Okna dachowe

Okna dachowe – kwestie bezpieczeństwa

Adaptacja poddaszy do celów użytkowych wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego, w ten sposób rozwiązujemy problem niezbyt dużego metrażu domu czy mieszkania, grzechem byłoby nie wykorzystać takiej przestrzeni. Jedną z ważniejszych decyzji w tym przypadku staje się wybór okien dachowych. Przed ich kupnem należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj szkła jaki został w nich zastosowany. Szyby w oknach dachowych to specyficzny produkt, muszą spełniać określone wymagania, nie tylko chronić przed słońcem i opadami, ale też muszą być w pełni bezpieczne.

Kwestie bezpieczeństwa

Chcąc uniknąć niebezpiecznych sytuacji należy zwrócić uwagę na to, jaką klasę bezpieczeństwa mają wybrane przez nas okna. Każdy pakiet szybowy powinien składać się z zewnętrznej szyby hartowanej i wewnętrznej szyby laminowanej. Wewnątrz takiej szyby znajduje się warstwa folii PVB, która w razie zbicia zatrzymuje kawałki szkła i nie powoduje żadnego zagrożenia.

W przypadku dachu o mniejszym kącie nachylenia, okno dachowe musi być również zabezpieczone przed przypadkowym wpadnięciem do wnętrza pomieszczenia i przypadkowym otwarciem z zewnątrz. Nie wszyscy pamiętają o tym, że na dachach może dojść do niebezpiecznego wypadku podczas prac remontowych czy też odśnieżania, dlatego warto się od tego uchronić wybierając bezpieczne okna.

Pomysłowość złodziei jest nieograniczona i włamania przez okna dachowe zdarzają się niezwykle często, dlatego naprawdę nie warto oszczędzać i wybrać takie, które posiadają wzmocnienia antywłamaniowe. Wszystkie okna dachowe nowej generacji w standardzie wyposażone są w nowatorskie systemy wzmocnienia konstrukcji okien dachowych.

Oferty producentów

Okna dachowe – kwestie bezpieczeństwa

System topSafe FAKRO

Głównymi cechami takiego systemu są:

– innowacyjny system mocowania specjalnie wyprofilowanych zawiasów,
– metalowy element wzmacniający zaryglowanie,
– metalowa listwa utrudniająca włamanie przy pomocy narzędzi.

W przypadku dachów o niewielkim kacie nachylenia doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie okien dachowych FTPV Secure z laminowaną i antywłamaniową szybą klasy P2A. System ten posiada wiele zalet:
– okucia w systemie topSafe, które uniemożliwią otwarcie okien przez kopnięcie,
– zawiasy zapobiegające ich wyrwaniu i wepchnięciu skrzydeł do środka,
– metalowa listwa utrudniającą włamanie przy użyciu narzędzi,
– klamka z blokadą zabezpieczającą skrzydła przed otwarciem,

VELUX GGL 3041Q

Okna dachowe – kwestie bezpieczeństwa

To okno obrotowe wykonane z drewna sosnowego klejonego warstwowo trzykrotnie impregnowanego i lakierowanego. Przeznaczone do montażu w dachach o nachyleniu od 15° do 90°.
Na wyposażeniu są:
– dwa zamki po obu stronach ościeżnicy blokujące skrzydło
– dodatkowa klamka z kluczykiem w dolnej części okna
– szyba energooszczędna antywłamaniowa -41 w klasie odporności P5A ze wzmocnioną stalową ramką przytrzymująca szybę od zewnątrz, pozostałe oblachowanie okna wykonane jest z szarego aluminium.

Wszystkie okna obrotowe VELUX GGL wyposażone są w bezpieczny i co niezwykle ważne, energooszczędny pakiet szybowy. Szyba nie ma szans wypaść z ościeżnicy ani rozbić się na drobne kawałki, gdyż jest sklejona za pomocą folii.

Okna na pilota

okna dachowe na pilota

Elektryczny system sterowania to nie tylko kwestia mody i wygody, ale także stanowi dodatkowe bezpieczeństwo dla domowników.

Radiowy system zdalnego sterowania io-homecontrol® zapewnia automatyczne zamykanie wszystkich okien połaciowych, bramy garażowej, rolet lub drzwi poprzez użycie zaledwie jednego guzika na pilocie. Jest to możliwe dzięki przyjęciu przez różnych producentów jednej platformy komunikacji urządzeń elektrycznych zwanej io-homecontrol® – obecnie dostępnej w ofercie: Velux, Somfy, Honeywell, Assa Abloy, Renson, Windowmaster, Niko.

Za pomocą tego systemu w każdej chwili z dowolnego miejsca w domu można sprawdzić czy okno jest zamknięte czy otwarte. Dodatkowo po każdej czynności użytkownik otrzymuje na pilota komunikat o wykonaniu zadania. Zastosowana komunikacja radiowa jest bardzo bezpieczna, poziomem swych zabezpieczeń porównywalna do tych zastosowanych w bankowości elektronicznej.

Okna dachowe – kwestie bezpieczeństwa

Jeśli zaś chcesz, aby okno samo się zamknęło, gdy spadnie pierwsza kropla deszczu, wybierz okna elektryczne VELUX, które mają wbudowany czujnik deszczu. To niezwykle sprytne udogodnienie, dzięki któremu przestaniemy się martwić o zmianę pogody podczas, gdy będziemy daleko od domu.

ASZ

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 15 czerwca, 2013

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły