Okna dachowe

Okna dachowe Roto− nieograniczone aranżacje

Zastosowanie okien dachowych w połaci dachu stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, pozwalających stworzyć w pomieszczeniu niepowtarzalną atmosferę i podkreślić grę świateł i cieni.

Jednym ze stosunkowo rzadko stosowanych w praktyce rozwiązań jest połączenie kalenicowe – proste w wykonaniu, ale do tej pory niedoceniane przez projektantów czy inwestorów (fot. 1). Okna dachowe umieszczone w pobliżu kalenicy połączone są ze sobą za pomocą specjalnego kołnierza lub, w przypadku gdy chcemy zachować ciągłość rzędu gąsiorów, zastosowane są standardowe kołnierze uszczelniające. Można je łączyć ze sobą w zespoleniach poziomych i pionowych praktycznie bez ograniczeń, wypełniając nawet całą połać dachu. Możliwość zastosowania przyłączy fasadowych zamyka całą kompozycję dając wrażenie otwartości i swobody (fot. 2).
okna dachowe Roto nieograniczone aranzacje
Widok wysoko zamontowanych okien dachowych skłania do postawienia szeregu pytań: Jak je obsługiwać? Jak zaciągnąć roletę? A co w przypadku gdy przy otwartym oknie spadnie deszcz?

Jedną z zalet okien dachowych RotoTronic jest możliwość ich zdalnej obsługi.

Sterowanie możliwe jest za pomocą umieszczonego na ścianie przełącznika lub pilota do zdalnego sterowania.

Dodatkowo, w standardzie Roto oferuje czujnik deszczu, zlecający automatyczne zamknięcie okna w sytuacji nagłej zmiany pogody.

Decydując się na dodatkowe wyposażenie opcjonalne: czujnik światła lub programator z funkcją „Astro” uzyskujemy sterowanie okna i rolet dostosowujące się automatycznie do temperatury, natężenia światła słonecznego lub wiatru.
okna dachowe Roto nieograniczone aranzacje
Elektryczne rolety wewnętrzne i / lub zewnętrzne podłączane są bezpośrednio do sterownika zamontowanego fabrycznie w oknie – odpada zatem konieczność pracochłonnego doprowadzenia zasilania.

Wskazówki dla projektantów i inwestorów:

Przy zamówieniu okien i kołnierzy do połączeń kalenicowych konieczne jest określenie rozmiaru okien, materiału z jakiego mają być wykonane (dostępne drewniane i PVC), materiału kołnierzy (aluminium, tytan-cynk, miedź), kąta nachylenia dachu DN, wymiaru A – odległość między ościeżnicą okna a punktem przecięcia górnych płaszczyzn łat dachowych.
okna dachowe Roto nieograniczone aranzacje
Wymiar A (minimum 100 mm, maksymalnie 380 mm ) musi zostać tak dobrany, aby uwzględniając odstęp między łatami dachówkowymi LW i wysokość okna H można było zamontować pod oknem pełny rząd dachówek, bez ich docinania (rys. 1). Przy zabudowie wielokrotnej kilku okien obok siebie należy określić odstępy w mm pomiędzy ościeżnicami (80; 100; 120; …)(rys. 1).
okna dachowe Roto nieograniczone aranzacje
Okna Rototronic produkowane są w dwóch wariantach:
– E – okna z siłownikiem 24V sterowane za pomocą przełączników ściennych (fot. 4).
– EF – okna z siłownikiem 24V sterowane drogą radiową za pomocą pilota (fot. 5).

W obydwu wariantach projektując instalację elektryczną należy przewidzieć doprowadzenie zasilania 230V w pobliże każdego okna. W wersji E dodatkowo przewody do wyłączników ściennych sterujących funkcjami okna (zamykanie, roleta wewnętrzna i zewnętrzna). Okno EF jest pod tym względem dużo wygodniejsze– po podłączeniu do zasilania nie są potrzebne żadne dodatkowe przewody, można od razu przystąpić do programowania pilotów i obsługi okien.
okna dachowe Roto nieograniczone aranzacje
W komplecie z oknami dostarczane są czujniki deszczu z kablem i wtyczką – aby je zamontować wystarczy osadzić czujnik na kołnierzu i połączyć wtyczką z odpowiednim gniazdem wbudowanego sterownika. Natomiast oddzielnie zamawia się opcjonalne wyposażenie dodatkowe – rolety, przełączniki, piloty zdalnego sterowania.

Roto Frank Okna Dachowe Sp. z o.o.
ul. Lubelska 104
21-100 Lubartów
tel. 081 855 05 22, 24, 25
Infolinia 0801 011 470
www.roto.pl
biuro.pl@roto-frank.com

4.9/5 - (14 votes)

Data publikacji: 20 maja, 2008

Autor:

4.9/5 - (14 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. kasiennka
  czwartek, 19 kwietnia, 2018

  Okna dachowe mogą stanowić ciekawy element aranżacji pomieszczenia w domu. Zastosowanie rolet ze zdalnym sterowaniem to rewelacyjny pomysł, który ułatwia obsługę ich oraz dostosowanie do własnych potrzeb czy pory dnia.

 2. inka2
  sobota, 21 kwietnia, 2018

  Wydaje się to być ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek bardzo rzadko spotykane. Ja z takim umieszczeniem okna jeszcze się nie spotkałam. A jeszcze dodatkowo czujnik otwierający i zamykający okna i rolety w zależności od temperatury, światła czy wiatru to już całkiem genialna sprawa.

 3. Krzysiek
  poniedziałek, 23 kwietnia, 2018

  Zapewne bardzo interesujaca i ciekawa jest taka aranżacja zastosowania okien w dachu , które tworzą ciekawy wyglad .
  Wykonanie takich okien wymaga nie lada dużego doświadczenia ,
  ciekawej wizji , jak i dokładnego profesjonalnego montazu

Podobne artykuły