Okna dachowe

Pierwsze certyfikowane okno dachowe do domów pasywnych dla polskiej strefy klimatycznej

Światowy lider w produkcji okien dachowych, VELUX, właśnie wprowadził na rynek nowe specjalne okno GGU INTEGRA Solar przeznaczone do domów pasywnych. Jest to pierwsze okno dachowe na rynku z certyfikatem Instytutu Domu Pasywnego dla strefy zimnej, w której znajduje się Polska. Okno charakteryzuje się jednocześnie najlepszym na rynku współczynnikiem izolacyjności cieplnej oraz wyjątkowymi walorami użytkowymi.

Okno przeznaczone jest przede wszystkim do budynków pasywnych, wymagających komponentów o najlepszych parametrach izolacyjności cieplnej. Przebadane przez niemiecki instytut „Passive House Institute” z Darmstadt okno uzyskało certyfikat dla komponentów budowlanych, przeznaczonych dla krajów o klimacie zimnym, do których należy również Polska. Jest to pierwsze i jedyne na rynku okno dachowe, które uzyskało taki certyfikat pasywny dla regionu klimatycznego właściwego dla Polski. Uzyskanie takiego certyfikatu oznacza, że okno spełnia bardzo restrykcyjne normy i może być bez przeszkód zastosowane w nowo budowanym lub istniejącym budynku pasywnym. W tym drugim przypadku po zainstalowaniu okna budynek nie traci posiadanego certyfikatu domu pasywnego, ani nie wymaga wykonywania dodatkowych obliczeń parametrów energetycznych domu.

Dzięki specjalnej konstrukcji okna pasywnego VELUX udało się osiągnąć zadziwiające, dotychczas nieosiągalne w produkcji stolarki dachowej, parametry izolacyjności termicznej. Okno to posiada najniższy współczynnik izolacyjności termicznej Uw dla całego okna na rynku okien dachowych. Zgodnie z normą EN ISO 12567-2 jego wartość wynosi 0,51 W/(m2K). W przypadku, gdy zostanie zamontowane 4 cm głębiej w dachu, przy zastosowaniu kołnierzy EDN lub EDJ i ramy izolacyjnej BDX jego współczynnik Uw obniża się do wartości 0,48 W/(m2K)*.

Pierwsze certyfikowane okno dachowe do domów pasywnych dla polskiej strefy klimatycznej

Takie rezultaty okno zawdzięcza innowacyjnej technologii ThermoTechnology™, która polega na zastosowaniu drewna modyfikowanego termicznie wykazującego lepsze parametry izolacyjne. Ponadto okno pasywne GGU ma specjalną i unikalną konstrukcję pakietów szybowych. Od zewnątrz zastosowano dwukomorowy pakiet szybowy, zaś wewnątrz zainstalowano pakiet jednokomorowy, który umożliwia jego otwieranie do mycia lub zainstalowanie rolety wewnętrznej. Obydwa pakiety szybowe wypełnione są kryptonem, a wszystkie szyby pokryte powłokami niskoemisyjnymi.

Oprócz doskonałych właściwości izolacyjnych konstrukcja okna zapewnia niezwykły komfort użytkowania. Elektryczny system, zdalnie sterowany dotykowym pilotem zasilany jest zintegrowaną z czujnikiem deszczu baterią solarną umieszczoną na zewnętrznym oblachowaniu. Okno działa w systemie INTEGRA i posiada wszystkie zalety okien elektrycznych, łącznie z bogatymi możliwościami programowania i automatycznym zamykaniem podczas deszczu. W razie potrzeby naturalnej wentylacji, można je otworzyć elektrycznie, tworząc 20 cm szczelinę pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Okno jest również kompatybilne z innymi produktami VELUX oraz innych producentów działającymi w technologii io-homecontrol i może być elementem domu inteligentnego. Dla podniesienia komfortu użytkowania poddasza może zostać wyposażone w zasilane bateriami słonecznymi markizy, rolety zewnętrzne lub wewnętrzne.

Skrzydło i ościeżnicę wykonane zostały w technologii drewniano-poliuretanowej. Rdzeń drewniany pokryto poliuretanem, a następnie polakierowano na biało, dzięki czemu okno jest całkowicie odporne na wodę i przez wiele lat użytkowania nie wymaga konserwacji oraz jest łatwe do utrzymania w czystości. Skrzydło okna można obrócić o 180 stopni, ustawiając w pozycji do mycia – wówczas wewnętrzna szyba unosi się i z łatwością możemy umyć wszystkie tafle szklane.

Pierwsze certyfikowane okno dachowe do domów pasywnych dla polskiej strefy klimatycznej

Okno pasywne GGU INTEGRA Solar 008230 dostępne jest w czterech rozmiarach: 78x 98 cm (MK04), 78 x 118 cm (MK06), 78 x 140 cm (MK08), 114 x 118 cm (S06). Ceny już od 6095 zł brutto stanowią bardzo atrakcyjną propozycję w porównaniu do innych produktów pasywnych dostępnych na rynku, zwłaszcza biorąc pod uwagę funkcję elektrycznego sterowania.

*Wartość współczynników U zgodnie normą EN ISO 12567-2, współczynniki U podane w certyfikacie według metody badawczej Instytutu Domu Pasywnego

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 26 sierpnia, 2014

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły