Warsztat

Palniki do pap i kolby lutownicze

Podstawowym urządzeniem przeznaczonym do pracy papami jest palnik z pojedynczą dyszą podgrzewającą.

Palniki do pap

Zachowanie żywotności palnika pozwala na wymianę poszczególnych elementów tak, aby w przypadku awarii wymiana jednej części nie decydowała jednocześnie o utracie właściwości danego urządzenia. Jak wiadomo, poszczególne elementy składowe narzędzia nie zużywają się równomiernie, zatem taka funkcjonalność jest niezbędna. Profesjonalne systemy oferują również możliwość rozbudowy bazowego narzędzia, na przykład zestawiania różnych jego wersji na jednej rękojeści. Rękojeść stanowi centralny element każdego palnika – to od jej ergonomii i sprawności zależy praca całego urządzenia. Dlatego tak ważny jest już sam wybór modelu, odpowiadającego indywidualnym potrzebom wykonawcy. Duże znaczenie ma także sprawność i dostępność pokręteł do regulacji przepływu gazu, którą łatwo można sprawdzić nawet „na sucho”, a w rękojeściach z dźwignią istotne jest samopowracanie dźwigni do położenia wyjściowego.

Kolejnym kluczowym elementem palnika jest dysza, która musi być niezwykle wytrzymała ze względu na działanie zróżnicowanych temperatur, częste podgrzewanie oraz szybkie schładzanie urządzenia. Użyta do jej wykonania blacha powinna mieć odpowiednią grubość, a kielich wywinięty kołnierz wzmacniający. Niestety, przy zakupie palnika trudno cokolwiek stwierdzić na temat jakości użytego materiału, choć niektórzy dekarze twierdzą, że zależy ona od dźwięku wydawanego przy uderzeniu.

Palniki do pap i kolby lutownicze

Nowoczesny zestaw do papy P-600

Do pracy z palnikiem niezbędny jest ponadto wąż połączeniowy oraz reduktor. Gotowy zestaw oferuje wszystkie te elementy, dzięki czemu mamy pewność, że cały układ będzie szczelny. Decydując się na zakup pojedynczych elementów, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by węże połączeniowe były zakończone fabrycznie. Palniki wielodyszowe poleca się przede wszystkim doświadczonym dekarzom. Dostępne są również całe systemy do układania papy z rolek zawierające zarówno rozwijarkę, jak i część podgrzewającą oraz dociskającą.

Kolby lutownicze

Palniki do pap i kolby lutownicze

Dla dekarzy, dla których podczas pracy na dachu niezbędna jest maksymalna swoboda ruchów, prawdziwą zmorą jest plątanina kabli zasilających. Kolba lutownicza z wężem oraz poręczną butlą o pojemności 2-3 kg zapewnia dużą mobilność, co przekłada się bezpośrednio na sprawną i bezpieczną pracę na wysokościach. Ponadto dzięki reduktorowi, ciśnienie gazu podawanego z butli na kolbę nie powoduje jej uszkodzenia, gwarantując stabilną i bezpieczną pracę całego urządzenia. Sama kolba powinna być wyposażona w obrotową końcówkę do mocowania węża połączeniowego, zapobiegającą skręcaniu podczas pracy. Podobnie jak w przypadku palników bardzo ważna jest także możliwość wymiany elementów kolby i ergonomiczne położenie pokręteł. Specjalistyczne narzędzia dla wymagających zwykle mają też swoją cenę, jednak cena ta przekłada się bezpośrednio na jakość, co w przypadku branży dekarskiej jest najważniejsze.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 6 lipca, 2014

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły