Orkany niestraszne dachom pokrytym blachodachówką Janosik
Wiosenna nawałnica często kończy się kosztownymi naprawami, czy wręcz wymianą dachu. Właścicielom i zarządcom budynków może ona spędzać sen z powiek. Producenci, firmy ubezpieczeniowe, inspektorzy bezpieczeństwa, a do tego walka z czasem i zmagania finansowe. Taki obraz jawi się kiedy orkan przejdzie, a właściciel zostaje z problemem. Kiedy zatem nasz dach nie tylko uchroni nas przed deszczem, ale także wytrzyma nawałnicę i silny wiatr, które zdarzają się coraz częściej? Gdzie szukać wytycznych?
Straż Pożarna szacuje, że po nawałnicach mających miejsce w Polsce w 2017 roku zostały zerwane lub uszkodzone dachy prawie 4 tys. budynków. 2,8 tys. to budynki mieszkalne. Jak wielkie są zmagania związane z odbudową takiej ilości dachów? Jak wiele pieniędzy i energii trzeba włożyć, by powstało na nowo to, co zniszczył wiatr, nawałnica, czy ogień?
Czy dach ma szanse w zmaganiach z wiatrem?
Czyż nie byłoby genialnym rozwiązaniem, gdyby klient mógł w jednym miejscu, na przykład na specjalnej stronie www odnaleźć wytyczne do realizacji odbudowy dachu, przeciwskazania, opinie inspektorów, ale przede wszystkim specyfikacje zastosowanych produktów? Wprowadzałby przy montażu kolejne zalecenia i działał jednocześnie profilaktycznie, na wypadek niepożądanych zdarzeń.
Dałoby to możliwość sprawdzenia w razie usterki, wywołanej działaniami klimatycznymi, gdzie popełniono błąd i zwrócenia się do wykonawcy albo uzyskania opinii. Niestety model ten nie sprawdza się jeszcze w Polsce, choć za oceanem już tak. Nie mamy bowiem systemu łączącego ubezpieczycieli, producentów i instytucji kontrolnych. Takie narzędzie byłoby zbiorem informacji niezbędnych do zrozumienia, w jakim stopniu dach został uszkodzony i co robić, by zapobiec takiej sytuacji na przyszłość.
– Pierwszą linię obrony domu stanowi dach – mówi Kazimierz Miśkowiec z firmy Blachotrapez – wytrzymałe pokrycie zatem jest niezbędne, by zachować integralność konstrukcji. Analiza przyczyn uszkodzeń dachów to proces, który powinien dawać dosyć duże pole manewru podmiotom w niego zaangażowanym. Jako producent wiem, co powinniśmy rozwinąć, a co ulepszyć czy eliminować. Wykonawcy i ich opinie pozwalają nam na dopracowanie wewnętrznych procedur i instrukcji zastosowań naszych produktów. Zebranie w jednym miejscu procedur i nanoszenie uaktualnienia zaleceń, norm czy specyfikacji dałoby możliwość rozumienia skali działań i poszerzyłoby świadomość klienta. Miałby on zbiór najlepszych praktyk i wskazówek.
Podstawa przy budowie dachów czyli o wytycznych dekarskich
Dachy kryte są w Polsce w oparciu o zalecenia i wytyczne publikowane w wydawnictwach stowarzyszeń branżowych. Mamy zatem “Wytyczne Dekarskie”, budowane na zasadach Międzynarodowej Federacji Dekarzy. Problematyka wskazanych zagadnień podejmowana jest tu kompleksowo i stanowi punkt odniesienia zarówno dla inwestorów, jak i projektantów, czy wykonawców. Celem staje się zaprezentowanie zasad, parametrów dla materiałów, jak również odpowiednich wymagań niezbędnych przy projektowaniu, wykonywaniu i utrzymaniu dachów.
Obowiązujące standardy zakładają, że wykonawca powinien spełnić dwa warunki: praktyczny i elastyczny. Ma zatem zapewnić szczelny dach i ładny wygląd, który wpasuje się w trendy i nie będzie odstawał od sąsiadującej architektury. Nikt nie może go zatem zmusić do przestrzegania wytycznych. Dach ma być bezpieczny. To, jak będzie wykonany jest sprawą drugorzędną. Czy na pewno? Chyba jednak lepiej poradzić się kogoś wykwalifikowanego i zadbać, by zamontowanie pokrycia było zgodne ze sztuką dekarską.
Kierownik działu szkoleń w Blachotrapez Marcin Dyda radzi dekarzom : – W miejscach, gdzie siła wiatru jest wzmożona, czyli na szczytach dachu, jego brzegach, koszach, okielnicach okien połaciowych i kominów, trzeba zachować szczególną precyzję. Właściwe umocowanie mechaniczne jest koniecznością. Wykorzystać można na wiatrołapach, grzbietach czy kalenicy kalenicy – gotowe akcesoria. Ich wybór jest naprawdę ogromny. Jeśli decydujemy się na blachodachówkę , czy inny lekki rodzaj pokrycia, zadbać musimy o dodatkowe mocowania i połączenie murłaty z zewnętrzną ścianą. Ciężkie pokrycia dachów przy dużym nachyleniu – wymagają solidniejszej konstrukcji więźby dachowej.
Dobry dekarz – naprawdę warto
Opinie fachowców dotyczące precyzyjnego wykonania dachów jako niezależny system to dopiero na gruncie polskim zalążek. Czy jest zatem możliwość skutecznego egzekwowania wytycznych dekarskich na etapie wykonawczym? Przecież zmniejszyłoby to skalę przykrych statystyk, podniosło jakość zawodu i dało inwestorom gwarancję bezpieczeństwa. Jedną z możliwości jest korzystanie z usług specjalisty, mającego wiedzę, doświadczenie i wykształcenie oraz – polecają go znajomi. Dobrym rozwiązaniem jest fachowiec polecany i niejako “autoryzowany” przez producenta blachodachówki. Mamy wtedy pewność, że jest on szkolony i mamy gwarancję jakości wykonania. Ryzykowne może być korzystanie z nieznanych nam wykonawców, w oparciu o opinie internetowe. Tańsze usługi bowiem oznaczają często konieczność poprawy źle wykonanego dachu i wydanie tego, rzekomo udało nam się zaoszczędzić.
Same wytyczne i zalecenia nie wystarczą aby dach domu był bezpieczny,praktyczny i dobrze wyglądał.Aby taki właśnie mieć dach warto dobrze poszukać sprawdzonego fachowca dekarza z prawdziwego zdarzenia. Jeśli dach jest wykonany przez odpowiednich ludzi,to i huragan go nie ruszy.
Ostatnio coraz częściej słyszy się o zerwanych dachach. Może nie zawsze da się temu przeciwdziałać, ale często jednak tak. Najczęściej zrywane są dachy wykonane byle jak, nie dostosowane do miejsca, w którym znajduje się budynek.