Od miedzi po drewno – różne systemy orynnowania
Orynnowanie stanowi jeden z bardziej istotnych elementów wykończenia domu. Nie tylko wpływa na wizualny wygląd domu, ale przede wszystkim chroni przed wodą ściany i fundament.
Szczelne i wytrzymałe
Obojętnie z czego jest wykonane orynnowanie powinno być szczelne i wytrzymałe. Systemy wykonane z czystej miedzi są najdroższe, ale są bardzo trwałe – od 70 do nawet 150 lat i wyglądaja elegancko. Poszczególne elementy łączy się na zakład i obustronnie lutuje. Sprawdzają się na dachach pokrytych blachą miedzianą lub dachówkami ceramicznymi. Podobnie jak system z miedzi orynnowanie z tytan-cynku jest lutowane, a nie klejone. Tego typu rynny często używane są na dachach pokrytych dachówką cementową. Nie powinno się jednak ich stosować na dachach pokrytych papą lub gontem bitumicznym. W takim przypadku rynna powinna być od wewnątrz zabezpieczona specjalna powłoką – w przeciwnym razie może uleć tzw. korozji bitumicznej. Blacha stalowa (ocynkowana) może być lakierowana lub powlekana wartwą plastisolu lub puralu. Jest to specjalne tworzywo plastyczne odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Trwałośc systemu stalowego ocenia się na 30 do 70 lat. Orynnowanie wykonane z aluminium można dostać gotowe lub wytłoczyć z blachy bezpośrednio na budowie. Wykorzystuje się w tym celu specjalną maszynę. Ten system łączy się nitami oraz uszczelnia klejem aluminiowym, silikonem czy też specjalną pastą. W tym wypadku trwałość wynosi ok. 70 lat. Zaletą aluminium jest jego waga. Innymi słowami – mała waga, wysoka jakość oraz estetyka.
Najtańsze na rynku i bardzo popularne jest orynnowanie wykonane z utwardzonego polichlorku winylu czyli PVC. Elementy są łatwe w montażu. Stosuje się złączki z uszczelką lub specjalny klej. Nie wymagaja konserwacji. Sa odporne na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Poza tym są dostępne w wielu kolorach co jest istotne przy wyborze estetyki elewacji. Trwałość rynien z PVC ocenia się na ok. 50 lat. System stalowy jest trwalszy od systemu PCV. Jest bardziej odporny na promieniowanie UV, czyli wolniej się odbarwia. Natomiast jest bardziej wymagający, jeżeli chodzi o montaż. Jesli chodzi o przekroje rynien to najczęściej spotykane to: półokrągłe, prostokątne, półeliptyczne, trapezowe, skrzyniowe. Przy wyborze orynnowania najlepiej jest skorzystać z systemu jednego producenta. Wtedy wszystkie elementy pasują do siebie i raczej nie powinno być problemów przy ich montażu. Bardzo rzadko jest spotykany drewniany system rynnowy. Wykonuje się go na indywidualne zamówienie i jest stosowany zazwyczaj w domach z naturalnym pokryciem dachu. Materiał, z którego jest wykonane to orynnowanie stanowią drzewa z górskich obszarów.
Przemyślana decyzja
Na rynku funkcjonuje kilkunastu producentów różnych systemów orynnowania. Można wybrać systemy takich producentów jak m.in.: PVC – Marley, Plastmo, Gamrat, Wavin, Galeco, orynnowanie aluminiowe Gutti, Prefa, orynnowanie stalowe – Ruukki, Lindab, Siba, Pruszyński (praktycznie każdy producent blachodachówki ma w swojej ofercie orynnowanie stalowe), tytan-cynk – Rheinzink, VM Zink, system mieszany metal + PVC – Galeco. Każdy z nich ma swoje zalety. Wszystko zależy od tego co tak naprawdę chcemy uzyskać poprzez wybór orynnowania. Architekci często nie doceniają orynnowania i przez to pomijają je w wizualizacjach. Zdaniem dekarzy to własnie rynny są najbardziej eksploatowanym elementem pokrycia dachowego. Woda spływająca z połaci dachu razem z brudem jest w stanie usunąć z czasem nawet bardzo dobre powłoki w środku rynny a spadający z dachu śnieg już nie raz urwał rynnę. Właściwy wybór orynnowania jest więc bardzo ważny. Bardzo często inwestorzy przy wyborze orynnowania pytają się o opinie dekarzy lub sprzedawcy w hurtowni. Dlatego też warto dokładnie wszystko sprawdzić przed podjęciem właściwej decyzji.
JK
Komentarze