Akcesoria dachowe

Piękny dach

Na estetykę naszego domu składa się wszystko razem: niepowtarzalna bryła, okna, drzwi, elewacja i dach. Dach jest kropką nad i, uwieńczeniem całego projektu. Jest tak ważnym elementem, że dominuje nad całym budynkiem. Dlatego musi być zaprojektowany w sposób niezwykle przemyślany. Ma nadawać charakterystyczny styl. Ma być ozdobą domu.

By tak się stało musi ze sobą wszystko współgrać: kształt i rodzaj dachówki, kolor i akcesoria. Elementy ozdobne, jakie można wykorzystać w ramach dachu to lukarny, okładziny kominów, wieże czy też barokowe ornamenty. Choć te ostatnie spotyka się coraz rzadziej, to jednak nie ulega wątpliwości, że stosowane z umiarem i gustem mogą stanowić oryginalny ozdobnik.

Lukarny

Te pionowe okienka na dachu spotkać można tam, gdzie jest zaadoptowane poddasze. Ich zadaniem jest przede wszystkim jego doświetlenie, ale już od czasów baroku pełniły ważne role dekoracyjne. Mogą one być zbudowane z klinkieru czy blachy. Przy ich wyborze nie można zapominać o tym, żeby korespondowały z całością architektury domu.

Osobliwym typem lukarny jest wole oko. Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowo trudny do wykonania sposób obudowy okna i wymaga przestrzegania ściśle określonych zasad. Przy zastosowaniu ceramicznej karpiówki Opal od Braas uzyskamy najlepszy efekt, gdyż mały format dachówki pozwala na łagodne prowadzenie łuku, dzięki czemu nadaje lukarnie wyjątkowy wygląd. Do wyboru mamy niezwykle bogatą gamę kolorystyczną – począwszy od tradycyjnych miedzi i czerwieni, poprzez antracyt, na czarnym brylancie skończywszy. To nie jest zadanie dla laika, powierzmy je zawodowcowi.

Piękny dach

Okładziny kominów

Te elementy najczęściej wykonywane są z blachy. I to zarówno na dachach krytych zwykłą blachą jak i dachówką ceramiczną. W przypadku dachów blaszanych okładziny kominów powodują, że nie rzucają się one w oczy, a dach utrzymany jest w jednej gamie kolorystycznej. Zaś w przypadku dachów ceramicznych, okładzina kominowa może być użyta jako element kontrastowy, podkreślający niektóre linie dachu spadzistego.

Wieże

Charakteryzują monumentalne domy stylizowane na pałace czy szlacheckie dworki. Raczej nie pojawiają się w domach jednorodzinnych, bo są zbyt patetyczne. Ale czy można ich zabronić, jak się ktoś uprze? Niby nie, ale efekt końcowy nie zawsze jest zniewalający.

Ornamenty

Składają się na nie zdobienia gzymsowe, rzygacze a nawet kurki dachowe wskazujące kierunek wiatru. Obecne w architekturze od okresu baroku, niezmiennie zachwycają swoim pięknem, choć współcześnie stosowane są jedynie na budynkach sakralnych albo na dachach prawdziwych ekscentryków.

Czy wiesz, że…

Tradycja montowania rzygaczy wywodzi się z Francji i już od czasów gotyckich przybierała wymyślne formy: ludzkich twarzy, paszczy zwierzęcych, czy też fantastycznych stworów (najlepszym przykładem jest Katedra Notre-Dame w Paryżu). Zazwyczaj umieszczano je na zewnętrznych łukach i dachach świątyń: miały ostrzegać przed złem i jednocześnie chronić przed nim, ponieważ – jak wówczas wierzono – demony uciekają, gdy zobaczą własny obraz!
Piękny dach

Figurki ozdobne – talizmany na szczęście

Oryginalny dach podkreśli oryginalna, ceramiczna ozdoba dachowa. Wykonana ręcznie z gliny jest prawdziwym majstersztykiem. Uroku i blasku dodają jej pokrycie z wysoko gatunkowej glazury. Te figurki pełnią funkcję czysto dekoracyjną i nieco magiczną, albowiem mogą stać się strażnikami domowego ogniska i czuwać nad szczęściem mieszkańców domu. Kot, kogut czy też sowa to często spotykane ozdobniki, ale zdarzają się nieco bardziej szalone jak choćby figurka lunatyka!
Bez względu na rodzaj ozdoby należy zwrócić uwagę na jakość jej wykonania i pamiętać aby zamontować ją zgodnie z instrukcją, żeby nie uszkodzić kalenicy.

Nawet najpiękniejsze dachówki , kotki czy sowy nie będą wyglądać ładnie na starym, brzydkim lub niestarannie wykonanym dachu. To może nie tylko zniweczyć oczekiwany efekt estetyczny, ale również mieć poważniejsze konsekwencje niewidoczne gołym okiem – takie jak zagrzybienie krokwi w przypadku braku odpowiedniej wentylacji.

Piękny dach

Ilu ludzi tyle upodobań, a każdy może mieć dom w stylu, który podziwia. I bardzo dobrze! Krajobraz takich samych budynków jest nudny i przypomina wojskowe koszary! A to nie ma dobrych konotacji.

ASZ

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 13 sierpnia, 2013

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły