Porady

Odkurzacz automatyczny – uzupełniająco czy zamiast tradycyjnego?

sprzatanie

Rynkowa oferta odkurzaczy automatycznych jest bardzo obszerna. Jak jednak w gąszczu dostępnych urządzeń wybrać właściwe, takie które spełni nasze oczekiwania, a przy tym jego zakup nie nadwyręży domowego budżetu? I czy odkurzacz automatyczny jest w stanie całkowicie zastąpić tradycyjny? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Z odkurzacza automatycznego możesz korzystać w nocy

Taka teza może wydawać się w pierwszej chwili dość zaskakująca. Pamiętajmy jednak, że to nie my będziemy w środku nocy odkurzać nasz dom czy mieszkanie, lecz maszyna.

Oczywiście nocne sprzątanie kawalerki nie jest najlepszym pomysłem ze względu na hałas, jaki generuje najcichszy nawet odkurzacz. Jeśli jednak nasze mieszkanie jest duże, albo użytkujemy dom jednorodzinny czy szeregowy – dlaczego nie zlecić robotowi sprzątania podczas godzin nocnych? Wstając rano, od razu wkraczamy w dobrym humorze do świeżo odkurzonej kuchni czy łazienki.

Jeśli więc zależy nam na opcji sprzątania po zmroku, sprawdźmy, czy wybrane przez nas urządzenie zostało wyposażone w funkcję pracy w ciemności. Ma ją na przykład każdy automatyczny odkurzacz Xiaomi z serii Pro. 

Nie tylko odkurzanie – urządzenie sprzątająco-mopujące

Jeśli chcemy, żeby poza odkurzaniem automat mył również za nas podłogi, musimy wybrać urządzenie z funkcją mopowania. Decydując się na dany model, sprawdźmy, czy posiada interesujące nas opcje. Zwróćmy uwagę, żeby, podobnie jak Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop, odkurzacz mógł pracować w 3 trybach:

  • odkurzania,
  • odkurzania z mopowaniem,
  • mopowania.

Nie zawsze przecież istnieje konieczność mycia podłóg, podobnie jak nie zawsze przed myciem trzeba je odkurzyć.

odkurzacz mi robot vacuum mop pro white

Zdalne sterowanie odkurzaczem za pomocą smartfona

Nawet jeśli możliwość zdalnego sterowania pracą twojego urządzenia wydaje ci się zbędna na etapie zakupu odkurzacza, zwróć uwagę na to, czy producent oferuje taką opcję i jakie możliwości daje ona użytkownikowi. Dlaczego? Odkurzacz automatyczny kupuje się na co najmniej kilka lat i to, że dziś wydajesz twojemu urządzeniu polecenia głosowe (na przykład odkurzacze Xiaomi współpracują z Google Assistent i Amazon Alexa), nie oznacza, że za rok nie będziesz korzystać ze zdalnego sprzątania podczas nieobecności w domu.

Niektóre aplikacje, podobnie jak te oferowane przez Xiaomi, pozwalają na uruchomienie odkurzacza za pomocą smartfona podczas gdy nikogo nie ma w mieszkaniu. Dzięki tej opcji możesz posprzątać podłogi będąc w pracy, w kinie czy restauracji, a nawet wracając z wakacji po dłuższej nieobecności.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając odkurzacz automatyczny?

Nocne odkurzanie, mopowanie i zdalne zarządzanie pracą to nie jedyne ważne cechy odkurzacza automatycznego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia, warto zapoznać się również z innymi parametrami pracy, takimi jak:

  • możliwość pokonywania niewielkich przeszkód przez robota (np. listew progowych),
  • automatyczne zmniejszanie prędkości przed przeszkodą (ochrona przed przewróceniem się odkurzacza),
  • regulacja siły ssania,
  • obecność czujnika zapełnienia pojemnika na odpadki,
  • kontrola stanu wody (jeśli odkurzacz wyposażony jest w funkcję mopowania),
  • automatyczne dokowanie w stacji ładującej,
  • obecność czujników chroniących przed kolizją i upadkiem robota (np. ze schodów).

Dodatkowo zawsze należy zapoznać się z zawartością opakowania oferowanego w cenie robota. Poza samym odkurzaczem powinna znaleźć się w nim stacja dokująca, a także (w przypadku odkurzaczy myjących), odpowiedni zestaw narzędzi do mopowania.

Kiedy zamienić odkurzacz tradycyjny na automatyczny?

Po zapoznaniu się z możliwościami odkurzaczy automatycznych, możesz z pełną odpowiedzialnością podjąć nie tylko decyzję o zakupie odpowiedniego modelu, ale także zdecydować, czy zastąpisz nim używany dotąd odkurzacz tradycyjny, czy też będziesz używać obydwu sprzętów wymiennie.

Jeśli mieszkasz na niewielkiej przestrzeni, z pewnością z ulgą zrezygnujesz z dużego, klasycznego urządzenia, którego przechowywanie zajmuje wiele cennej przestrzeni. Na dodatek jego przygotowanie do sprzątania trwa tak długo, że zwykle i tak go nie używasz, woląc pozamiatać. Odkurzacz automatyczny „parkuje” w stacji dokującej, którą zmieścisz na niewielkiej powierzchni podłogi w dyskretnym miejscu. Nie musisz więc wygospodarować dla niego miejsca w szafie czy schowku. 

Jeśli masz duże mieszkanie lub dom, być może zdecydujesz się na stosowanie klasycznego odkurzacza do czyszczenia schodów, tarasu czy patio, pozostałe pomieszczenia pozostawiając oczywiście robotowi.


Data publikacji: 2 sierpnia, 2021


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły