Elektronarzędzia

Pilarka taśmowa MAFELL Z 5 Ec

Mafell jest powszechnie uznawany za ultra topową markę. To założone w 1899 roku przedsiębiorstwo produkuje swoje wyroby nadal w 100% w Europie, w zakładach zlokalizowanych w Oberndorfie. Firma postawiła nie tylko na jakość wykonania swoich produktów, ale też na innowacyjność w zakresie materiałów wykorzystywanych przy produkcji elektronarzędzi oraz na wszechstronność zastosowania swoich wyrobów.

Jednym z ważnych kroków rozwojowych poczynionych przez przedsiębiorstwo był zaprezentowany w 2006 roku wysokowydajny silnik o nazwie CUprex – napęd wyjątkowy i wyróżniający się na tle konkurencji. Jego unikalność polega na kompaktowych rozmiarach przy zwiększonym momencie obrotowym – dzięki powiększonej średnicy wirnika – i zarazem na minimalnej utracie mocy użytkowej, osiągniętej poprzez zmyślny trik, jakim jest zwiększenie średnicy miedzianych drutów w uzwojeniu. Właśnie ten motor napędza pilarkę taśmową oznaczoną symbolem Z 5 Ec, która nie tyle była nowym modelem w dniu swojej premiery, co raczej rozwinięciem i następcą legendarnej piły Z 3.

Pilarka taśmowa MAFELL Z 5 Ec

Prześwit – a więc głębokość cięcia – wynosi w tej pilarce 305 mm, prędkość obrotowa regulowana jest płynnie w zakresie od 650 do 1550 obr./min., zaś taśmę można obrócić o kąt do 30 stopni dzięki czemu narzędzie zyskało na uniwersalności. Ciężar pilarki to 13,7 kg i patrząc na to narzędzie odnosi się wrażenie, że powinno ważyć nieco więcej, lecz tak nie jest dzięki wykorzystaniu lekkich odlewów magnezowych w obudowie maszyny. Ta niska waga narzędzia w połączeniu z silnikiem o mocy 2250 W i wyjątkowo wysokim momentem obrotowym, tak potrzebnym przy cięciu najtwardszych gatunków drewna, czyni z modelu Z5 Ec idealną pilarkę taśmową.

Do ważnych cech narzędzia trzeba zaliczyć prowadnicę taśmy z łożyskiem kulkowym, co pomaga uzyskać idealną dokładność cięcia taśmami o szerokości do 8 mm maksymalnie. Właśnie taki dobór szerokości taśm i połączenie tego z doskonałym prowadzeniem sprawiło, że narzędzie jest uniwersalnym sprzętem ciesielskim, gdyż doskonale sprawdza się m.in. podczas przycinania łuków czy profilowania krokwi i płatew (należy pamiętać, że podczas cięcia pod kątem narzędzie powinno być obsługiwane przez dwie osoby). Z punktu widzenia cieśli pilarka ta może znaleźć zastosowanie w wykonywaniu takich elementów i cięć, jak zaciosy koszowe, wykonywanie nakładek skośnych, przygotowywanie czopów i gniazd na nie, czy wykonywanie łukowych profili dekoracyjnych. Inne domeny tej pilarki to oczywiście cięcia wzdłużne i poprzeczne drewna litego, a ponadto cięcie płyt klejonych czy kompozytowych oraz ogólnie wykonywanie cięć pod wszelkie wpusty i połączenia na zakładkę.

Pilarka taśmowa MAFELL Z 5 Ec Pilarka taśmowa MAFELL Z 5 Ec Pilarka taśmowa MAFELL Z 5 Ec

Warto docenić mocny i stabilny stół pilarki i wydajną dmuchawę zapewniającą dobry widok na miejsce, w którym materiał poddawany jest obróbce. Pilarka przygotowana jest też do współpracy z opcjonalną szyną prowadzącą oraz specjalnym stojakiem na kółkach, który ułatwia transport narzędzia i który, jak prowadnica, należy do opcjonalnych akcesoriów oferowanych przez Mafell.

W wyposażeniu standardowym tej piły nabywcy znajdą oczywiście kabel zasilający o długości aż 10 metrów, prowadnicę równoległą, rękojeść do obsługi narzędzia przez dwie osoby (cięcia pod kątem), i trzy taśmy tnące: jedna 6-milimetrowa (4 zęby na cal) oraz dwie 8-milimetrowe (4 zęby na cal), z których jedna jest dwustronna (pozwala na powrót pilarką w wykonanym rzazie, co ma duże znaczenie przy wykonywaniu wręg). Mafell to wcielona w narzędzia maksyma „Quality Made in Germany”, czego dowodem jest pilarka taśmowa Z 5 Ec. Choć model ten nie należy do najtańszych na rynku, to jednak relacja jego ceny do jakości i osiągów jest ogromną wartością dodaną, która sprawia, iż Z 5Ec wprost deklasuje konkurencję.

Więcej informacji www.mafell.pl

4.8/5 - (42 votes)

Data publikacji: 30 maja, 2019

Autor:

4.8/5 - (42 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jacek
    czwartek, 30 maja, 2019

    Taka pilarka taśmowa zapewni płynność cięcia,a także precyzję.Parametry pilarki taśmowej Mafell Z5 Ec w pełni odpowiadają moim wymaganiom i jeszcze tej wiosny zakupię tę pilarkę,marka ta według mnie gwarantuje dobrej jakości sprawdzone narzędzia.

  2. Łukasz
    czwartek, 30 maja, 2019

    Od lat wiadomo że narzędzia Mafell to porządna firma i warto zainwestować. Oferowany zestaw swoje kosztuje ale w końcu to niemiecka jakość. Sam myślę nad zakupem takiej maszyny.

Podobne artykuły