Okna dachowe

Pewny montaż okien dachowych z kołnierzami VELUX

O korzyściach wynikających z dobrze zamontowanych i zaizolowanych okien połaciowych nie trzeba dużo mówić. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że nie chodzi tylko o zabezpieczenie i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, ale też o energooszczędność całego budynku. Jak to osiągnąć? Podstawą dobrego montażu jest właściwe osadzenie okna w konstrukcji dachu, izolacja połączenia oraz prawidłowy montaż pokrycia wokół okna. By móc to odpowiednio wykonać, należy mieć odpowiednie narzędzia: wysokiej jakości, dobrany do rodzaju pokrycia kołnierz uszczelniający oraz produkty izolacyjne.

Mając na uwadze zapewnienie odpowiedniego uszczelnienia i prawidłowej ochrony styku krawędzi okna z dachem, podczas montażu okien połaciowych należy odtworzyć warstwy izolacji, usunięte w czasie przygotowania otworu i poprawnie połączyć je z oknem. W celu usprawnienia pracy i otrzymania gwarancji dobrych jakościowo produktów, warto zdecydować się na gotowe zestawy izolacyjne od sprawdzonych producentów, które są niezbędne na każdym etapie montażu. Bogata w akcesoria montażowe i zestawy izolacyjne oferta Velux, zapewnia szeroką gamę produktów potrzebnych począwszy od przygotowania otworu w konstrukcji dachu, po ułożenie materiału pokryciowego wokół okna.

Kołnierz VELUX EDJ do obniżonego montażu.
Kołnierz VELUX EDJ do obniżonego montażu.

Dzięki opracowanemu przez producenta prostszemu i mniej obciążającemu dla dekarza sposobie wyjmowania okna z ościeżnicy, praca przebiega w sposób sprawny i prosty. W celu odblokowania zawiasu obrotowego, wystarczy nacisnąć bolec, a zatrzaski ułatwiają montaż i demontaż elementów oblachowania. Dodatkowo, by unikać błędów przy montażu ościeżnicy, producent zadbał o fabrycznie wywiercone otwory pod wkręty oraz zmniejszył liczbę widocznych wkrętów z 12 do zaledwie 4.

Kołnierz VELUX EDL do standardowego montażu.
Kołnierz VELUX EDL do standardowego montażu.

Kołnierze uszczelniające

By okna dachowe były energooszczędne i spełniały normy współczynnika przenikania ciepła, nieodzownym i koniecznym elementem jest montaż kołnierza uszczelniającego, który w sposób szczelny i trwały łączy okno z pokryciem dachu. Odpowiednio dobrany kołnierz, tworzy wokół okna swego rodzaju rynnę, niezbędną do odprowadzania wody z okolic przeszklenia.
Kołnierze uszczelniające VELUX pasują do wszystkich rodzajów pokryć dachowych oraz gwarantują szczelne i proste wbudowanie okna w połać dachu. Szeroka oferta kołnierzy, pozwalana na zastosowanie ich przy pokryciach płaskich i falistych, o różnych wysokościach profilu.

Do montażu obniżonych o 4cm okien pojedynczych, przeznaczone są kołnierze EDJ oraz EDN, natomiast do montażu okien w zestawach – kołnierze EKJ.
Dokładną wysokość montażu znamy dzięki umieszczonemu we wrębie ościeżnicy kątownikowi. Poziom standardowy określa czerwona linia, a poziom obniżony – linia niebieska.

Oznaczenia w ościeżnicy okna VELUX do montażu standardowego i obniżonego.
Oznaczenia w ościeżnicy okna VELUX do montażu standardowego i obniżonego.
Oznaczenia w ościeżnicy okna VELUX do montażu standardowego i obniżonego.

Kołnierze z elastyczną gąbką uszczelniającą

W ofercie producenta dostępne są również kołnierze uszczelniające, wykonane z wysokiej jakości, odpornego na promieniowanie UV materiału, wyposażone w elastyczną gąbkę uszczelniającą z innowacyjnym systemem ukośnych nacięć, które zapewniają szybki i pewny montaż oraz niezwykle szczelną i trwałą instalację.
System ukośnych nacięć pod kątem, co 0,5cm, nie tylko przyspiesza i usprawnia montaż, eliminując konieczność docinania gąbki na połaci dachu, ale także gwarantuje idealne dopasowanie gąbki do wszystkich dachówek oraz zapobiega wnikaniu wilgoci w konstrukcję dachu.

