Okna dachowe

Okna dachowe FAKRO – najlepsze na poddasze

Moda na użytkowe poddasze trwa w najlepsze. To trend bardzo ekonomiczny, dzięki niemu zyskujemy kolejne pomieszczenie. Zanim w nim zamieszkamy, trzeba jednak o nie zadbać. Najważniejszym punktem jest jego odpowiednie docieplenie i doświetlenie. Najskuteczniejszym i najprostszym sposobem na oświetlenie poddasza będą zdecydowanie okna dachowe. Kluczowy jest wybór okna i jego montaż, od tego bowiem zależy ich właściwe użytkowanie. Okna dachowe FAKRO można stosować zarówno w budynkach nowo wznoszonych, jak i przy adaptacji strychów w budynkach już istniejących.

Rozwiązaniem najczęściej branym pod uwagę , oprócz tradycyjnego montażu okien dachowych jest budowa lukarn.

Lukarny

Budowa lukarny nie jest prosta, wymaga nie tylko wzniesienia odrębnej konstrukcji dachowej, ale też wiąże się ze zgłoszeniem i złożeniem projektu w jednostce zajmującej się nadzorem budowlanym celem uzyskania pozwolenia na przebudowę. Sam wybór lukarny przy adaptacji poddasza wiąże się również z koniecznością udziału konstruktora wykonującego projekt przebudowy. Projektant musi uwzględnić zmianę warunków pracy konstrukcji, np. zwiększenie obciążeń przez dodanie materiałów, z których wzniesiona ma być lukarna, zmianę konstrukcji dachu uwzględniającą zmianę rozstawu krokwi, lub zastosowanie wymianów. Po wzniesieniu konstrukcji ścianki lukarny należy ocieplić i wykończyć odpowiednimi materiałami zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Nie należy zapomnieć o wykonaniu obróbek blacharskich wokół lukarny, które są niezbędne do zachowania szczelności na opady atmosferyczne.

Okna dachowe

W porównaniu do budowy lukarn przy montażu okna dachowego, jest dużo mniej zachodu. Poza wycięciem łat nie ma potrzeby ingerować w konstrukcję dachu, ponieważ odpowiedni dobór szerokości okna pozwala na jego łatwą instalację. W komplecie do okien dachowych oferowane są również specjalne kołnierze uszczelniające, czyli kompletne oblachowanie zewnętrzne umożliwiające połączenie okna z dowolnym rodzajem pokrycia dachowego. W opakowaniu zawsze znajduje się też dokładna instrukcja montażu pozwalająca zamontować okno osobom nie będącym specjalistami, wystarczą najprostsze narzędzia.

Wynika z tego, że okno połaciowe w stosunku do lukarny jest rozwiązaniem znacznie korzystniejszym ponieważ:
• wymaga mniejszego zużycia materiałów, jest lżejsze i tańsze o 60-70%;
• montaż okna dachowego jest szybki, prosty (trwa 2-4 godz.) i nie wymaga stosowania skomplikowanych narzędzi;
• znacznie zwiększa doświetlenie, nawet o 50%. Badania dowiodły bowiem, że w zależności od kąta nachylenia dachu przez okno dachowe wpada nawet do 50% światła więcej, niż przez okno pionowe o tych samych rozmiarach.
• zastosowanie okna dachowego powoduje zmniejszenie strat ciepła w stosunku do lukarny o dużej powierzchni ścian zewnętrznych.

Czym się kierować przy wyborze okna połaciowego?

Wybierając okna dachowe należy wziąć pod uwagę nie tylko doświetlenie pomieszczenia.
Okna dachowe dobierane są w zależności od:

1. Przeznaczenia i wielkości pomieszczenia

Pierwszy krok to wyliczenie potrzebnej ilości i rozmiarów okien. Aby to zrobić, musimy znać wielkość i przeznaczenie pomieszczenia. Regulują to odpowiednie przepisy budowlane. Wg polskich, ilość potrzebnego światła wyraża stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi w pomieszczeniu. W pomieszczeniach mieszkalnych stosunek ten powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innych pomieszczeniach, w których wymagane jest światło dzienne ze względów na przeznaczenie co najmniej 1:12 (Rozp. Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dn. 12 IV 2002r. §57, pkt.2 z późniejszymi zmianami).

Przykład obliczenia potrzebnej ilości okien dachowych do oświetlenia światłem dziennym pokoju o powierzchni 20 m2:

1 = 8
? = 20
(20 x 1) : 8 = 2,5

Oznacza to, że do oświetlenia pokoju o powierzchni 20 m2 trzeba zastosować okna o powierzchni 2,5 m2 liczonej w świetle ościeżnic. Powierzchnię taką uzyskamy, stosując:
4 okna o wymiarach 78 x 118 cm,
lub 3 okna o wymiarach 78 x 140 cm,
lub 2 okna o wymiarach 114 x 118 cm.

Ze względu na rozprowadzenie światła w pomieszczeniu najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie 4 okien 78×118 cm w układzie 2×2, po dwóch stronach pokoju.

2. Kąta nachylenia dachu

Ten parametr jest istotny dla uzyskania prawidłowego doświetlenia pomieszczenia oraz wygody obsługi i użytkowania okien dachowych. Im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym wysokości okna powinna być większa.

Okna dachowe FAKRO – najlepsze na poddasze

Montaż okna dachowego

Przepisy i instrukcje zawsze „wskazują” miejsce zamontowania okna dachowego na odpowiedniej wysokości od podłogi, tak aby jak najlepiej spełniało swoje funkcje. W budynkach o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 cm. Natomiast na kondygnacjach powyżej 25 m odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 110 cm (zgodnie z rozp. Ministerstwa Infrastruktury Dz. U. nr 75 poz. 690).

Należy podkreślić, że im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno, tym lepsze będzie doświetlenie pomieszczenia. Górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą.

Okna FAKRO, ich dolną krawędź, zaleca się montować na poziomie 110-140 cm od podłogi , co spełnia wymagania stawiane przez przepisy i zapewnia bardzo dobre doświetlenie gwarantując kontakt wzrokowy z otoczeniem. Instalacja okien na tej wysokości pozwala na umieszczenie standardowego grzejnika pod oknem oraz prawidłowe wykonanie szpalet. Szpalety umożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza w całej wnęce okiennej.

W uczciwej konkurencji Lukarny kontra Okna połaciowe zdecydowanie zwyciężają okna. To rozwiązanie dużo tańsze i szybsze, a równie estetyczne i spełniające swoje funkcje. Należy tylko pamiętać o ich odpowiednim wyborze i rozmieszczeniu.

ASZ

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 4 grudnia, 2013

Autor:

5/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Paweł
  piątek, 9 marca, 2018

  Bardzo ciekawie wygladają na budynku dodatkowe poddasza.Upiekszaja całą budowle , dostarczając kolejne pomieszczenia.Isttą jest dobry wybór okien.
  Okna dachowe Fakro bardzo ładnie się prezentują na takich poddaszach

 2. ikowalska24
  piątek, 9 marca, 2018

  Niestety nie mam poddasza,a tak pięknie wygląda sypialnia z oknem dachowym. Mam nadzieję,że w niedalekiej przyszłości zamieszkam w domu z lukarną,oknem dachowym.

 3. Ania Mal
  piątek, 9 marca, 2018

  Że okna Fakro są najlepsze wiedziałam od dawna. Jednak okna dachowe są genialne. Dodają uroku budynkowi.

 4. Łukasz
  piątek, 9 marca, 2018

  Okna muszą być ekonomiczne, ekologiczne i spełniać wiele kryterium. Muszą dobrze pasować do reszty budynku i dachu, doświetlać pomieszczenia, dbać o prawidłową wentylację, być bezpieczne i łatwe w obsłudze i konserwacji. Oczywiście dobrze zamontowane i z gwarancja na wiele lat – takie okna dla mnie są najlepsze.

 5. Łukasz
  piątek, 9 marca, 2018

  Powszechnie popularniejsze są jednak okna dachowe niż lukarny. Wybór będzie zależeć od pomieszczenia i projektu. W przypadku producenta Fakro to polski lider wśród producentów okien dachowych z 25 letnim stażem. W ofercie mają kilkanaście rodzajów okien dachowym i jest w czym wybierać.

 6. Jacek
  piątek, 9 marca, 2018

  Według mnie okna połaciowe mają więcej zalet od lukarny i ja osobiście jestem za montażem okna połaciowego.W swym domu planuję w przyszłości montaż takiego nowoczesnego okna firmy Fakro.

 7. Baśka
  sobota, 10 marca, 2018

  Świetnie że okna dachowe cieszą się coraz większa popularnością. Dobrze zamontowane naprawdę dają dużo światła do pomieszczenia i ładnie się prezentują. Artykuł super wyjaśnia montaż okien dachowych i rozwiewa wątpliwości co wybrać popularne okna dachowe czy lukarny.

 8. czyż
  sobota, 10 marca, 2018

  Lukarna fajnie wygląda, i jeśli jest dobrze przemyślany i wykonanie zgodnie z projektem, to będzie wspaniale komponować się z całym dachem. Ja zdecydowanie wybieram i jestem za oknami dachowymi (lepiej doświetlają i mniejszy problem z montarzem).

 9. Marta
  poniedziałek, 12 marca, 2018

  Fakro – okna najlepsze na poddasze – w pełni zgadzam się z tą opinią. Unikalne rozwiązania, perfekcja wykonania oraz dostępność wielu różnych rozwiązań, czynią okna dachowe tej firmy produktem najwyższej klasy. Z czystym sumieniem można je polecić każdemu, kto jest na etapie zakupu takich okien.

 10. ewa
  poniedziałek, 12 marca, 2018

  Bardzo podobają mi się okna w lukarnach. Tworzą niesamowity klimat, również w nowoczesnym budownictwie. Zdecydowanie polecam produkty Fakro, bo mają szeroką gamę kolorów i produktów. Lukarna dodaje stylu każdej budowli.

 11. Oksymoron
  wtorek, 13 marca, 2018

  No i tym sposobem Fakro odjechało reszcie stawki. Bezskutecznie można szukać drugiej takiej oferty, która zagwarantuje taką jakość za taką cenę. Gdy dodamy do tego efekt wizualny okien, to otrzymamy absolutny top od firmy Fakro.

Podobne artykuły