Elektronarzędzia

Pilarki MAFELL

Firma Mafell jest jedną z tych, których wyroby cieszą się ogromną estymą wśród profesjonalnych wykonawców, z cieślami i stolarzami na czele. Program elektronarzędzi określanych ogólnie mianem pilarek tarczowych, to oferta na którą składają się trzy główne grupy produktowe, przy czym w obrębie każdej z nich klienci znajdą zarówno modele zasilane sieciowo, jak też mobilne akumulatorowe odpowiedniki.

Pilarki tarczowe zajmują w ofercie Mafell szczególne miejsce, gdyż są podstawowymi narzędziami, bez których obróbkę drewna wręcz trudno sobie wyobrazić. To m.in. w tej grupie produktowej stosowany jest silnik CUprex, będący wyjątkowym na tle konkurencji napędem. Jego unikalność polega na kompaktowych rozmiarach przy zwiększonym momencie obrotowym – dzięki powiększonej średnicy wirnika – i zarazem na minimalnej utracie mocy użytkowej, osiągniętej poprzez zmyślny trik, jakim jest zwiększenie średnicy i ilości miedzianych drutów w uzwojeniu. Powszechnie uznana wyjątkowość pilarek marki Mafell wynika m.in. z faktu, iż ich produkcja – jak wszystkich pozostałych maszyn firmy – wciąż w 100% realizowana jest w Europie, oraz że w niemal 90% oparta jest na własnych podzespołach i częściach.

Pilarka tarczowa K 85

Pilarka tarczowa K 85

Pilarki tarczowe dla branży stolarskiej

Oferta przygotowana dla stolarzy to pilarki o głębokości cięcia od 40 do 85 mm. Najmniejszy model – KSP 40 FLEXISTEM – to maszyna uniwersalna i wraz z resztą osprzętu ulokowanego w systenerze stanowiąca przenośny system do cięcia wszystkiego: płyt wiórowych, drewnianych, desek, paneli i wielu innych. Na uwagę w tym zestawie zasługuje elastyczna i zwijana szyna prowadząca o długości 140 cm, dzięki której ta oferta w 2003 roku zdobyła branżową nagrodę Eumacop. Kolejne propozycje firmy dla stolarzy to: pilarka K 55 cc o mocy 1300 W i napędzana oczywiście silnikiem CUprex, K 65 cc z tarczą Ø185 mm oraz K 85 i jej siostrzana wersja K 85 ec z płynną regulacją obrotów i dostarczana w systenerze. Modele średnie – K 55 cc i K 65 cc – mają też odpowiedniki zasilane 18-woltowymi akumulatorami o pojemności 5.5 Ah. Są to K 55 18M bl o wadze 4.3 kg oraz K 65 18M bl z płynnymi obrotami w zakresie 2700 – 4700 / min. Wszystkie te pilarki, podobnie jak modele opisane w kolejnych rozdziałach, wyposażone są w wyjątkowe kliny FLIPPKEIL, czyli rozwiązanie systemowe, polegające na automatycznym samochowaniu się klina dla umożliwienia cięć zanurzeniowych. To ogromne ułatwienie, gdyż zwalnia operatora z konieczności demontażu klina, jak to z reguły ma miejsce w przypadku pilarek od konkurencyjnych wytwórców.

Pilarka ukośna KSS 50 cc

Pilarka ukośna KSS 50 cc

Pilarki tarczowe dla cieśli

Program pilarek dla tej grupy odbiorców to narzędzia o głębokości cięcia od 130 do 185 mm, który rozpoczyna się od modelu MKS 130 Ec z tarczą Ø 330 mm, za którym podążają: MKS 145 Ec MKS 165 Ec i na koniec najmocniejsza pilarka MKS 185 Ec z tarczą Ø 450 mm. Model ostatni jest napędzany silnikiem o mocy 3000 W. Wyposażono go w tzw. soft start oraz skuteczny hamulec elektryczny. Elektronika utrzymuje obroty na stałym poziomie w zakresie 1400 -1700 obr./min. i pilnuje by nie przeciążyć silnika CUprex, uruchamiając w razie potrzeby odpowiedni wyłącznik, choć przeciążenie tego narzędzia wcale nie jest prostą sprawą. Głębokość cięcia regulowana jest w zakresie od 105 do 185 mm, zaś pochylanie tarczy odbywa się w zakresie do 60 stopni. Ta 19-kilogramowa pilarka wykonuje wszystkie prace ciesielsko-stolarskie i jest przy tym bardzo precyzyjna. O takich narzędziach Amerykanie mawiają „MUST HAVE”.

Pilarka ciesielska MSK 185 Ec - największa pilarka tarczowa na rynku

Pilarka ciesielska MSK 185 Ec – największa pilarka tarczowa na rynku

Pilarki ukośne

Te narzędzia, zwane potocznie ukośnicami, to pilarki zamocowane na stałe na listwie prowadzącej i tworzące system do jednoręcznego cięcia zarówno ukośnego, jak i pod kątem. Wygoda korzystania z tych narzędzi polega na tym, że gdy cięcie zostaje już wykonane, pilarka automatycznie powraca do swojej początkowej pozycji. Dodatkowo pilarki te można odczepić od tej listwy i używać jak typowe pilarki tarczowe. Nabywcy znajdują tu zarówno modele sieciowe, takie, jak mała KSS 300 z tarczą Ø 120 mm, średnie pilarki KSS 50cc i KSS 60 cc, jak też duży model KSS 80 cc, który jako jedyny w tej grupie nie posiada swojego akumulatorowego odpowiednika. Wśród wersji napędzanych akumulatorowo mocną pozycją jest KSS 60 18M bl wyposażona w tarczę Ø 185 mm oraz silnik CUprex zasilany prądem 18V z baterii Li-Hd o pojemności 99 Wh. Przy wadze 6,1 kg i maksymalnej prędkości obrotowej 4450/min., pilarka ta zapewnia głębokość cięcia do 61 mm, maksymalną długość cięcia sięgającą 408 mm i bardzo wysoki moment obrotowy, za który odpowiada wspomniany wcześniej silnik CUprex.

Pilarka ukośna KSS 300 cc

Pilarka ukośna KSS 300 cc

Podsumowanie

Mafell to wcielona w narzędzia maksyma „Quality Made in Germany”, co opisane powyżej pilarki udowadniają na każdym kroku. I choć wyroby tego producenta nie należą do najtańszych, to jednak ich jakość i osiągi w relacji do ceny, stanowią ogromną wartość dodaną, docenioną przez tysiące użytkowników. MAFELL Service Center Polska – ANDREMA P.W. ul. Głogowska 78, 60-741 Poznań tel. (61) 661-11-52, mafell@mafell.pl

4.9/5 - (46 votes)

Data publikacji: 14 marca, 2019

Autor:

4.9/5 - (46 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Doma
    niedziela, 17 marca, 2019

    Wiadomo za dobrą pilarkę trzeba zapłacić więcej. Cena idzie w parze z jakością. Za pilarkę mafell warto zapłacić więcej, bo po prostu jest tego warta.

  2. Jacek
    środa, 20 marca, 2019

    Pilarki są bardzo pomocnymi narzędziami w budownictwie,a także dobrze jeśli posiadają je ludzie lubiący majsterkować.Warto inwestować w pilarki niezawodne i bezawaryjne,a urządzenia firmy Mafell spełniają w pełni te warunki.

Podobne artykuły