Okna dachowe

Okna dachowe ze zintegrowanym kołnierzem termicznym

Na podstawie badań przeprowadzonych na inwestycjach oddanych do użytku stwierdzono, że przez okna i drzwi budynek traci około 10% – 20% ciepła. Z kolei około 25% ciepła ucieka przez dach. Zatem dla zapewnienia w budynku odpowiednich właściwości w zakresie energooszczędności odpowiedni wybór okien dachowych odgrywa istotne znaczenie.

Mostek termiczny pomiędzy ościeżnicą okna dachowego a konstrukcją dachu jest bardzo częstym zjawiskiem, które występuje w obiektach budowlanych. Ważne jest zatem staranne uzupełnienie przestrzeni pomiędzy futryną a połacią dachową. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom w tym zakresie na rynku pojawiły się okna dachowe ze zintegrowanym kołnierzem termicznym. Takie rozwiązanie nie tylko zapobiega stratom ciepła, ale również zdecydowanie ułatwia i usprawnia montaż okna.

Właśnie takim przykładem są oferowane przez firmę Keylite Roof Windows (irlandzka firma produkująca okna dachowe w Zambrowie) okna dachowe Keylite Futuretherm™, gdzie poprzez szybkie pociągnięcie taśmy uwalnia się kołnierz, który wypełnia szczelinę pomiędzy futryną a konstrukcją dachu. Tym sposobem eliminuje się mostek termiczny, a okno jest cieplejsze. To innowacyjne rozwiązanie pozwala nie tylko na eliminowanie strat ciepła, ale także ogranicza dodatkowe koszty zakupu takiego kołnierza i jego montażu.

Z punktu widzenia prac montażowych w oknach dachowych Keylite Futuretherm™ przewidziano szereg innych innowacyjnych rozwiązań. Przykładem tego są zamontowane, gotowe do użycia kątowniki typu Flick Fit™, które zapewniają szybki montaż okna na dwóch poziomach (w zależności od rodzaju pokrycia). Zastosowanie takiego rozwiązanie pozwala na montaż okna prosto z kartonu na dach. Nie mniej ważne są przy tym klipsy montażowe „Kaptura”, zmniejszające użycie wkrętów i eliminujące potencjalne miejsca przecieków. Zastosowanie nowych rozwiązań zaowocowało powstaniem nowych zawiasów do skrzydła ze specjalną sprężyną – umożliwia to łatwy i płynny demontaż skrzydła oraz ponowny montaż w futrynie.

Warto podkreślić, że okna dachowe Keylite są najgłębiej osadzone w dachu spośród wszystkich standardowo oferowanych okien na rynku, zapewniając estetykę i dobre parametry termiczne dachu. Właściwości w tym zakresie uzyskano dzięki niskiemu profilowi kaptura, który współgra z czterema typami kołnierzy.

Ciepła ramka standardowo wykorzystana we wszystkich rodzajach szyb montowanych w oknach Keylite Futuretherm™ jest dodatkowym czynnikiem zmniejszającym ryzyko gromadzenia się kondensatu.

Wbrew pozorom, wybór właściwego okna dachowego powinien uwzględniać szereg ważnych czynników. Z punktu widzenia zalet podczas montażu ważne jest jego prostota, łatwość i czas, który jest do tego potrzebny, a także wachlarz oferowanych produktów i ich dostosowanie do potrzeb klienta.

Dla użytkownika z kolei, oprócz właściwości funkcjonalnych, kluczową rolę odgrywają parametry w zakresie oszczędności energii. Właśnie w tym kontekście stojąc przed koniecznością wyboru okna dachowego warto uwzględnić technologię Keylite Futuretherm™ i produkty oferowane przez Keylite Roof Windows.

4.2/5 - (9 votes)

Data publikacji: 24 września, 2014

Autor:

4.2/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły