Rynny metalowe

Okiem architekta – realizacja Galeco BEZOKAPOWY

Kwadratowy system orynnowania Galeco BEZOKAPOWY jest dostępny na rynku od trzech lat. To kompletne i innowacyjne orynnowanie cieszy się popularnością wśród architektów i inwestorów. Nic w tym dziwnego, bo to opatentowane rozwiązanie pozwala rozwijać wiedzę i praktykę pod profesjonalnym okiem producenta, szczególnie w dobie popularności budynków w stylu skandynawskim.


Z jednej strony system BEZOKAPOWY to odpowiedź na zapotrzebowanie inwestorów. Z drugiej – kwadratowe orynnowanie wyznacza nowe standardy związane z zagwarantowaniem najwyższej jakości użytkowania takiego budynku. Jak się sprawdza to rozwiązanie na rodzimym rynku i z czym wiąże się korzystanie z niego na co dzień? Postanowiliśmy zapytać o to panów Aleksandra Zawiślaka i Michała Kanclerza z pracowni architektonicznej PLAN ARCHITEKCI.

Okiem architekta - realizacja Galeco BEZOKAPOWY

Pierwsze doświadczenia z systemem BEZOKAPOWYM

Choć system Galeco BEZOKAPOWY obecny jest na rynku już trzy lata, to wciąż pozostaje innowacyjnym rozwiązaniem w tej branży. Architekci przyznają, że nie tylko oni oczekiwali na pojawienie się takiego orynnowania. Obok nich jest również grupa inwestorów otwartych na nowoczesne i atrakcyjne rozwiązania. Już na przełomie lat 2013/2014, kiedy to PLAN ARCHITEKCI po raz pierwszy sięgnęli po system, zauważyli, że przeważnie decydują się na niego odbiorcy w wieku 30-40 lat. Wszystko ze względu na prostą bryłę nowoczesnego budynku z wmontowanym w nią „niewidocznym” orynnowaniem. Wciąż jednak wśród starszych klientów wyczuwa się dystans do ukrytego w elewacji orynnowania. – Takie zachowanie może wynikać z faktu, że w typowym orynnowaniu okap jest widoczny i pozostaje w odpowiedniej odległości od elewacji. Tym samym daje to domownikom swoiste poczucie bezpieczeństwa. W typowym systemie orynnowania rynnę po prostu widać, a płynąca w jej objętości woda pozostaje w odpowiedniej odległości od elewacji budynku. W przypadku Galeco BEZOKAPOWY system jest ukryty, co powoduje obawy o to, czy orynnowanie jest bezpieczne i odpowiednio chroni inwestycję – mówi Aleksander Zawiślak, architekt z PLAN ARCHITEKCI. Dlatego specjaliści zalecają jedno: jeszcze szerszą edukację w grupie odbiorców, tak by zwiększyć ich zaufanie do innowacyjnego rozwiązania. – Jest to orynnowanie kompletne, a dobrze zamontowane gwarantuje pełną bezawaryjność – podsumowuje architekt.

Okiem architekta - realizacja Galeco BEZOKAPOWY

Systemowe ułatwienie

Architekci chwalą wsparcie firmy Galeco, jakim jest narzędzie w postaci BazyCAD wchodzącej w skład oprogramowania AutoCAD. Rozwiązanie to jest bardzo szczegółowe, co jest zabezpieczeniem dla wykonawcy. To ogromny atut dedykowany dla kwadratowego systemu, ponieważ pomaga uniknąć wielu podstawowych pomyłek podczas projektowania. Jak przyznają właściciele PLAN ARCHITEKCI, to cenny gest wyciągnięcia ręki w stronę architektów. – Do tej pory pracowaliśmy koncepcyjnie, nie mając wiedzy na temat tego, czy przygotowany przez nas projekt będzie zgadzał się z wymogami wykonawcy. Proponowane rozwiązania wymagały dodatkowej weryfikacji i naprawy ewentualnych błędów. Galeco przygotowało rozwiązanie w pełni dopasowane do potrzeb tak architekta, jak i wykonawcy – czyli osoby, która finalnie zajmuje się realizacją wizji podczas montażu. Wielopoziomowe wsparcie firmy oraz pełna swoboda przy projektowaniu, jaką daje BazaCAD, to pewność, że nasza praca będzie efektywna i zgodna z zasadami sztuki budowlanej. Dodatkowo narzędzie pozwala projektować nie tylko sam system BEZOKAPOWY, ale też kreować bryłę domu i tym samym jego architekturę, czyli robić to, co architekci lubią najbardziej – dodaje Aleksander Zawiślak.

Okiem architekta - realizacja Galeco BEZOKAPOWY

Wygląd, estetyka i ergonomia

Nowoczesne budownictwo cechuje przede wszystkim prostota. Dlatego tak modnym w ostatnich latach w budownictwie stał się styl skandynawski, czyli proste i jasne bryły domów. Bezsprzecznie jest to styl bardzo oryginalny, który potrafi sprawiać sporo problemów. Szczególnie w przypadku dominującego w jego otoczeniu koloru białego. Jak przyznają pytani przez nas architekci, na elewacji utrzymanej w takiej barwie widać wszystkie niedoskonałości. – Niewiele trzeba, by przez źle wykonane orynnowanie szybko pojawiły się widoczne efekty błędów, np. zacieki. Dlatego zalecana jest szczególna uwaga i stosowanie tylko sprawdzonych systemów orynnowania. Nowoczesna bryła domu jest bardzo trudna do wykończenia. Na prostej powierzchni, pozbawionej ozdobnych detali i wykończeń, trudniej odwrócić uwagę od błędów – zauważają. Takie jednak wyzwania otwierają pole do popisu i rozwoju dla projektantów lubiących uczyć się wciąż nowych rzeczy i poszerzać swoją wiedzę. Wprowadzenie nowości na rynek to jedno, ale równie ważne jest też kompleksowe wsparcie firmy Galeco dla korzystających z niej osób. Dlatego w przypadku systemu BEZOKAPOWEGO producent przygotował całe zaplecze udogodnień związanych z nauką jego projektowania oraz montażu. Dzięki specjalnym szkoleniom dla architektów w postaci darmowych webinariów i nadzorowi podczas budowy, zarówno oni, jak i wykonawcy, poczują się pewniej w pracy z tym systemem. Dobry plan i przygotowanie to podstawa.

Więcej informacji o systemie Galeco BEZOKAPOWY znajduje się na stronie bezokapowy.pl.

4.9/5 - (22 votes)

Data publikacji: 13 grudnia, 2016

Autor:

4.9/5 - (22 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kozaczka
    poniedziałek, 3 czerwca, 2019

    Nie powiem, naprawdę ciekawe rozwiązanie, ale chyba należę do tych starszych klientów, bo jakoś ciężko byłoby mi się do takeigo rozwiązania przekonać. Jeśli rynny nie widać i jest ona wewnątrz elewacji to co będzie gdy pojawią się jakieś nieszczelności? Jak ją wymienić nie niszcząc przy tym ściany? Założenie jest takie, że rynny te są bezawaryjne, ale przecież wszystko prędzej czy później się niszczy.

  2. Kos
    poniedziałek, 19 października, 2020

    Innowacyjny wygląd i estetyka to najważniejsze cechy bezokapowych kwadratowych rynien od Glaleco.Bardzo dobrze,że powstają takie innowacyjne rozwiązania, dzięki temu obecne budynki mają niepowtarzalny oryginalny wygląd.

Podobne artykuły