Elektronarzędzia

Pilarka Metabo KGS 254 I Plus, czyli narzędzie z dostępem do nieograniczonych możliwości

W zamierzchłych czasach, gdy pomysł na pierwszą, elektryczną wiertarkę dopiero kiełkował w głowach Juliusa Clossa i Albrechta Schnizlera, prawdziwego fachowca poznawano po tym, jak szybko i dokładnie potrafił wykonać swoją pracę, dysponując jedynie prostymi narzędziami.

O zaawansowanych technicznie narzędziach można było wówczas jedynie pomarzyć. Na szczęście czasy się zmieniły i mimo, iż fachowe umiejętności nadal odgrywają kluczową rolę, bardzo ważny stał się dostęp do profesjonalnych i precyzyjnych narzędzi, których jakość ma bezpośredni wpływ na efekt pracy. Profesjonaliści mogą odetchnąć z ulgą – na rynku jest już narzędzie, dające dostęp do ogromnych możliwości – Pilarka Metabo KGS 254 I Plus. Dzięki dużej dokładności i sprawności doskonale radzi sobie z różnorodnymi materiałami. Liczba w nazwie modelu informuje zgodnie ze stosowaną przez Metabo nomenklaturą o średnicy tarczy – w tym wypadku dysk ma średnicę 254 mm (średnica otworu montażowego wynosi 30 mm), co dzięki wyposażeniu piły w posuw umożliwia cięcie materiału o wymiarach do 305x90mm. Oprócz klasycznego sposobu mocowania tarczy, czyli specjalną śrubą z łbem imbusowym, dostępna jest także opcja z systemem szybkiej wymiany brzeszczotu Quick. Silnik indukcyjny o mocy 1,8 kW znosi dużo większe obciążenia niż motor komutatorowy i, podobnie jak realizowany poprzez pas wielorowkowy napęd piły, nie wymaga obsługi i konserwacji. Prędkość tarczy tnącej do 4650 obrotów/minutę zapewnia bardzo dokładne cięcie i czysty rzaz. Silnik wyposażony jest w mechanizm łagodnego startu oraz hamulec, zatrzymujący tarczę w kilka sekund po zwolnieniu startera.

Pilarka KGS 254 I Plus przeznaczona jest do ciężkich i wymagających prac, nic dziwi zatem fakt, że narzędzie jest bardzo masywne i solidne (jego waga wynosi nieco ponad 32 kg). Stół pilarki wykonany został z odlewu ciśnieniowego. Talerz obrotowy posiada możliwość regulacji od 46 do 60 stopni, a przed przypadkową zmianą jego kąta pracy chroni blokada stołu, najbardziej popularne wartości kątów wyposażone zostały w zapadkę. Oprócz stołu możliwość regulowania posiada także głowica. Zakres pracy głowicy zawiera się w przedziale od -46 do 22,5 stopnia, a na podkreślenie zasługuje fakt, że głowica pracuje na łożyskowanej prowadnicy i dzięki swojej sztywności nawet przy skrajnym wychyleniu nie dochodzi do luzu i niedokładnego cięcia. Regulacja pochylenia kąta głowicy jest bezstopniowa, a w pozycji neutralnej 0 stopni głowicę unieruchamia specjalna blokada zapadkowa. W tylnej części znajduje się przyłącze do odsysania wiórów, a dostępna w standardowym wyposażeniu końcówka pozwala podłączyć narzędzie do odkurzacza przemysłowego czy odciągu wiórów.

Zamieszczone w katalogu parametry techniczne maszyny wzbudzają uznanie. Co jednak można uznać za zalety, a co za wadę pilarki w rzeczywistych warunkach? Zaletą opisanego wcześniej silnika (należy pamiętać, by ze względu na układ łagodnego startu, przed wykonaniem cięcia odczekać chwilę, aby silnik osiągnął maksymalne obroty) jest to, że przy cięciu kantówek o rozmiarach zbliżonych do maksymalnych możliwości narzędzia nie występuje spadek mocy czy prędkości obrotowej piły. Zaletą wyposażonej w 60, naprzemiennie skośnych zębów, tarczy są doskonałe rezultaty uzyskiwane zarówno przy pracy ze stosunkowo miękkim drewnem, takim jak sosna czy świerk, jak i przy pracy z twardymi materiałami, takimi jak płyta wiórowa czy trójwarstwowe panele podłogowe.

Pilarka Metabo KGS 254 I Plus, czyli narzędzie z dostępem do nieograniczonych możliwości

Waga i masa pilarki nie zachęca do stosowania KGS 254 I Plus jako narzędzia przenośnego, jednak istnieje możliwość dokupienia stołu (podstawa uniwersalna do pilarek kątowych Metabo). Komfort pracy podwyższa wygodny, prosty w obsłudze uchwyt z szerokim włącznikiem, który sprawia, że nawet przy dłuższej pracy operator nie odczuwa zmęczenia.

Wskaźnik laserowy wyznaczający linię cięcia został zamontowany tuż nad osłoną piły. Jedyną niedogodnością takiego rozwiązania jest to, że przy pochyleniu głowicy w prawą lub lewą stronę, laser nie świeci dokładnie na powierzchnię stołu i przydatność wskaźnika się zmniejsza. Umieszczone po bokach stołu rozsuwane poszerzenia można dokładnie wypoziomować za pomocą nóżek, a każde z nich wymaga zwolnienia blokady. Odkładacz ma szerokość ponad 1000 mm, co zapewnia wysoką stabilność stołu.

Maszyna posiada kilka zabezpieczeń, chroniących zarówno samo narzędzie, jak i użytkownika. Zwalniana za pomocą blokady połączonej z włącznikiem urządzenia osłona tarczy chroni przed przypadkowym skaleczeniem ostrzem piły. Zabezpieczenie termiczne, odłączające motor w przypadku wzrostu temperatury powyżej wartości granicznych, chroni przed typową dla silników indukcyjnych emisją sporych ilości ciepła. Przy dużych prędkościach cięcia obrabiany materiał powinien być unieruchomiony i solidnie zamocowany, co umożliwia specjalny uchwyt, który można obsługiwać nawet jedną ręką.

Jeśli ktoś sądzi, że KGS 254 I Plus to maszyna do prostych prac w garażu, to jest w błędzie – to pilarka, dla której naturalnym środowiskiem są ciężkie warunki. Możliwość ustawiania głębokości cięcia znakomicie sprawdza się przy wykonywaniu nacięć lub wpustów w grubych belkach, a zakres pracy piły (305 mm) umożliwia między innymi zacinanie pod kątem 45 stopni materiału na boksy szuflad. Dobre zabezpieczenie prowadnicy przed pyłem zapewnia jej trwałość, a blokada posuwu jest przydatna przy wykonywaniu szybkich cięć seryjnych.

Pilarka KGS 254 I Plus to rozwiązanie dla wszystkich poszukujących mocnego narzędzia zapewniającego wysoki komfort pracy i dużą dokładność, a jej walory z pewnością docenią wszyscy, którzy cenią w narzędziach solidność i bezkompromisowe rozwiązania. Producent oferuje standardowo trzyletnią gwarancję wszystkim, którzy zarejestrują zakup poprzez stronę internetową. Przydatnym dodatkiem jest unikatowy program Metabo One day service, gwarantujący naprawę narzędzia w ciągu 24 godzin od momentu przyjęcia do serwisu. Komfort pracy mogący stanowić wzór dla podobnych maszyn, oraz praktyczne dodatki bardzo ciekawej maszyny, takie jak uchwyt do mocowania materiału, system szybkiego mocowania brzeszczotu czy wskaźnik laserowy, niewątpliwie przyczynią się do pozyskania wiernych użytkowników w segmencie profesjonalnych narzędzi. Odrobinę brakować może im jedynie płynnej regulacji prędkości obrotowej silnika, która występuje w modelu KGS 216 Plus, KGS 254 Plus i KGS 315 Plus.

Najważniejsze zalety KGS 254 I Plus:

– trzyletnia gwarancja XXL
– bezobsługowy silnik indukcyjny, zapewniający stałe obroty pod obciążeniem bez stosowania modułu elektronicznego
– wysoki parametr cięcia do 305 mm
– innowacyjny 2-punktowy system odsysania wiórów gwarantujący odprowadzania urobku
– poprzeczno-wzdłużny system łożyskowania mechanizmu posuwu

4.6/5 - (5 votes)

Data publikacji: 24 kwietnia, 2012

Autor:

4.6/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły