Rynny

Okiem specjalisty – system Galeco BEZOKAPOWY – wywiad z Panem Stanisławem Kutybą

Nowoczesne trendy w budownictwie stawiają przed specjalistami z branży wiele wyzwań. Jednym z nich jest zmienność systemów montażowych oraz techniczne możliwości produktów. Zmiany wymagają od specjalistów ciągłego samodoskonalenia, podnoszenia kwalifikacji i podążania za aktualnymi trendami. Przed jednym z takich wyzwań stanął Pan Stanisław Kutyba, specjalista dekarz z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem zawodowym, który w 2014 roku podjął się montażu systemu BEZOKAPOWEGO od Galeco, który wówczas był zupełną nowością dla świata dekarskiego.

System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY to innowacyjny system orynnowania, dedykowany budynkom bez tradycyjnego okapu. Dzięki zastosowanej technologii system umożliwia  wkomponowanie rynny w elewację budynku. W ten sposób rynna staje się niewidoczna, a dom zyskuje nie tylko pełnię bezpieczeństwa, ale i nowoczesny wygląd.

44

Pan Stanisław Kutyba od ponad czterdziestu lat prowadzi swoją działalność głównie na terenie Małopolski. Z montażem systemu Galeco BEZOKAPOWY po raz pierwszy zetknął się w Tarnowie, podczas realizacji jednej z nowoczesnych inwestycji w tamtejszym regionie. Jak wygląda system ukrywający rynny w bryle budynku z punktu widzenia  fachowca i czym się charakteryzuje?  Na te i inne pytania Pan Stanisław odpowiedział nam w krótkiej rozmowie.

Co zadecydowało o wyborze systemu BEZOKAPOWEGO do orynnowania inwestycji z Tarnowa?

Stanisław Kutyba: System Galeco BEZOPAKOWY został wybrany przez inwestora z uwagi na projekt architektoniczny, który zakładał zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. Budynek miał wpisywać się w aspekty domu pasywnego i energooszczędnego, dlatego do jego budowy wykorzystano materiały najwyższej jakości , w tym również system rynnowy firmy Galeco.

2

Czy było to Pana pierwsze zetknięcie z takim systemem?

Inwestycja w Tarnowie była pierwszą, w której instalowałem system Galeco BEZOKAPOWY. Natomiast w późniejszym czasie pojawiły się kolejne zlecenia blacharsko-dekarskie, które obejmowały montaż systemu Bezokapowego. W każdym z tych przypadków montaż rynien przebiegał inaczej, co było związane przede wszystkim z projektem architektonicznym oraz rodzajem budynku. Inaczej bowiem montuje się system rynnowy w nowobudowanym budynku, inaczej zaś w przypadku przeróbek i remontów starszych obiektów.

System Galeco Bezokapowy jest dosyć nietypowym i niełatwym w montażu systemem, skąd więc czerpał Pan  informacje o montażu?

Podczas pierwszej budowy instrukcję montażu otrzymałem w formie prospektu, z którym musiałem się skrupulatnie zapoznać, gdyż w systemie Galeco BEZOKAPOWY bardzo ważna jest kolejność wykonywanych czynności. Mimo tego system jest bardzo intuicyjny, a wraz z ilością wykonanych instalacji nabywa się również wprawy. Podczas montażu bardzo pomocnym narzędziem był także film instruktażowy dostępny na stronie internetowej Galeco.

5

Jakie są zalety systemu BEZOKAPOWEGO według Pana? Czy ułatwia on pracę?

Dużym plusem systemu BEZOKAPOWEGO jest jego produkcja przez Polską firmę, co jest gwarancją wysokiej jakości, a także  dostępności wszystkich elementów bez konieczności oczekiwania na dostawę. Wśród zalet należy wymienić również możliwość ukrycia rynny i rury spustowej wewnątrz elewacji, co dla inwestora jest wartością dodaną, bo umożliwia budowę nowoczesnej bryły budynku. Dodatkowo, w przypadku montażu, nie są konieczne duże spady dachowe, a sam system  jest zdecydowanym ułatwieniem pracy, jeśli umiejętnie się go montuje. Wówczas wszystkie elementy idealnie do siebie pasują i nie ma możliwości pominięcia jakiejkolwiek czynności. System jest również niesamowicie szczelny i nie ma zagrożenia przeciekania, poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych, które potwierdzone są badaniami ITB. Ponadto firma Galeco jest bardzo podatna na uwagi z naszej dekarskiej, fachowej strony i cieszy mnie to, że udoskonala swoje systemy rynnowe w tak przemyślany  sposób.

3

Co według Pana było największą trudnością związaną z montażem systemu BEZOKAPOWYM?

Pierwszy montaż był dla mnie dużym wyzwaniem. Miałem świadomość, że w przypadku  nieumiejętnego połączenia części składowych systemu wszystkie uchybienia będą widoczne. Początkowo miałem trudność z ustawienia właściwego pochylenia haków, co skutkowało problemem z domknięciem maskownicy. Pomoc techniczną otrzymałem jednak od doradcy Galeco, który przekazał mi stosowne instrukcje oraz narzędzia, które w dużej mierze ułatwiły mi montaż. Obecnie nie mam trudności z montowaniem systemu na żadnej nieruchomości.

Czy na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia może Pan rekomendować ten system?

Tak, zdecydowanie polecam system Galeco BEZOKAPOWY zarówno inwestorom jak i architektom, którzy chcą uzyskać prostą bryłę budynku oraz gwarancję i pewność, że zamontowali bezpieczny i sprawdzony system rynnowy.

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 18 maja, 2015

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły