Okna dachowe

Okna dachowe – wygodne otwieranie okien na poddaszu

Na funkcjonalność okien dachowych duży wpływ ma sposób ich otwierania. Okna dachowe z klamką na dole bądź uchwytem na górze zapewniają wygodę użytkowania i efektywne wykorzystanie przestrzeni na poddaszu. Najnowsza oferta okien dachowych Velux pozwala na dopasowanie okien do indywidualnych wymagań użytkowników i funkcji pomieszczenia.

Nowa Generacja okien dachowych Velux to najszersza na rynku oferta okien połaciowych pod względem energooszczędności, komfortu oraz sposobu ich otwierania. Obejmuje ona na trzy linie: Standard, Standard Plus i Premium. Okna dachowe różnią się w nich między innymi zastosowanym systemem otwierania. Okna dachowe Velux występują w szerokiej gamie rozmiarów, dzięki czemu można je dopasować do funkcji i wielkości każdego wnętrza.

Okna dachowe – wygodne górne otwieranie

Zgodnie z przepisami dolne krawędzie okien powinny znajdować się na wysokości około 90 cm od podłogi i usytuowanie takie jest możliwe, gdy ścianka kolankowa jest stosunkowo niska. W ten sposób także w pozycji siedzącej mamy zapewniony swobodny widok na zewnątrz oraz optymalne oświetlenie wnętrza. Okna dachowe zamontowane na takiej wysokości najwygodniej obsługiwać za pomocą systemu górnego otwierania, który jest w tym przypadku najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem: uchwyt jest dostępny, gdy stoimy w pozycji wyprostowanej, bez potrzeby schylania się i narażania na uderzenia głową w szybę. Taki sposób otwierania zapewnia jednocześnie bezpieczeństwo: małe dzieci nie otworzą okna dachowego bez wiedzy rodziców. Pod oknem można ustawić biurko, stół lub kanapę, ponieważ sprzęty nie utrudnią nam jego otwierania. Do okien z linii Standard Nowej Generacji wyposażonym w górne otwieranie należy najnowsze okno dachowe GZL.

Okna dachowe - Wygodne otwieranie okien na poddaszu

Jego zaletą jest zintegrowana wentylacja, filtr zatrzymujący kurz i owady, a także funkcja obrotu o 180°. Okno można ponadto wyposażyć w sterowanie elektryczne na każdym etapie użytkowania. Takie okna dachowe mają jeszcze jeden  niezmiernie istotny dla inwestorów atut, a jest nim cena. Okna dachowe Velux są dostępne już od 845 zł. Warte swojej ceny są także nieco droższe okna GLL z oferty Standard Plus, w której okna dachowe, poza walorami okien GZL, mają dodatkową uszczelkę dającą doskonałe właściwości izolacyjne, na które wpływ ma również konstrukcja ThermoTechnology™. Okno będzie dobrym wyborem do pokoju dziecięcego, ponieważ zamontowana w nim szyba bezpieczna, nawet gdy zostanie rozbita – na przykład po uderzeniu piłką – pozostanie sklejona i nie spadnie na podłogę. W ofercie Nowej Generacji znajdziemy również nowe drewniano-poliuretanowe okno GLU z górnym otwieraniem, które sprawdzi się zwłaszcza w łazience oraz kuchni, gdyż jest całkowicie odporne na wilgoć. Okno to jest dostępne już od 1234 zł. W oknie GLU z górnym otwieraniem można także domontować klamkę na dole, a koszt tego usprawnienia to  jedynie 89 zł.

Dolne otwieranie

W przypadku, gdy konstrukcja poddasza zmusza nas do zainstalowania okna znacznie wyżej, na przykład gdy ścianka kolankowa ma wysokość 150 cm, najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest wybór okna z dolnym systemem otwierania. Okno takie otwiera się przy pomocy eleganckiej ocynkowanej klamki zamocowanej pośrodku dolnej ramy skrzydła. Otwierając je nie trzeba stawać na palcach ani nadmiernie wyciągać ręki w górę, choć aby mieć łatwy dostęp do klamki, należy zrezygnować z umieszczenia mebli pod oknem lub tak je ustawić, by zapewniały swobodny dostęp do klamki. Standardową propozycją okien Velux z dolnym otwieraniem są nowe okna GZLB dostępne w cenie już od 1045 zł. Poza nowoczesnym designem odbiorcy doceniają w nich  łatwy w czyszczeniu filtr powietrza. W ofercie Standard Plus dolne otwieranie zapewniają okna dachowe GLL B, które poza zaletami okien w wersji Standard są wykonane w innowacyjnej konstrukcji ThermoTechnology™ z dodatkową uszczelką, co docenimy, płacąc niższe rachunki za ogrzewanie. Okna te wyposażone są także w szybę bezpieczną.

Okna dachowe - Wygodne otwieranie okien na poddaszu
5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 23 marca, 2015

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Antoni
  poniedziałek, 16 kwietnia, 2018

  Firma Velux oferuje bardzo ciekawe okna dachowe ,które mają otwieranie jak bardzo ważne z góry lub z dołu .Otwieranie okien wewnątrz ,mają znaczenie ze względu na wewnątrzną zabudowę pomieszczenia, ułatwiając je otwieranie jak również znaczenie ma
  ich widocznosć .

 2. inka2
  wtorek, 24 kwietnia, 2018

  Bardzo ciekawe, można zastosować zarówno górne jak i dolne otwieranie. Na pewno to się przydaje gdy w pomieszczeniu na poddaszu znajdują się małe dzieci. Przekonuje mnie też bezpieczna szyba i dobra izolacyjność.

Podobne artykuły