Elastyczna gąbka uszczelniająca.
Elastyczna gąbka uszczelniająca.

Kołnierz, a dach kryty na rąbek

Blacha na rąbek jest modnym i często wybieranym pokryciem dachowym. Kołnierz uszczelniający EDQ jest idealnym rozwiązaniem, zapewniającym właściwą izolację pomieszczeń z zachowaniem estetyki montażu. Występuje aż w 26 rozmiarach, w dwóch wariantach:
– standardowym – EDQ 0000 – posiada dodatkowe boczne ocieplenia ościeżnicy, zapewniając wyższą izolacyjność okna
– ciepłego montażu – EDQ 2000 – zawiera zestaw BDX i umożliwia przedłużenie gwarancji okna o kolejne 10 lat
Przy montażu kołnierza EDQ można montować wszystkie typy okien połaciowych Velux na dachach o nachyleniu od 15 do 90 stopni. Produkt jest niezwykle solidny i trwały. Nie wymaga konserwacji, a specjalne wzmocnienia, chronią go przed korozją.

Montaż okna dachowego z kołnierzem VELUX EDQ.
Montaż okna dachowego z kołnierzem VELUX EDQ.

Ciepły montaż – zestaw Velux BDX

Podstawą zasadą dobrego montażu okna połaciowego jest odpowiednie ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. Można ją wykonać za pomocą tradycyjnych materiałów, jak np. wełna, czy folie, ale wymaga to dużej staranności oraz precyzji i nie jest wolne od błędów. Żeby usprawnić cały proces i zminimalizować ewentualne błędy, warto skorzystać z gotowych zestawów izolacyjnych, przeznaczonych do ciepłego montażu, który w porównaniu z tradycyjną instalacją, zwiększa energooszczędność i zapewnia bardziej zaawansowaną izolację. Idealnym rozwiązaniem są, dopasowane do rozmiaru okna, zestawy Velux BDX, które składają się z trzech elementów:

Wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX.
Wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX.
 • Włókiennej izolacji BFX
  Izolacja jest wykonana z plisowanej włókniny polipropylenowej (rozwijanej dookoła okna), która zapewnia idealne dopasowanie do okna, konstrukcji łat oraz doskonałą szczelność od strony dachu, przy jednoczesnej wentylacji niższych warstw połaci.
 • Ramy BDX
  Rama wykonana jest ze spienionego, dwuwarstwowego polietylenu o dwóch poziomach twardości. Idealnie przylega do okna, konstrukcji dachu i łat montażowych, gwarantując skuteczne ocieplenie, osiągnięcie lepszego współczynnika izolacji termicznej oraz brak powstania mostków termicznych.
 • Rynny odwadniającej
  Elementem zestawu jest również teleskopowa, wytrzymała rynna odwadniająca chroniąca przed wilgocią mogącą wystąpić pod pokryciem dachowym. Ciepły montaż zwiększa energooszczędność i gwarantuje bardziej zaawansowaną izolację okien niż w przypadku tradycyjnej instalacji..

LOKALIZATOR REKOMENDOWANYCH WYKONAWCÓW VELUX

W Lokalizatorze Rekomendowanych Wykonawców VELUX zarejestrowało się do tej pory blisko 2600 firm dekarskich. Kontaktów do nich szukano za pomocą wyszukiwarki VELUX prawie 132 tys. razy. Sprawdź, czy inwestorzy mogą znaleźć w Lokalizatorze Twoje dane: www.znajdzdekarza.velux.pl

VELUX Polska Sp. z o.o.

5/5 - (22 votes)

Data publikacji: 12 stycznia, 2021

Autor:

5/5 - (22 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. szklarz
  wtorek, 12 stycznia, 2021

  Gotowe zestawy izolacyjne okien dachowych są doskonałym rozwiązaniem dla ich montażu. Zapewniają gwarantowaną szczelność i izolację dachu w miejscu montażu okna dachowego. Oczywiście należy zapewnić fachowy montaż takiego zestawu. Warto skorzystać z profesjonalnych firm dekarskich.

 2. Jacek
  środa, 13 stycznia, 2021

  Okno dachowe jest umieszczone w takim miejscu,że wymaga specjalnego montażu najlepiej wykonywanego przez fachowca.Przy montażu okien dachowych warto wykorzystać kołnierze firmy Velux aby mieć pewność,że okno będzie energooszczędnej spełniało swe zadanie w 100% należy dobrać odpowiedni kołnierz do danego typu pokrycia.

Podobne artykuły