Gwoździarki

Okresowe przeglądy narzędzi dekarskich

Dla zapewnienia optymalnej pracy narzędzi dekarskich i ciesielskich przy maksymalnym poziomie ich niezawodności nie można zapomnieć o okresowych i bieżących przeglądach. Zasada ta jest szczególnie istotna w przypadku gwoździarek zarówno gazowych, jak i pneumatycznych oraz kompresorów.

Gwoździarki gazowe

W celu zapewnienia niezawodności i optymalnej mocy gwoździarki należy pamiętać o czyszczeniu cylindra gwoździarki, na którym osadza się tak zwany nagar, który powstaje w procesie spalania się mieszanki gazowej. Szczególnie ważne jest to w okresach jesienno- zimowych, kiedy temperatura powietrza spada do wartości ujemnych, a gaz zasilający narzędzie mniej się rozpręża i spalana mieszanka jest uboższa.

Czyszczenie takie powinno odbywać się w cyklach co 30 tys. strzałów. W sezonie zimowym gwoździarkę powinniśmy przechowywać w suchych pomieszczeniach, gdzie panuje dodatnia temperatura.

Nie należy zapominać o bateriach, które wykonane są w technologii litowo-jonowej. Są one wrażliwe na ujemne temperatury a ich ładowanie zawsze powinno odbywać się w minimalnej temperaturze +5°C. Przy zachowaniu podstawowych zasad eksploatacji i konserwacji narzędzi znacznie wydłużamy ich żywotność i ograniczamy koszty eksploatacji.

Gwoździarki pneumatyczne

Są narzędziami prostszymi w konstrukcji od narzędzi gazowych i bardziej odpornymi na warunki atmosferyczne. Zasila je sprężone powietrze podawane z kompresora. Powinniśmy zadbać, aby powietrze, które zasila naszą gwoździarkę, było bez skroplin wody, które wytrącają się podczas pracy kompresora i – jeżeli nie są odpowiednio często usuwane – poprzez zawór na spodzie zbiornika mogą przedostać się przewodami do narzędzia. Jak powszechnie wiadomo, woda nie jest dobrym środkiem smarującym, więc bardzo szybko dojdzie w gwoździarce do degradacji oringów gumowych, a to z kolei naraża nas na niepotrzebne koszty ich wymiany i przestoje w pracy. Smarowanie gwoździarek pneumatycznych jest sprawą najważniejszą. Każdego dnia powinniśmy przed pracą nasmarować narzędzie dedykowanym olejem, który aplikujemy do wnętrza gwoździarki – maksymalnie 4-5 kropel oleju. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie bloków przygotowania powietrza. Po pierwsze, usuwają skropliny wody przedostające się na przewody i podają olej do narzędzi razem z przepływającym przez nie powietrzem.
Tak zadbane narzędzie będzie cieszyć się „dobrym zdrowiem” przez długi czas.

Kompresory

Bardzo często pracują w ciężkich warunkach, jakim są polskie budowy – im też powinniśmy zapewnić trochę komfortu. Zasilanie to ważny element, przewody zasilające na budowie powinny być o odpowiednich przekrojach. Często „marketowe” przewody zasilające powodują, że prąd, który dociera do naszego kompresora ma dużo niższe parametry od wartości początkowych. Ma to bardzo duży wpływ na rozruch, pracę i wydajność. Należy pamiętać o oleju – jego odpowiednim stanie w trakcie pracy i wymianie minimum raz w roku. Olej taki powinien spełniać wymagania producenta kompresora.

Jeżeli sprężarka zasila np. sprzęt do malowania, to powinna znajdować się ona w bezpiecznej odległości od miejsca wykonywania czynności malarskich. Wynika to stąd, że powstająca mgła może przedostawać się do wnętrza kompresora oraz osadzać się na elementach silnika powodując np. zapychanie filtrów, zaklejanie styków elektrycznych, rozpuszczanie elementów gumowych itp.

Tych kilka prostych czynności, o których powinniśmy pamiętać w codziennej pracy, da nam poczucie bezpieczeństwa i niezawodności naszych narzędzi.

4.7/5 - (13 votes)

Data publikacji: 30 listopada, 2015

Autor:

4.7/5 - (13 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły