Porady

Ozdobne i funkcjonalne pergole ogrodowe. Co warto o nich wiedzieć?

Ozdobne i funkcjonalne pergole ogrodowe

Nie tylko latem warto mieć w otoczeniu domu zadaszone miejsce przeznaczone do wypoczynku i relaksu. Nowoczesne pergole ogrodowe to elementy architektoniczne, które nie tylko pięknie się prezentują, ale także są funkcjonalne. Można się pod nimi schować przed słońcem i deszczem, niekiedy też osłonić od nieprzyjemnego wiatru. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Nowoczesne pergole tarasowe, wolnostojące lub przyścienne są elementami małej architektury, które bardzo zwiększają funkcjonalność przydomowej przestrzeni. Nie tylko świetnie wyglądają, ale i pełnią ważną rolę w ochronie przed deszczem lub zbyt mocnymi promieniami słonecznymi. Na rynku dostępne są różne modele takich konstrukcji. Co jeszcze warto wiedzieć o pergolach ogrodowych

Nowoczesne pergole do ogrodu

Nowoczesne pergole ogrodowe występują w dwóch podstawowych odmianach: jako konstrukcje przyścienne lub samodzielne budowle ogrodowe. Mogą tworzyć taras, ale również zacienić jaccuzi czy basen. Co do zasady podstawowymi elementami takich konstrukcji będą: dwa rzędy słupu, spoczywająca na nich rama oraz dach. Ostatni może mieć regulowany stopień otwarcia i doświetlać taras wedle potrzeb.

Solidna konstrukcja pergoli to podstawa 

Pergole ogrodowe wykonuje się z różnych materiałów. Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na ich trwałość. Muszą być zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych. Naturalnym materiałem budulcowym było i wciąż jest drewno, które jednak starannie impregnuje się i zabezpiecza. Coraz częściej materiałem do tworzenia pergoli staje się jednak metal. Powodzeniem cieszą się zwłaszcza lekkie konstrukcje aluminiowe. 

W przypadku pergoli ogrodowych wolnostojących spotykane są także cięższe konstrukcje. Chodzi o takie elementy architektoniczne, które umożliwiają bezproblemowy montaż dodatkowych elementów. Oświetlenie, ale też rolety lub markizy będą znacząco zwiększać funkcjonalność takiego obiektu. Pergole z profili mogą być też proszkowo malowane na taki kolor, który pasuje do elewacji i otoczenia domu.   

Jakie zalety ma pergola ogrodowa?

Czemu warto mieć przy domu pergolę ogrodową w jednej z wielu wersji? Oczywiście pierwotnie takie konstrukcje miały przede wszystkim chronić przed słońcem lub deszczem. W praktyce zwłaszcza wiosną, latem i wczesną jesienią to pod nimi odbywa się znaczna część domowego życia towarzyskiego. Przebywanie z gośćmi na świeżym powietrzu zawsze jest przyjemne, ale pergola daje tu dodatkowe zabezpieczenie np. przed zmianą warunków pogodowych. 

Nie należy zapominać też o tym, że nowoczesne pergole ogrodowe to także konstrukcje bardzo estetyczne. Projektuje się je w taki sposób, żeby stanowiły ozdobę przydomowej przestrzeni. Istnieje możliwość dopasowania ich wyglądu do elewacji domu. Chodzi tu nie tylko o kształt i zastosowane materiały, ale także np. o kolor poszczególnych komponentów. Dodatkowa wysoka funkcjonalność takich konstrukcji sprawia, że są coraz bardziej popularne w przydomowych przestrzeniach. 


Data publikacji: 2 września, 2022Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły