Budownictwo drewniane

OCHRONA NAD DRZWI – DASZEK SZKLANY CZY Z POLIWĘGLANU? JAKIE WYBRAĆ ROZWIĄZANIE?

Drzwi oddzielają świat obcy i nieznany od tego, który jest nam najbliższy i bezpieczny. Nie od dziś wiadomo, że drzwi wejściowe to nie tylko symboliczna granica, ale również wizytówka każdego domu. Powinny one idealnie współgrać z budynkiem oraz być solidnie zabezpieczone. Warto o nie zadbać poprzez wybór odpowiedniego zadaszenia. Chroni ono nie tylko drzwi, ale również nas samych przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak deszcz, śnieg czy wiatr. Przed podjęciem decyzji odnośnie odpowiedniego daszku warto zwrócić uwagę na walory estetyczne, ale również funkcjonalne, tak żeby konstrukcja posłużyła nam na lata.

DASZKI NAD DRZWI – PODSTAWOWE INFORMACJE

Daszek nad drzwi powinien pasować zarówno do elewacji, jak i otoczenia. Z jednej strony będzie pełnić on element dekoracyjny, a z drugiej skutecznie chronił przed opadami, nadmiernym nasłonecznieniem oraz skutkami przypadkowego upadku elementów znajdujących się na piętrze. Współczesne zaawansowane technologie produkcji różnego rodzaju materiałów dają ogromne możliwości przy wyborze odpowiedniego modelu, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom. Daszki nad drzwi wejściowe różnią się materiałem, wielkością oraz kształtem. Mogą być płaskie, markizowe lub łukowe. Każdy wybór wiąże się z innymi gabarytami konstrukcji oraz stopniem trudności w samym montażu.

Najchętniej wybieraną opcją są daszki płaskie oraz daszki dwuspadowe. Te pierwsze są bardzo wygodnym rozwiązaniem, nie zasłaniają ściany i nie kolidują z pozostałymi elementami domu. Małych rozmiarów daszek jednospadowy doskonale sprawdzi się przy niemalże każdej elewacji. Daszki dwuspadowe są rozwiązaniem mniej innowacyjnym lecz niezwykle praktycznym. Spadki na dwóch bokach pozwalają na swobodny opad zalegającego śniegu. Mniej popularną opcją są daszki z dodatkową ścianą. Zyskujemy w tym przypadku dodatkową osłonę przed wiatrem oraz zimnem. Przy projektowaniu tego typu konstrukcji należy zwrócić uwagę, na to, aby woda nie spływała w stronę przejścia. W niektórych przypadkach niezbędny może się okazać montaż rynny.

ZADASZENIE SZKLANE NAD DRZWI WEJŚCIOWE – PRZEGLĄD WYMAGAŃ BUDOWLANYCH

Daszek nad drzwi wejściowe jako element budynku podlega stosownym prawom i obowiązującym przepisom. Prawo budowlane obliguje właścicieli do uzyskania pozwolenia budowlanego przed rozpoczęciem prac związanych z montażem daszku. Zgodnie z art. 28 ust. 1 z dnia 7 lipca 1994 roku, instalacja daszku nad drzwiami według norm PN – ISO o właściwościach użytkowych w budownictwie wskazuje, że instalacja daszku nad drzwi zmienia parametry użytkowe budynku. W związku z powyższym montaż tego typu konstrukcji traktowany jest w kategoriach prawa budowlanego jako przebudowa i z tego tytułu wymaga pozwolenia budowlanego. Wszelkie wyjątki przewidziane są w art. 29 prawa budowlanego, jednak daszki nie zostały w nich uwzględnione.

Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest bezpośredni kontakt z wydziałem budowlanym. Pozwoli to na zorientowanie się czy w ocenie instytucji tego typu pozwolenie budowlane jest potrzebne.

DASZEK SZKLANY – ZASTOSOWANIE, ZALETY I WADY

Daszki szklane to jedne z najbardziej designerskich opcji wpisujące się we współczesną architekturę. Jako elementy pasujące niemalże do każdej elewacji, sprawdzą się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w sferze publicznej. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest duża trwałość. Daszek szklany wykonany jest ze szkła bezpiecznego laminowanego tzw. ESG VSG. Szkło laminowane o oznaczeniu VSG powstaje na skutek sklejenia dwóch szklanych tafli za pomocą specjalnej folii PVB (poliwinylobutylowej). W przypadku ewentualnego zbicia szkło nie rozpada się na drobne kawałki, a pozostaje przytwierdzone do folii. Oznaczenie ESG dotyczy szkła hartowanego. Swoją niezwykłą odporność na uszkodzenia zawdzięcza specjalnemu procesowi obróbki termicznej, w której podgrzewane jest do temperatury 600ºC, a następnie schładzane zimnym powietrzem. Konstrukcje wykonane ze szkła spełniają nie tylko podstawową funkcję, taką jak ochrona przed deszczem czy śniegiem, ale charakteryzują się wysoką przepuszczalnością świetlną.

