Izolacje

Ocieplenie poddasza — wykorzystaj poddasze i popraw efektywność energetyczną domu

Czy wiesz, że ocieplając poddasze zmniejszysz rachunki za ogrzewanie nawet o 40%? Odpowiednia izolacja poddasza robi aż taką różnicę! Co więcej, ocieplone poddasze to pierwszy krok do uzyskania dodatkowego, użytkowego pomieszczenia w domu, dzięki czemu zyskasz dodatkowe biuro, pokój dla gości, pracownię lub bawialnię. Poznaj najpopularniejsze materiały do ocieplenia poddasza i garść faktów, dlaczego izolacja to dobry wybór.

Aranżacja pomieszczeń i wybór odpowiednich akcesoriów potrafi spędzać sen z powiek. Zapraszamy do zapoznaniem się z wieloma poradnikami i rankingami przygotowanymi przez portal homelook.pl.

Dlaczego warto ocieplić poddasze?

Ocieplenie poddasza niesie za sobą wiele korzyści dla Ciebie, Twojej rodziny i domowego budżetu. Odpowiednio zaizolowany dach pomaga zmniejszyć straty ciepła w domu. A utrata ciepła to utrata pieniędzy. Niestety, wiele osób odkłada ocieplanie poddasza w czasie, co wiąże się z utratą nawet w ten sposób nawet 30% ciepła. Z czasem musisz efektywność energetyczna domu spada, a Ty musisz pompować pieniądze w dodatkowe ogrzewanie.

Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Również rozważ ocieplenie poddasza, gdyż to pierwszy krok do modernizacji i zagospodarowania przestrzeni pod dachem. Gdy zadbasz o odpowiednią izolację, poddasze stanie się miejscem z ogromnym potencjałem na stworzenie dodatkowych pomieszczeń w domu. A nie ukrywajmy — standardowe poddasza w domu mają bardzo duże powierzchnie.

Wełna, styropian czy pianka? Poznaj najlepsze materiały do ocieplenia poddasza

Czym można ocieplić poddasze? Najpopularniejsze są trzy warianty: wełna, pianka oraz styropian.

Top 1 — wełna mineralna

Najczęściej wybieranym materiałem jest wełna mineralna (szklana bądź skalna). Wełna wysokiej jakości ułatwia i przyspiesza proces izolacji, dlatego całą pracę możesz wykonać samemu. Ponadto wełna skalna ma świetne właściwości termoregulacyjne. To znaczy, że przy wysokich temperaturach chłodzi pomieszczenie, a przy niskich — ogrzewa je.

Top 2 — pianka poliuretanowa

Chętnie wybieranym produktem do ocieplenia jest także pianka poliuretanowa. Można ją zastosować metodą natryskową, dzięki czemu prace przebiegają bardzo szybko, a pianka dobrze wypełnia wszystkie szczeliny. I chociaż pianka świetnie zmniejsza hałas i chroni przed rozwojem pleśni, to niestety jest najdroższym materiałem.

Top 3 — styropian

A co ze styropianem? Ten materiał również może służyć jako ocieplenie poddasza. Styropian świetnie chroni przed utratą ciepła i niskimi temperaturami. Niestety nie wygłusza dobrze pomieszczenia, trudniej go dokładnie dopasować do szczelin, a na domiar tego — jest łatwopalny.

Po dalsze i równie ciekawe porady, jak przystosować od początku do końca poddasze do użytku zapraszamy do odwiedzenia poradnika — adaptacja poddasza krok po kroku według homelook.pl.

Aranżacja ocieplonego poddasza — pomysły i inspiracje

Zmodernizowane, ocieplone poddasze można zaaranżować w dowolny sposób. Na początku musisz określić, do czego ma służyć Ci dodatkowa przestrzeń. Poddasze często jest wykorzystywane jako:

  • sypialnia
  • biuro lub pracownia
  • bawialnia
  • pokój odpoczynku (z biblioteczką, kinem domowym i o wiele więcej)
  • garderoba

Następnie zastanów się, jaki charakter chcesz nadać wnętrzu. Tutaj wszystko zależy od materiału wyjściowego. Czy poddasze ma wyeksponowany drewniany strop? Czy ściany są otynkowane i zabudowane? Surowe, drewniane deski świetnie komponują się ze stylem industrialnym, loftowym, ale także pełnym nawiązań do natury (np. w  stylu prowansalskim i boho). Wykończone, otynkowane ściany dają jeszcze większe możliwości aranżacji — możesz pomalować je na dowolny kolor i pójść z aranżacją w dowolnym kierunku.

Podsumowanie

Czy opłaca się ocieplić poddasze? Nie opłaca się tego nie zrobić. Sam proces zajmuje trochę czasu, wymaga inwestycji i pracy — Twojej lub profesjonalistów — ale uzyskane efekty będą tego warte! Mniej wydanych pieniędzy na ogrzewanie, więcej miejsca do zagospodarowania, o wiele lepsza efektywność energetyczna całego budynku. Ociepl swoje poddasze szybko, a zauważysz, ile pieniędzy zostanie w Twoim portfelu każdego miesiąca.


Data publikacji: 20 kwietnia, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły