Budownictwo drewniane

Palisady ogrodowe – praktyczne zastosowanie

Palisada ogrodowa, zwana inaczej ogrodowym murkiem, może spełniać wiele funkcji nie tylko użytkowych, ale również estetycznych. To uniwersalny element architektury ogrodowej, który nadaje się do każdej aranżacji. Palisada ogrodowa może być wykorzystana jako umocnienie skarpy, do tworzenia rabat kwiatowych oraz jako obrzeże trawników i chodników.

Palisady to jedne z najpopularniejszych elementów wykorzystywanych w ogrodzie, ponieważ idealnie nadają się do rozdzielania przestrzeni, jej uporządkowania, a także do wyznaczania granic pomiędzy rabatami kwiatowymi. Na rynku znajdziemy palisady wykonane z różnych materiałów, m.in. z drewna, plastiku, kamienia. Takie palisady są także zróżnicowane pod względem wysokości. Najtrwalsze są palisady betonowe, które są wytrzymałe i estetyczne, a do tego można do nich dobrać donice oraz awangardowe dekoracje.  

Palisada ogrodowa – zastosowanie

Ogród podzielony na strefy, gdzie każda z nich spełnia inną funkcję, nie tylko wygląda bardzo estetycznie, ale także jest łatwiejszy w pielęgnacji. Palisada ogrodowa w takiej przestrzeni może być wykorzystana jako granica między trawnikiem a rabatą kwiatową. Obrzeże pozwoli pięknie wyeksponować ogród kwiatowy, a jednocześnie zabezpieczyć go przed zadeptaniem lub kosiarką.

Palisada może być również wykorzystana do ochrony nowo zasadzonych lub małych drzew i krzewów ozdobnych. Doskonale sprawdzi się także jako zabezpieczenie przestrzeni wysypanych korą lub drobnymi kamieniami, chroniąc je przed zadeptaniem i rozniesieniem. Palisady są często wykorzystywane również w roli obrzeży trawników lub ścieżek ogrodowych.

Palisad ogrodowa – jaką wybrać?

Palisady ogrodowe stanowią rozwiązanie uniwersalne, dlatego wybór rodzaju, koloru czy też materiału zależy tylko i wyłącznie od kreatywności właściciela ogrodu. Jednak jeśli zależy nam na trwałości palisady, powinniśmy wybrać elementy wykonane z betonu. Gdy natomiast zależy nam na zachowaniu naturalnego wyglądu ogrodu, lepiej zdecydować się na drewniane palisady. Dodatkowo ważnym aspektem jest wzór i wysokość obrzeża, który zależy od tego, gdzie zamierzamy umieścić palisady, a także od tego, co mają chronić. Jeśli obrzeże ma tylko pełnić funkcję krawężnika, możemy zastosować niskie ogrodzenie, jednak do ochrony drzewek czy krzewów będziemy potrzebowali wyższej palisady. 

Palisada ogrodowa to bardzo praktyczne i estetyczne obrzeże, które może pełnić funkcję ochronną, ale również dekoracyjną. Pozwala także oddzielić poszczególne obszary ogrodu.  

4.9/5 - (54 votes)

Data publikacji: 23 kwietnia, 2020

Autor:

4.9/5 - (54 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. kos
  piątek, 24 kwietnia, 2020

  Ogród aby spełniał swe przeznaczenie musi być z głową zaprojektowany,a palisady ogrodowe mogą być jednym z jego elementów.Warto w ogrodzie wykorzystać palisady dobrze współgrające z resztą ogrodu i,jaką palisadę wybrać to już nasza kreatywność nam powinna podpowiedzieć.

 2. Damian
  piątek, 24 kwietnia, 2020

  połączenie ogrodu z pozostałą częścią podwórka może być efektowne. zabezpieczenie, które wyznaczone jest przez murek z betonu sugeruje, że to jest część ogrodowa czy kwiatowa. co raz to częściej można spotkać betonowe kostki na prywatnych posesjach i w przestrzeni publicznej.

 3. rafal8647
  niedziela, 26 kwietnia, 2020

  ciekawy artykuł

 4. rbialon
  sobota, 27 czerwca, 2020

  interesujące

Podobne artykuły