Okna dachowe

Okna dachowe – ciepło, światło i wygoda

Okna dachowe są coraz lepsze – większe, lepiej izolujące od chłodu i hałasu, wygodniejsze w otwieraniu. Co jeszcze można wymyślić, by ich użytkownik był bardziej zadowolony? Jakie są najnowsze trendy, które ułatwiają życie domowników?


Okna połaciowe wiele lat temu miały zdecydowanie gorsze parametry izolacyjne niż okna tradycyjne. Jednak w dobie powszechnego oszczędzania energii, ich producenci nie tylko dogonili stolarkę tradycyjną w termoizolacyjności, ale nawet ją przegonili. Jednak samo okno o doskonałych parametrach to nie wszystko.

Przed zakupem – o czym warto pamiętać?

Zanim okna kupimy – powinniśmy wiedzieć, na co zwracać uwagę wybierając je. Najlepiej wybrać naturalne i ekologiczne okna drewniane, gdyż drewno klejone warstwowo bardzo dobrze pracuje z konstrukcją dachu i jest odporne na różnice temperatury. W razie uszkodzenia powierzchni bardzo łatwo można je naprawić.
Okna różnią się między sobą parametrami zastosowanych pakietów szybowych. Najczęściej stosowane są pakiety energooszczędne. Dodatkowo coraz częściej stosowane w nich są szyby bezpieczne – szkło jest klejone z warstwami folii i w przypadku uszkodzenia pozostanie w ramie. Szyby bezpieczne lepiej też izolują od hałasu.
Przy wyborze okna warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna Uw. Zgodnie z najnowszymi przepisami nie powinien on być wyższy niż 1,5 (W/m2·K), zaś od stycznia 2021 roku nie powinien przekraczać 1,1 (W/m2·K).

Okna dachowe - ciepło, światło i wygoda. Fot. VELUX

Fot. VELUX

Wygodne otwieranie

Okna dachowe powinny wygodnie się otwierać – dostęp do nich jest zazwyczaj trudniejszy niż do okien tradycyjnych. Czasem to utrudnienie niewielkie – wtedy można kupić najpopularniejszy i najtańszy model, który zazwyczaj otwieraj się obrotowo. To oznacza, że skrzydło okna można obrócić o 180°, wtedy bez problemów umyjemy szybę zewnętrzną od strony pomieszczenia. Okna obrotowe mogą mieć klamkę na dole lub na górze skrzydła. Wybór sposobu otwierania zależny jest od wysokości na jakiej zamontowane jest okno – jeśli jest to 90 cm od podłogi – okno może otwierać się na górze. Jeśli jednak znajduje się wyżej, np. na wysokości ok. 150 cm – powinno otwierać się na dole. Okna zamontowane jeszcze wyżej warto wyposażyć w elektryczne zasilanie i sterowanie, by otwierać je zdalnie za pomocą pilota i siłowników.

Montaż – druga połowa sukcesu

Gdy już okna kupiliśmy – czas na montaż. Ponieważ okna umieszczone są w połaciach dachu w ich przypadku kluczowy jest przede wszystkim poprawny montaż. Wadliwy montaż nie tylko trudniej poprawić, niż w przypadku okna tradycyjnego, lecz na dodatek grozi on uszkodzeniem dachu. Poprawny montaż jest nam w stanie zagwarantować tylko profesjonalna i sprawdzona ekipa. Warto też skorzystać z gotowych produktów montażowych, jak np. zestawy izolacyjne – dają one pewność montażu, ale też okno zainstalowane z nim może mieć przedłużoną gwarancję.
Poza tym wykorzystując gotowe zestawy montażowe i izolacyjne zyskujemy pewność, że montaż będzie „ciepły” i podczas użytkowania domu nie będziemy ponosili strat energii.

Okna dachowe - ciepło, światło i wygoda. Fot.: VELUX

Fot.: VELUX

Świeże powietrze i światło pod kontrolą

Dopływ świeżego powietrza do domu to ważna sprawa, a okna mają w tym kluczowy udział. Dlatego zadbajmy o to, aby ułatwiały prawidłową wentylację, a jednocześnie nie były przyczyną strat energii. Dlatego dobrze, by miały nawiewnik, najlepiej z wymiennym filtrem. Otwarcie nawiewnika umożliwia dopływ świeżego powietrza, nawet gdy okno jest zamknięte. To rozwiązanie, które poprawia także bezpieczeństwo.
Okna połaciowe zazwyczaj wymagają wyposażenia w akcesoria pozwalające kontrolować dopływ światła dziennego i promieni słonecznych. To nic dziwnego – w tradycyjnych oknach wieszamy najczęściej firany i zasłony. Okna dachowego nie można tak wyposażyć, dlatego przy jego zakupie warto zwrócić uwagę, czy będziemy mogli zainstalować na nim rolety lub markizy, które pełnią funkcje zaciemniające, dekoracyjne, jak również izolacyjne. Sprawdźmy także, czy na późniejszym etapie użytkowania można domontować sterowanie elektryczne. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdzi się, gdy okno zamontowane jest w trudno dostępnym miejscu.

5/5 - (13 votes)

Data publikacji: 8 czerwca, 2016

Autor:

5/5 - (13 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Jurek
  czwartek, 8 marca, 2018

  Okna dachowe , to wspaniały wynalazek który jest ciągle udoskonalany.Dzięki takim oknom dachowym mamy w pomieszczeniu wiecej światła , duzo świeżego powietrza.Warto wybierać naturalne ekologiczne drewniane okna.

 2. Radek
  czwartek, 8 marca, 2018

  Okna to wydatek na lata a nawet długie dekady dlatego wybieram je z głową. Muszą spełniać wiele kryterium: musza być bezpieczne, chronić domowników przed hałasem, wilgociom, dawać więcej światła do pomieszczenia, posiadać odpowiednią technologię zamykania i otwierania, posiadać certyfikaty oraz musza być prawidłowo zamontowane. Najlepiej gdy okna są drewniane i ekologiczne, ważne jest również czy w oknach mogą być zainstalowane rolety, systemy zabezpieczające czy solarne.

 3. Maria
  czwartek, 8 marca, 2018

  Obecne okna dachowe mają dawać dużo światła, dawać dużo ciepła i wentylacji do pomieszczenia oraz być wygodne w użytkowaniu. Wybór okna będzie zależny od projektu i wymagań klienta. Podoba mi się zastosowanie automatyki do sterowania oknami i roletami, wygoda i bezpieczeństwo przedewszystkim.

 4. Mirek
  czwartek, 8 marca, 2018

  Nie ma nic gorszego niż duszna sypialnia na poddaszu. Dzięki odpowiedniemu oknu udało się rozwiązać ten problem, oraz problem doświetlenia pokoju.

 5. czapel
  czwartek, 8 marca, 2018

  Okna dachowe w dzisiejszych czasach już są na tyle dobre że już nie da się tego mocno drążyć. Podane, w artykule, parametry, gdy spiszemy je na kartkę, udamy się do sklepu, ciekawe czy sprzedawca nie oceni nas jako jajko mądrzejsze od kury, w sensie od niego samego.

 6. Majeczka
  piątek, 9 marca, 2018

  Cieszę się że technologia idzie do przodu także w kwestii nowoczesności okien. Przez okna dachowe do pomieszczenia wpada naprawdę duża ilość światła i są one bardzo praktyczne. Estetycznie wyglądają i potrafią ozdobić pomieszczenie. Jednak ważny jest odpowiedni montaż tak aby w pełni spełniały swą role.

 7. Agnieszka
  niedziela, 11 marca, 2018

  Oferowane obecnie okna dachowe to zdecydowania zaawansowana technologia. Producenci oferują szereg rożnych udogodnień, każdy znajdzie coś dla siebie. Dla mnie wybór jest prosty, najlepsze jest okno obrotowe koniecznie wykonane z drewna i wyposażone w nawiewnik, takie w którym można bez problemu dbać o czystość, ważna jest też przenikliwość ciepła i możliwość zamontowania żaluzji lub rolety.

 8. ewa
  poniedziałek, 12 marca, 2018

  Ważne aby kupowane okło miało zabezpieczoną szybę, np. folią jak jest wspomniane w artykule. W przypadku gradu szyba może pęknąć, ale nie wpadnie do środka. Warto o tym pamiętam, zwłaszcza jeśli takie okno znajduje się nad łózkiem, czy sofą.

 9. Waldek
  wtorek, 13 marca, 2018

  Najważniejsze, żeby okna były solidne i wyjątkowo szczelne tak, aby ograniczyć ich straty ciepła do minimum. Dalej oczywiście prawidłowy montaż, bo bez tego żadne okna nie będą spełniać oczekiwań. Elektryczne sterowanie należy traktować już jako swego rodzaju nowinkę techniczną, z której można skorzystać, ale nie jest to dodatek, którego brak spowoduje obniżenie komfortu użytkowania.

 10. Alicja
  wtorek, 13 marca, 2018

  Mam u siebie w domu okna dachowe firmy fakro i jeżeli drugi raz bym się budowała to absolutnie skorzystałabym tylko i wyłącznie z oferty tej firmy, z żadnej innej!

Podobne artykuły