Realizacje

Pałac Carycyno

Pałac Carycyno zbudowano w Moskwie na zamówienie Katarzyny II. Prace rozpoczęły się w 1775 roku. Pierwsze projekty stworzone zostały przez architekta Wasilija Baszenowa, jednak pałac główny zaprojektował Matwiej Kozakow.

Chlebnyj dom, budynek kuchenny, zbudowany został w latach 1784 – 1785 jako część pałacu, według projektu Baszenowa. Konstrukcję budynku postawiono latem 1783 roku i właśnie wtedy fundusze na budowę zaczęły się kończyć. Budynek zadaszono tymczasowo, a właściwy dach zamontowano dopiero po usunięciu Baszenowa z jego funkcji. Kiedy Katarzyna Wielka zmarła w 1796 roku, pałac nadal nie był ukończony. W budynku otwarto szpital i szkołę dla chłopców. Na przełomie wieków większość zabudowań pałacowych wynajmowano letnikom. W praktyce, budynki pałacowe stały puste.

Po rewolucji październikowej pałac zasiedlono wieloma rodzinami, które mieszkały tam aż do lat siedemdziesiątych. Carycyno w tym okresie zostało całkowicie zapomniane. Chlebnyj Dom z niszczejącym cynowym zadaszeniem i porzucony pałac, pozbawiony pokrycia dachowego stwarzały ponure wrażenie. Dopiero w 2004 roku Carycyno stało się własnością miasta, które natychmiast rozpoczęło prace renowacyjne. Zdecydowano, że Carycyno powinno zostać odbudowane zgodnie z projektem Kazakowa. W odróżnieniu od pierwotnego planu trzykondygnacyjnego budynku, projekt Kazakowa zakładał wzniesienie oszczędniejszego dwukondygnacyjnego budynku.

Za czasów Katarzyny Wielkiej na tych terenach popularne były dachy z miedzi. Podczas renowacji pałacu zadecydowano o założeniu dachu z miedzi ze względu na jego stylowy wygląd i doskonałe parametry techniczne.

Pałac Carycyno
#blacha miedziana, #dach, #dom, #miedź, #PCPM,

Dach Pałacu Wielkiego został odbudowany zgodnie z tradycją, podczas gdy konstrukcja dachu budynku kuchennego uległa zdecydowanym zmianom. Dziedziniec wewnętrzny pokryto przezroczystą kopułą, skonstruowaną ze szkła i metalu, co jest typowym rozwiązaniem w tego typu projektach. W przyszłości kopuła zostanie podświetlona. Pomimo zmian, główne elementy dachu zostały skonstruowane z elementów miedzianych, zgodnie z projektem oryginalnym.

Dach miedziany został wykonany wprawdzie z wykorzystaniem nowoczesnej konstrukcji ale również przy zastosowaniu tradycyjnych metod łączenia. Do budowy dachu użyto ok. 20 tys. m2 , 0,7 mm miedzi, wstępnie patynowanej typu Nordic Green Plus firmy Luvata Oy.

Część powierzchni dachu wykonano wykorzystując niemiecki system dachowy Bemo-Roof. System Bemo-Roof umożliwia tworzenie profili elastycznych, oszczędnych i gotowych do zamontowania. W pałacu wykorzystano profil typu 500, z panelami o długości 12 m. Wstępnie patynowany system odprowadzania wody został dostarczony przez firmę Luvata Pori Oy. Łączeniem i montażem prefabrykatów zajmowała się rosyjska firma Elgad.

Pałac Carycyno
#blacha miedziana, #dach, #dom, #miedź, #PCPM,

Ceremonia otwarcia nowej „Perły Moskwy” miała miejsce 2 września 2013, w Dzień Moskwy.

Zrekonstruowane Carycyno jest gotowe, aby zachwycać swym pięknem i wyglądem teraźniejsze i przyszłe pokolenia.

Źródło: Forum miedzi

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 24 sierpnia, 2013

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły