracytowo-brązowa), Kasztan (gładka) oraz Tobago (gładka), Maduro (gładka) i Trentino (gładka).
Firma Röben ma bogatą ofertę w zakresie cegieł klinkierowych, przez co odpowiednie rozwiązanie wybrać można pod kątem oczekiwań niemal każdego inwestora i wykonawcy. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że zastosowanie cegieł klinkierowych nie sprowadza się wyłącznie do obudowy kominów. To właśnie z tego materiału powstają m. in. elewacje budynków, ogrodzenia, schody, elementy architektury ogrodowej czy dekoracje wnętrz domów i obiektów użyteczności publicznej w szerokiej gamie struktur i kolorów. W efekcie zyskuje się spójność architektoniczną, elegancję, trwałość i prestiż.
mnie takie zastosowanie bardzo się podoba, jestem za.
Przymierzam się na wiosnę do remontu dachu. Przy okazji zastanawiam się nad obudowaniem komina klinkierem, który ładnie prezentuje się na dachach sąsiadów. Bogata oferta cegieł klinkierowych firmy Roben dodatkowo zachęca do zrobienia tego. Muszę ustalić z żoną kolorystykę dachu i cegieł a z projektantem szczegóły techniczne. Dodatkowo rozważam też wyłożenie frontu wejścia klinkierem i ta bogata kolorystyka cegieł jak Melbourn, Canberra, Adelajda, Victoria itd przyprawia już mnie o ból głowy co wybrać.