Drewno konstrukcyjne

Oznakowanie CE drewna konstrukcyjnego – co to oznacza?

Na wielu towarach, w tym konstrukcjach drewnianych, znaleźć możemy oznakowanie CE. Co ten znak oznacza, postaram się wyjaśnić w poniższym artykule.

Oznakowanie CE (Conformité Européenne) wprowadzone zostało przez Unię Europejską w celu ujednolicenia określonych norm jakościowych i wytrzymałościowych.

Zamieszczony na produkcie znak CE oznacza to, że dany produkt przeszedł pozytywnie testy jakości i wytrzymałości, nad którymi nadzór sprawują niezależne organy.

Oznaczenia CE stosuje się na różnego typu produktach, w tym również na drewnie konstrukcyjnym, które jak sama nazwa wskazuje musi spełniać określone normy i gwarantować bezpieczeństwo używanych konstrukcji. Punktem odniesienia dla drewna konstrukcyjnego, zarówno litego jak i klejonego, jest norma PN-EN14080:2006 „Konstrukcyjne drewno: Drewno klejone warstwowo: Wymagania”

Kwestia CE w Polsce

Po okresie przejściowym, w którym firma lub producent musieli się przygotować do kontroli i nadzoru elementów z drewna klejonego i litego, w Polsce wprowadzony został obowiązek znakowania wyrobów konstrukcyjnych oznaczeniem CE. Wymóg ten obowiązuje od 01.09.2012 dla drewna litego oraz od 01.12.2011 dla drewna klejonego warstwowo.

Kontrola oznakowania CE

Przy oznakowaniu CE pojawia się także kwestia bezprawnego użytkowania tego oznaczenia, skąd bowiem można mieć pewność, że dany produkt nie ma podrobionego znaku CE? Wszystkie firmy, stosujące to oznakowanie, są ściśle kontrolowane przez organy władz państwowych przy współpracy z urzędami UE. Za użycie oznakowania CE wbrew przepisom, przewidziane są sankcje. Może to być kara grzywny, a w skrajnych przypadkach także kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Zależy to indywidualnie od podmiotu gospodarczego i tego, na jaką skalę używał bezprawnie oznakowania CE.

Które produkty powinny być znakowane CE?

Oznaczenie CE powinny posiadać wszystkie elementy, służące do budowy konstrukcji, na przykład więźby dachowe, wiaty garażowe, altany, pawilony, mosty, drewutnie, zadaszenia tarasów. Oznaczenie nie jest natomiast obowiązkowe dla drewna o przeznaczeniu niekonstrukcyjnym, na przykład płotów, krat czy drewna opałowego.

Znak CE jest gwarancją właściwej dbałości o jakość sprzedawanych elementów. Kupując produkty opatrzone znakiem CE, możemy mieć pewność, że kupujemy produkty sprawdzone pod względem wytrzymałości, co jest rzeczą niesłychanie ważną, zwłaszcza dla produktów konstrukcyjnych.

4.8/5 - (9 votes)

Data publikacji: 24 sierpnia, 2014

Autor:

4.8/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Krzycho
    czwartek, 24 stycznia, 2019

    Zawsze się zastanawiałem co oznacza ten skrót CE na drewnie.Teraz wiem,ze w ten sposób oznakowuje się drewno,jest gwarancja jakości zakupionego drewna.

Podobne artykuły