Na rynku znajdziemy szeroką gamę kształtów i rozmiarów daszków. Niewątpliwym klasykiem są transparentne tafle, które dostosowują się niemalże do każdej elewacji. W sytuacji, gdy chcemy nieco osłonić wejście do budynku przed słońcem warto postawić na szkło mleczne. Jednym z podstawowych elementów każdego daszku są mocowania. Przy wyborze odpowiednich materiałów warto wziąć pod uwagę nie tylko jakość, ale przede wszystkim trwałość. Najlepszą opcją będzie postawienie na aluminium bądź stal nierdzewną. Współczesna technologia produkcji pozwala uzyskać materiał odporny nie tylko na nacisk, ale i próbę czasu. Aluminium jest niewrażliwe na szkodliwe czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz czy mocne słońce. Niewielka masa tego materiału sprawia, że jest on niezwykle łatwy w obróbce i montażu. Stal nierdzewna, choć dużo cięższa od aluminium, jest odporna na korozję wodną oraz chemiczną, dzięki czemu może być wystawiana na działania wysokich temperatur.

producent daszków szklanych salgat

Dodatkowym atutem stali nierdzewnej jest wyjątkowa wytrzymałość oraz elastyczność. Nowoczesne budynki utrzymane w stylu minimalistycznym doskonale skomponują się daszkami mocowanymi na odciągach stalowych albo wspornikach. Rozwiązanie to jest doskonałe dla osób ceniących sobie elegancje oraz ciekawy design. Tego typu konstrukcja to interesujący element wykończenia wejścia do budynków, który nadaje im niepowtarzalnego charakteru. Daszek, wykonany ze szlachetnej szklanej tafli zawieszonej na cienkich stalowych linkach nadaje lekkości i delikatności, nie przytłaczając budynku. Odciągi do daszków tego typu są wykonane z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu konstrukcja prezentuje się niezwykle elegancko, zapewniając bezpieczeństwo jej użytkownikom. Mocowania są niezwykle stabilne, dzięki czemu mogą utrzymać nawet duże i ciężkie dachy. Wadą daszków szklanych jest widoczność wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Na szczęście większość z nich jest spłukiwana naturalnie przez deszcz. W przypadku większych zanieczyszczeń wystarczą zwykłe środki do czyszczenia szyb, aby daszek szklany odzyskał swój naturalny blask.

Przykładowe projekty daszków szklanych oferuje firma SALGAT.

DASZEK Z POLIWĘGLANU – ZASTOSOWANIE, ZALETY I WADY

Daszek z poliwęglanu traktowany jest często jako zamiennik tradycyjnego szkła. Przepuszczalność świetlna poliwęglanu jest mniejsza od szklanych tafli, jednak nie zawsze cecha ta odbierana jest jako wada. Rozproszenie promieni świetlnych, daje poczucie komfortu szczególnie w letnie dni. Poliwęglan jest materiałem lżejszym od szkła. Podobnie jak w przypadku konstrukcji szklanych jest odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Dobrej jakości daszki z poliwęglanu wytrzymują duże obciążenie śniegiem i silne podmuchy wiatru. Świetnie sprawdzą się w przypadku domów zachowanych w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. W zależności od potrzeb można wybrać poliwęglan lity bądź komorowy. W przypadku drugiej opcji uzyskujemy tańszy produkt, ale mniej odporny na zabrudzenia. W kanalikach często zbiera się brud, kurz oraz insekty, co bezpośrednio przekłada się na nieestetyczny wygląd. Ze względu na kolorystykę na daszki najczęściej wybierany jest poliwęglan bezbarwny lub dymiony.

Wybór poliwęglanu posiada niewiele wad. Jego właściwości na przestrzeni ostatnich lat są coraz bardziej doceniane, stając się alternatywą dla klasycznych szklanych tafli.

4.9/5 - (21 votes)

Data publikacji: 22 czerwca, 2020

Autor:

4.9/5 - (21 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. pluszynek 1
    środa, 24 czerwca, 2020

    ciekawe rozwiązania

  2. Paweł
    środa, 24 czerwca, 2020

    wydaje mi się, że częściej spotykany jest szkło nad wejściem. przewagą takiego dachu oczywiście ochrona i naturalne światło jakie pada przez daszek. dachy szklane spotykane są głównie w biurowcach, ale co raz częściej w nowoczesnych domach.

  3. Adam
    niedziela, 19 lipca, 2020

    Autor nie powiedział o chyba najważniejszej kwestii w tego typu rozwiązaniach mianowicie mocowaniu takich konstrukcji Oczywiste jest ze szklo czy stal nierdzewna wytrzyma ale źle zamocowany spadnie komuś na głowę Ponadto mocując do elewacji najczęściej już wykonanej należy przewidzieć specjalne wsporniki które nie tylko nie pozwolą ugiąć się (wcisnąć elewacje) 10 ale również nie będą mostkiem termicznym To bardzo ważne przy montażu tego typu konstrukcji

  4. Adam
    niedziela, 19 lipca, 2020

    Należałoby również wspomnieć o dodatkowej obróbce szkła tzw HST czyli ponowne wprowadzenie szkła do pieca celem odpuszczenia naprężeń Niestety ten zabieg jest wykonywany bardzo zadko że względow finansowych Zabieg ten to połowa m2 szkła hartowanego Kolejnym pominiętym jest tzw adhezja czyli efekt rozwarstwiania się szkła warunki zew powodują odklejanie się brzegów szkła od foli PVB

Podobne artykuły