Na rynku

Od trzech dekad na dachu

Jak się okazuje nawet w PRL-u możliwe było prowadzenie prywatnego biznesu. Jednym z rzadkich przykładów firmy działającej w branży dekarskiej nieprzerwanie od 34 lat jest wolsztyński Blach-Dek.

Założona w 1978 roku przez Tadeusza Piskorza firma początkowo świadczyła usługi z zakresu pokryć dachowych i prac blacharsko dekarskich. Na przedsiębiorczych dekarzy czyhało wiele trudności i przeszkód związanych z mało przychylnym podejściem ówczesnej władzy do prywatnych inicjatyw. Trzeba było wielkiej elastyczności, aby w tamtych czasach móc z powodzeniem prowadzić własną działalność gospodarczą.

Zgodnie z potrzebami rynku

Od trzech dekad na dachu

Przemiany ustrojowe okazały się jednak szansą dla wielu ludzi z żyłką do interesów – także dla firmy rodem z Wolsztyna. Otworzyły się nowe perspektywy. Dla Blach Deku oznaczały one możliwość rozwinięcia palety świadczonych usług. Rynek wymagał zmian. Firma więc z ściśle dekarskiej przeistoczyła się w wykonawcę wszechstronnych robót budowlanych. Jak mówi Tadeusz Piskorz, właściciel i założyciel Blach-Deku – Przez okres 34 lat były dobre i złe chwile, ale w ramach działalności z wszystkich problemów wyciągaliśmy wnioski tak, aby firma cały czas się rozwijała. W ostatnich latach największą obawą było wejście do Unii Europejskiej, ale jak się okazało więcej było z tym związanych pozytywów niż negatywów. Np. szybki wzrost w budownictwie, którego beneficjentem jest między innymi Blach Dek.

Rozwijamy się przez stałe udoskonalanie oferty handlowej (nowe produkty, technologie, konkurencyjne ceny) oraz bezpośrednie kontakty z dostawcami z całego świata. Od kilku lat jesteśmy dystrybutorem na Polskę firmy K&J&G.

Kto stoi w miejscu – ten się cofa.

Od trzech dekad na dachu

W myśl tej zasady firma poszerzyła swoją ofertę o kolejne gałęzie przemysłu dekarskiego. W efekcie tych przeobrażeń w jej ramach powstały trzy autonomiczne działy. Pierwszy z nich to tartak, w którym produkuje się wiązary, konstrukcje dachowe itp., a ponadto ta gałąź firmy zajmuje się usługami. Drugi dział porusza się w dziedzinie handlu detalicznego i hurtowego pokryć dachowych. Trzeci obszar działalności firmy to usługi dekarskie świadczone przez 50 wykwalifikowanych dekarzy. Wszystkie komórki zrzeszone pod szyldem Blach-Dek dobrze się uzupełniają i mocno ze sobą współpracują. Obszary, w których działania poszczególnych jednostek się zazębiają to m.in. negocjacje warunków, logistyka, korzystanie ze wspólnej bazy. – Dzięki działaniu pod jednym szyldem trzech działów możliwe jest racjonalne prowadzenie działalności gospodarczej, unikanie niepotrzebnych kosztów, maksymalizacja zysków – podsumowuje Marcin Ciesielski dyrektor handlowy w Blach-Deku. Oprócz rozszerzenia pola działalności pod względem różnorodności proponowanych usług i produktów, Blach-Dek w ostatnich latach powiększył także zasięg aktywności do obszaru całej Polski. W czasach kryzysu niezbędne były również kroki niwelujące jego zgubny wpływ dla prosperity firmy. W tym czasie nie zaprzestano, a wręcz wzmożono działania marketingowe, szkolenia dla dekarzy, wymianę taboru samochodowego i parku maszynowego, a także inwestycje w nowe technologie, zwiększenie liczby przedstawicieli handlowych czy rozbudowę bazy biurowo-magazynowej. Zdaniem przedstawicieli firmy te działania przyczyniły się nie tylko normalnego funkcjonowania w trudnym okresie ale także wpływały na rozwój firmy.

Złoty środek

Jednak zawsze trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy inwestowaniem, a oszczędzaniem – niejedną umowę trzeba było renegocjować, należało również zrezygnować z niektórych stałych obciążeń. – Rynek wciąż jest chłonny – optymistycznie zauważa Marcin Ciesielski. – Cały czas są duże perspektywy rozwoju. Dzięki podjętym działaniom nawet w kryzysie generujemy przyrosty przychodu, dzięki planowanym kolejnym krokom mamy nadzieję, że ta tendencja będzie kontynuowana. Jak twierdzą przedstawiciele firmy to nie koniec drogi Blach-Deku. W ciągu kilku następnych lat przedsiębiorstwo chce znacząco zwiększyć udziały w rynku głównie na terenie zachodniej Polski. Bo kto stoi w miejscu…

BLACH DEK
www.pokryciadachowe.com

Od trzech dekad na dachu
4.8/5 - (6 votes)

Data publikacji: 29 listopada, 2012

Autor:

4.8/5 - (6 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Marta
    środa, 29 kwietnia, 2020

    Firma działająca tak wiele lat na rynku to firma sprawdzona, produkująca dobrej jakości wyroby. Inaczej przez tyle lat straciłaby wszystkich potencjalnych klientów. Firma Blach Dek natomiast przez ten czas rozwijała się i poszerzała swoją ofertę.

Podobne artykuły