Izolacje

Osuszanie budynków metody nieinwazyjne

Wilgoć w murach to bardzo niekorzystne zjawisko, może ono prowadzić nawet do uszkodzenia domu. Wilgoć wpływa również bardzo niekorzystnie na zdrowie mieszkańców, ponieważ powoduje ona rozwój pleśni i grzybów. W przypadku pojawienia się wilgoci niezbędne jest natychmiastowe osuszanie budynków.

Skąd się bierze wilgoć?

Aby skutecznie walczyć z wilgoci trzeba prawidłowo zidentyfikować przyczyn jej występowania. Jeżeli nie poznamy prawdziwej przyczyny pojawienia się wilgoci osuszanie budynków przyniesie tylko krótkotrwały efekt a problem znów powróci za jakiś czas. Główną przyczyną powstania wilgoci w domu jest nienależyta wentylacja, która uniemożliwia prawidłową cyrkulację powietrza. Zbyt szczelne okna i drzwi nie przepuszczaj powietrza a to prowadzi do powstania wilgoci. Podwyższony poziom wilgoci występuje wtedy zazwyczaj w małych pomieszczeniach typu: łazienka, kuchnia, mała sypialnia. W takim przypadku samo osuszanie budynków nie wystarczy po pozbyciu się problemu należy zapewnić sprawnie działający system wentylacji.

Często występującą przyczyną powstawania wilgoci jest także posiadanie niewystarczającej izolacji poziomej przeciwwilgociowej bądź przeciwwodnej. W takim przypadku oprócz osuszania budynków należy jeszcze dodatkowo wzmocnić hydroizolację. Niewłaściwie wykonana termoizolacja budynku również prowadzi do zawilgocenia. Jeżeli mury są nadmiernie wychłodzone zetknięcie z ogrzewaniem prowadzi do skraplania wody. W tej sytuacji po osuszeniu budynków należy wzmocnić izolację termiczną ścian zewnętrznych oraz zadbać o usunięcie mostków termicznych. Budynek może również zostać zawilgocony z powodu zalania, w takim przypadku do osuszania budynku potrzebne jest użycie profesjonalnego sprzętu

Czy istnieją nieinwazyjne metody osuszania powierzchni i na czym polegają?

Do najczęściej stosowanych nieinwazyjnych metod osuszania budynków zaliczamy między innymi: nagrzewanie pomieszczeń, kondensacje, absorpcje, mikrofale oraz osuszanie pod posadzkowe. Nagrzanie pomieszczeń to najprostszy, ale nie najbardziej optymalny sposób na usuniecie wilgoci sprawdza się w przypadku zawilgoceń występujących na niewielkich powierzchniach i polega na nagrzaniu pomieszczenia do maksymalnie 35 stopni. Kondensacja to natomiast metoda osuszania budynków polegająca na skraplaniu pary wodnej. Wykonywana jest zazwyczaj przy wykorzystaniu specjalnych osuszaczy, posiadających wentylatory, które wtłaczają powietrza do komory chłodzącej. Na podobnej zasadzie działa absorpcja, a główną różnicą pomiędzy tym metodami jest to, że osuszacze absorpcyjne wyposażone są w specjalne wkłady, które wypełnione zostały chłonnym granulatem. Mikrofala to natomiast wydajna metoda osuszania polegająca na wykorzystaniu działania fal mikrofalowych. Warunkiem jej zastosowania jest posiadanie w danym pomieszczeniu wydajnej wentylacji, która umożliwi odprowadzenie nadmiaru pary wodnej. Jeżeli pomieszczenie zostanie zalane dobrze sprawdzi się osuszanie pod posadzkowe. Przy tej metodzie wykorzystywane są specjalne pompy ciśnieniowe, które pomagaj wydobyć zalegającą ciecz. Pod powierzchnie posadzki wtłaczane jest cieple suche powietrze, które odparowując wydobywa się spod nawierzchni i powoduje osuszenie.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Suez.com.pl.

4.8/5 - (10 votes)

Data publikacji: 9 listopada, 2019

Autor:

4.8/5 - (10 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Piotr
    poniedziałek, 11 listopada, 2019

    grzyby, pleśń to już efekt wywołany przez nadmierną wilgoć. usuwanie bez znalezienia źródła i zastosowania odpowiedniego rozwiązania może być bez końca, często nawraca się po pewnym czasie. dobrze, że teraz są dobre narzędzia do osuszania i materiały budowlane.

  2. suchy
    sobota, 16 listopada, 2019

    Wilgoć w budynku jest niewątpliwie przyczyną groźnych skutków dla zdrowia człowieka. Powstanie zagrzybienia stwarza zagrożenie ciężkich chorób. Oprócz metod osuszania opisanych w artykule stosuje się równie skuteczne sposoby zabezpieczenia przed wilgocią takie, jak elektroosmoza, iniekcja z wykorzystaniem kremu, iniekcja krystaliczna czy osuszanie ścian za pomocą mikrofal.

  3. krzychu_p1
    poniedziałek, 13 lipca, 2020

    Witam, ja osobiście miałem duży problem z wilgocią w domu po zalaniu i próbowałem na początku wysuszyć centralnym ogrzewaniem a później piecykami elektrycznymi i wszystko to było daremne. Po jakimś czasie skorzystałem z usług jednej z firm https://osuszaczekrakow.eu/ która profesjonalnie podeszła do tematu. Najpierw Pan który ze mną rozmawiał uświadomił mi że podgrzewanie wilgoci w domu nic mi nie da ponieważ wilgoć nie wyjdzie sama z domu tylko przeniesie się w inne miejsce. Po czym zaproponował mi osuszacze powietrza dużej wydajności które wspomagane są nagrzewnicami. Do przyjeździe firmy która ustawiła osuszacze w odpowiednich miejscach i nagrzewnic bardzo szybko było widać efekty. Wilgoć znikała ze ścian a ja z uśmiechem na twarzy opróżniałem pojemniki z wodą do których skraplała się woda ze ścian. Tylko w taki sposób można pozbyć się wilgoci. Polecam wynająć firmę która się tym zajmuje lub ewentualnie wypożyczyć sobie osuszacz i na własną rękę osuszać pomieszczenia. Ważne też by pozamykać wnikanie świeżego powietrza zewnątrz gdyż później osuszamy powietrze zewnątrz. Warto doradzić się chodź by nawet telefonicznie z taką firmą gdyż mają oni duże doświadczenie w pozbywaniu się wilgoci. Pozdrawiam

Podobne artykuły