Fotowoltaika

Od czego w największym stopniu zależy wydajność fotowoltaiki?

Decydując się na fotowoltaikę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mają duży wpływ na efektywność instalacji. Jakie czynniki mają główny wpływ na wydajność fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna zainstalowana na dachu budynku jednorodzinnego lub przedsiębiorstwa umożliwia pozyskiwanie energii elektrycznej bezpośrednio z promieni słonecznych. Jest to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na spore oszczędności oraz niezależność od ciągłych wzrostów cen energii elektrycznej. Co więcej, energia słoneczna jest energią odnawialną, której pozyskiwanie jest przyjazne dla środowiska naturalnego, nie emituje szkodliwych substancji, jest cicha i właściwie bezobsługowa. Decydując się na fotowoltaikę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mają duży wpływ na efektywność instalacji. Jakie czynniki mają główny wpływ na wydajność fotowoltaiki? 

Orientacja dachu

Orientacja dachu budynku, czyli kierunek, w którym zwrócony jest dach, to aspekt, na który należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku systemów fotowoltaicznych i ich wydajności. To głównie od tego czynnika zależy, ile światła słonecznego pada na system fotowoltaiczny, czyli w rezultacie ile energii elektrycznej zostanie wyprodukowanej. W Polsce optymalnym rozwiązaniem jest montaż systemu na dachach zwróconych na południe. Jednakże nie jest to warunek konieczny – jeśli instalacja nie może powstać w tym miejscu, nie oznacza to, że zainstalowana na dachu o innym azymucie będzie nieekonomiczna. Z powodzeniem można stosować fotowoltaikę na dachach zwróconych na wschód, czy zachód i generować duże przepływy prądu, a co za tym idzie konkretne oszczędności. 

W przypadku dachów skierowanych na północ instalacja może okazać się mało efektywna. W takim przypadku warto rozważyć użycie specjalnych wsporników, aby panele skierowane były w przeciwstawną stronę w stosunku do dachu lub instalację paneli solarnych na ziemi czy na wiacie. 

Kąt nachylenia dachu budynku

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na efektywność paneli jest kąt nachylenia dachu, na których została zamontowana instalacja solarna. Jest to czynnik wpływający na efektywność paneli słonecznych, jednak jest mniej ważny niż azymut dachu. Największą wydajność osiąga się w przypadku dachów nachylonych pod kątem równym szerokości geograficznej miejsca położenia budynku. Jednakże kąty dachów między 30 a 40 stopni również doskonale się sprawdzają i pozwalają na uzyskanie czystej i taniej energii elektrycznej, która jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Nie należy więc zniechęcać się i skazywać pomysłu instalacji fotowoltaiki na porażkę. W razie wątpliwości warto skonsultować się z profesjonalną firmą, która będzie w stanie dobrać odpowiednią ilość paneli solarnych odpowiadających indywidualnym potrzebom energetycznym. Ponadto firma zajmująca się profesjonalnym projektem i montażem fotowoltaiki będzie w stanie opracować projekt idealnie dopasowane do bryły i dachu naszego budynku. Nieodpowiedni azymut, czy kąt nachylenia dachu nie powinny stanowić przeszkody – zawsze istnieje możliwość montażu instalacji solarnej na ziemi. 

Fotowoltaika – mniejsze rachunki za prąd

Oczywiście kwestia wydajności fotowoltaiki to bardziej złożony problem, opisywany dokładniej przez specjalistyczne firmy takie jak ecoABM.pl. Warto pamiętać, że programy dotacji pozwalają na zmniejszenie kosztów początkowych inwestycji. Dlatego też warto zainteresować się zarówno dofinansowaniami lokalnymi, jak i ogólnopolskimi, oraz przystąpić do programów, które mają na celu spopularyzowanie odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd oraz uniezależnienie się od ciągle rosnących kosztów energii elektrycznej. W większości gospodarstw domowych koszty inwestycji zwracają się już po 7-8 latach. Należy pamiętać, że w przypadku kolejnych wzrostów cen energii ten okres może się jeszcze skrócić. 

5/5 - (23 votes)

Data publikacji: 19 marca, 2021

Autor:

5/5 - (23 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    piątek, 19 marca, 2021

    Fotowoltaika to temat na czasie. Energia odnawialna, a zatem ekologiczna, bez pyłów to argumenty, które wraz z dotacjami skłaniają coraz więcej osób do instalacji paneli. W moim przypadku doradca z firmy z pomocą drona sfotografował dach z góry, określił gdzie najlepiej jest zainstalować panele, aby były jak najbardziej efektywne. I zoptymalizował działanie systemu w zależności od zmieniającego się naświetlenia.

  2. ekolog
    poniedziałek, 6 września, 2021

    W obecnych czasach, w dobie rosnących cen energii elektrycznej i znaczącej degradacji środowiska, istotną rolę spełniają odnawialne źródła energii. Jednym z popularnych sposobów są instalacje fotowoltaiczne. Jednakże by takie rozwiązanie było skuteczne i efektywne spełnione muszą być właściwe warunki ich montażu, a więc orientacja względem stron świata oraz nachylenie dachu, na którym umieszczone będą panele słoneczne. Niewątpliwie warto zdać się w takim przypadku na opinię doświadczonych fachowców montujących instalacje fotowoltaiki.

Podobne artykuły