Porady

Osuszanie budynków – czyli, jak pozbyć się wilgoci?

Czasami daje o sobie znać bardzo szybko, a innym razem pojawia się po wielu latach – wilgoć. Co zrobić, aby jej przeciwdziałać i jak ją usunąć z domu lub mieszkania?

Specyficzny zapach stęchlizny w piwnicy to oznaka, że w powietrzu lub ścianach jest dużo wody. Tworzy ona dobre środowisko do wykwitu pleśni, która działa negatywnie na zdrowie wszystkich domowników. Jeśli więc czujesz zapach stęchlizny wchodząc do klatki schodowej czy piwnicy lub widzisz na ścianie wykwity pleśni, to prędzej lub później pojawi się to również u Ciebie w domu.

Wilgoć w domu

Osuszanie budynków jest procesem złożonym. Jego kluczowym elementem jest znalezienie źródła wilgoci. Czasami to pęknięta rura, a innym razem powodem będzie zepsuta pralka u sąsiada. Zdarza się, że mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych. Jeśli fundamenty budynku nie są zaizolowane, to ciecz będzie wnikała w strukturę murów. Wówczas osuszanie ścian nie może ograniczać się do działań doraźny, bo takie same będą efekty.

Likwidacja wilgoci w domu

Pozbycie się źródła wilgoci pozwala przejść do kolejnego kroku. Trzeba ocenić szkody i rozpocząć osuszanie ścian. Jeśli szkody są niewielkie, może wystarczyć nawet intensywne wietrzenie pomieszczenia. W przypadku poważniejszych zalań stosuje się nagrzewnice i osuszacze powietrza. Gdy wilgoć w domu przestanie istnieć, można przejść do naprawy lub wymiany np. uszkodzonej rury.

Podciąganie kapilarne – czyli „ściany chłoną wodę”

Wysoki poziom wód gruntowych i brak izolacji fundamentów prowadzi do wchłaniania cieczy przez mury. Woda wędruje na coraz wyżej. Wdziera się do piwnicy, a z czasem do mieszkać. Pozbycie się takiego problemu to trudne wyzwanie logistyczne. Stosowanie nagrzewnic i osuszaczy może przynieść tylko chwilową poprawę. Ciągły dostęp do wody sprawia, że problem stale powraca.

W takiej sytuacji można zainwestować pieniądze w dodatkowe urządzenia i samodzielnie zmierzyć się z problemem. Niektóre osoby decydują się na iniekcję, czyli inwazyjne zaizolowanie ścian. Cały proces jest czasochłonny i pracochłonny, a i tak nie daje 100% pewności, że woda już więcej się nie pojawi. Wynika to ze specyfikacji tej technologii.

Istnieją także rozwiązania nieinwazyjne jak np. system AQUAPOL®. Działa on w ten sposób, że odwraca proces podciągania kapilarnego. Technologia skutecznie zabezpiecza przed inwazją wilgoci i jej skuteczność objęta jest 20. letnią gwarancją.

Likwidacja wilgoci

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, być może to sygnał, że warto postawić na doświadczoną firmę. Jej pracownicy uporają się z problemem, a Ty będziesz mieć spokój i kompleksową informację o skutkach wilgoci czy podjętych działaniach zapobiegawczych i naprawczych.

Jeśli działasz w pojedynkę, pamiętaj:

  • znajdź źródło wilgoci i je zatamuj,
  • osusz pomieszczenie lub obiekt,
  • wykonaj prace zabezpieczające i naprawcze.

Likwidacja wilgoci to proces, który należy wykonać w odpowiedniej kolejności. W innym przypadku działania przyniosą chwilową poprawę lub będą nieskuteczne. Opcjonalnie z pomocą przyjdzie doświadczona firma, która rozprawi się z wilgocią. Grzyb na ścianie? Nie zwlekaj!


Data publikacji: 5 lutego, 2022

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły