Elektronarzędzia

Pilarki stołowe ERIKA – dwa w jednym

Jeśli w Polsce słowo „elektrolux” jest synonimem słowa „odkurzacz”, to w Niemczech słowo „ERIKA” jest synonimem przesuwnych, przenośnych pilarek stołowych.

ERIKA po raz pierwszy została wprowadzona na rynek w roku 1980. Od tego czasu firma MAFELL znacznie ją unowocześniła i dopracowała w każdym szczególe. Dostępna w trzech wersjach ERIKA (60 E, 70 Ec, 85 Ec) jest przykładem rozwiązania „dwa w jednym”. To nie tylko pilarka stołowa, lecz również przesuwna. Istnieje bowiem możliwość najazdu piłą na materiał lub zablokowania piły pośrodku stołu i najazd materiałem na piłę. Podwójne mocowanie piły z obu stron stołu zapewnia idealne prowadzenie piły przy najeździe na materiał.

Pilarki ERIKA zbudowane są z elementów wykonanych nie tylko z wytrzymałych, ale również bardzo lekkich odlewów magnezu. Dzięki temu maszyny są niezwykle lekkie, a jednocześnie bardzo sztywne. Zastosowanie w konstrukcji stołu profilu plastra miodu sprawia, że stół jest sztywny i stabilny. Nawet przy cięciu długich elementów, kiedy mocno przyciska się obrabiany materiał do stołu – stół się nie ugina.

Zaletą produkowanych przez firmę Mafell urządzeń jest ich mała waga, co oznacza, że łatwo je przenieść w każde miejsce. Najlżejsza ERIKA 60 E waży zaledwie 21 kg, a wysokość stołu to tylko 300 mm. Tę drugą cechę docenią z pewnością profesjonaliści pracujący „na kolanach”, dlatego ten typ maszyny dedykowany jest przede wszystkim do prac parkieciarskich oraz do konserwacji powierzchni płaskich.

Pilarki stołowe ERIKA - dwa w jednym

Nawet w tej grupie urządzeń można tu mówić o kompaktowości, która została połączona z dużymi możliwościami cięcia. Stabilna płyta stołu umożliwia dokładne cięcie poprzeczne, wzdłużne i pod kątem oraz rozcinanie (klin rozcinający można zrównać z wysokością piły tarczowej). W pilarce ERIKA 60 E w łatwy i wygodny sposób można nastawić kąt cięcia w zakresie od -2° do 47°. Znajdująca się w wyposażeniu standardowym przykładnica kątowa z blokadą co 15° umożliwia precyzyjne cięcie pod różnymi kątami.

Nawet przy projektowaniu odciągu wiórów w pilarkach ERIKA producent zdecydował się na rozwiązanie w konwencji „dwa w jednym”. Odpady powstające podczas obróbki drewna są usuwane zarówno przez górną osłonę piły, jak i przez kanał odsysający umieszczony w dolnej części urządzenia.
W najlżejszej pilarce z tej serii można zamontować frezarkę górnowrzecionową LO 50 E. Silnik ERIKI 60 E pracuje ze stałą prędkością 4400 obrotów na minutę. Na zatrzymanie piły od wyłączenia maszyny potrzebnych jest zaledwie 5 sekund.

Tab. 1 Dane techniczne pilarki stołowej ERIKA 60 E
Wysokość cięcia 2-61 mm
Wysokość cięcia przy 45° 2-42 mm
Prędkość obrotowa 4400 obr./min
Prędkość cięcia 44 m/s
Pobór mocy 1300 W
Maksymalny kąt cięcia -2°/0° do 45°/47°
Średnica piły tarczowej 190 × 30 mm
Długość cięcia/grubość materiału 215/12 mm
130/63 mm
Wymiary stołu 412 × 544 mm
Ciężar 21 kg

W standardowym wyposażeniu tego modelu znajdziemy piłę tarczową HM 190×30 mm, WZ, 36Z, przykładnicę kątową, wąż odciągowy i dwie końcówki odsysające. Opcjonalnie pilarkę można doposażyć w kolejne stoły przesuwne.

Pilarki stołowe ERIKA - dwa w jednym

Kolejna z serii – ERIKA 70 Ec to najlżejsza, najbardziej stabilna, a przede wszystkim najbardziej uniwersalna maszyna na rynku w przedziale pilarek stołowych o przekroju cięcia 70 mm. To dwie profesjonalne maszyny w jednej: pilarka stołowa i pilarka przesuwna. Stabilny blat maszyny podtrzymywany jest składanymi nóżkami, których montaż zajmuje zaledwie 5 sekund. Odciąg wiórów pozwala na komfortową pracę w czystości, a podwójne mocowanie piły pozwala na bardzo precyzyjne cięcia najtwardszych materiałów.

Tab. 2 Dane techniczne pilarki stołowej ERIKA 70 Ec
Wysokość cięcia 0-72 mm
Wysokość cięcia przy 45° 0-50 mm
Prędkość obrotowa 2100 – 4200 obr./min.
Prędkość cięcia 24,7-49,5 m/s
Pobór mocy 2250 W
Maksymalny kąt cięcia od -3°do 48°
Średnica piły tarczowej 210 – 225 × 30 mm
Długość cięcia/grubość materiału 344 mm
Wymiary stołu 818 × 525 mm
Wysokość stołu 413 mm
Wysokość stołu z wbudowanymi nogami 891 mm
Ciężar 32 kg

Od ERIKI 60 E „siedemdziesiątka” różni się zastosowanym wysokowydajnym silnikiem CUprex z większą ilością miedzianych zwojów, która daje dodatkowy zapas mocy. Płynna regulacja liczba obrotów w zakresie od 2100 do 4200 1/min. umożliwia cięcie zarówno drewna, plastiku, jak i profili aluminiowych. A podwójne mocowanie piły z obu stron stołu zapewnia idealne prowadzenie piły nawet przy cięciu bardzo twardego materiału, np. dębiny. Na stole ERIKI 70 Ec można zamontować frezarkę górnowrzecionową, dzięki czemu będzie ona pracować jak dolnowrzecionowa, co ułatwia obróbkę większych elementów. Ten model pilarki również można doposażyć w dodatkowe stoły przesuwne oraz piły do cięcia aluminium, a w standardowym wyposażeniu znajdziemy: piłę tarczową HM 224×1,8/2,5 x 30 mm, WZ, 32Z, uniwersalną przykładnicę kątową z blokadą co 15°, popychacz, klucz SW6, zestaw odciągu wiórów oraz kabel zasilający o długości 4 m. Największa z serii ERIKA 85 Ec to narzędzie do cięcia najnowszej generacji, które dzięki swojej niewielkiej wadze (34,5 kg), ale też gabarytach podobnych do klasycznych pilarek tego typu, oferuje możliwość pracy zarówno w warsztacie, jak i u klienta. Po rozłożeniu maszyny stół znajduje się na wysokości blisko 90 cm. Dzięki dużej wysokości i długości cięcia ERIKA 85 Ec idealne nadaje się do cięcia litego drewna oraz do zastosowań ciesielskich, a kółka zamocowane do nóg pilarki pozwalają na swobodne przesuwanie jej po podłodze. Ogromna moc silnika CUprex (2500 W) pozwala na szybkie i precyzyjne cięcia, a dzięki regulacji obrotów w zakresie od 1900 do 3800 1/min możemy obrabiać nie tylko drewno, lecz również aluminium, plastik czy nawet krokwie. Stabilna płyta stołu umożliwia precyzyjne cięcie poprzeczne, wzdłużne i pod kątem oraz rozcinanie.

Tab. 3 Dane techniczne pilarki stołowej ERIKA 85 Ec
Wysokość cięcia -1 do 85 mm
Wysokość cięcia przy 45° -1 do 60 mm
Prędkość obrotowa 1900 – 3800 obr./min.
Prędkość cięcia 24,9 – 49,7 m/s
Pobór mocy 2500 W
Maksymalny kąt cięcia od -3°do 48°
Średnica piły tarczowej 240 – 250 × 30 mm
Długość cięcia/grubość materiału 430 mm
Wymiary stołu 915 × 525 mm
Wysokość stołu 891 mm
Ciężar 34,5 kg

Nowa wielofunkcyjna przykładnica kątowa MFA jako wyposażenie standardowe pilarki, umożliwia precyzyjne cięcie pod różnymi kątami z każdej strony stołu, a także jednoczesne wykonanie dwóch cięć skośnych bez konieczności jej przestawiania. Rezultat: doskonałe połączenie pod kątem 90°.Tak jak wszystkie elektronarzędzia firmy MAFELL – pilarki stołowe ERIKA objęte są 3-letnią gwarancją.

Pilarki stołowe ERIKA - dwa w jednym

Dostawca zapewnia pełen serwis gwarancyjny i pogwarancyjny w Polsce dla maszyn zakupionych u autoryzowanych dystrybutorów. Pełna lista dystrybutorów znajduje się na stronie www.mafell.pl

4.4/5 - (21 votes)

Data publikacji: 29 października, 2013

Autor:

4.4/5 - (21 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Mela
  środa, 22 listopada, 2017

  Pierwszy raz słyszę o pilarkach ERIKA. Patrząc na parametry i dane techniczne można zauważyć, że są one wysokiej jakości. Fachowców powinny te pilarki zainteresować.

 2. kos
  środa, 22 listopada, 2017

  Taka pilarka bardzo by mi się przydała,a jej uniwersalność jest bezapelacyjnym atutem.W najbliższym czasie kupię taką dobrą pilarkę ERIKA.

 3. Klemens
  środa, 22 listopada, 2017

  Dobry artykuł. Autor szczegółowo opisuje pilarki firmy ERIKA, które są mało lub w ogóle nie znane na naszym rynku. Zainteresowanym zakupem z pewnością ułatwi on podjęcie decyzji o zakupie.

 4. wojwoj
  środa, 22 listopada, 2017

  Bardzo duże możliwości cięcia, uniwersalność. Bardzo dobre rozwiązania 2w1.Odpady są usuwane przez górną osłonę piły i przez kanał odsysający w dolnej części urządzenia.

 5. Pawełek
  czwartek, 23 listopada, 2017

  Cięcie różnych materiałów pod różnymi kątami to chyba największa zaleta pilarek Erika. Najlepszy model to 85ec , uniwersalny do wszystkiego. Polecam dla fachowców

 6. pilarz
  czwartek, 23 listopada, 2017

  Opisane pilarki, w szczególności ERIKA 60 E, zwróciła moją uwagę. Nieduża, wydajna, z możliwością cięcia ukosowego, szeroki wachlarz grubości ciętego drewna – to niewątpliwe zalety tej pilarki dla potrzeb domowego warsztatu. Zaletą jest również odciąganie wiórów. Będzie ona najprawdopodobniej w oku mojego zainteresowania.

 7. Jacek
  czwartek, 23 listopada, 2017

  Jedne z najlepszych lekkich pilarek na rynku, sporo zalet. Warto zapoznać się z nimi bliżej i mieć taki egzemplarz pod ręką. Dobry artykuł sporo informacji cennych przed zakupem.

 8. irgo
  piątek, 24 listopada, 2017

  Pilarki wyglądają Super. Aż się chce wymienić swoją co już jest niemal “pełnoletnia” ale jeszcze działa. Odsysanie trocin bardzo dobra sprawa. Jakiś czas temu układając panele używałem po prostu odkurzacza aby nie zasyfić ścian, ale i tak pył leciał. Mnie się podobają wyżej opisane sprzęty.

 9. włodek
  piątek, 24 listopada, 2017

  Nie słyszalem do tej pory o Erika, ale widzę parametry i ich pilarki mogą konkurować z najlepszymi. Poza tym dobry, przekrojowy artykuł – dużo informacji w przystępnej formie.

 10. tomek
  piątek, 24 listopada, 2017

  Bardzo ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne przedstawionych pilarek możliwość cięcia pod różnymi kątami czynią te pilarki bardzo uniwersalnymi podwójny system odsysania trocin to też duży plus takie maszyny aż chce się eksploatować

 11. Iwko24
  piątek, 24 listopada, 2017

  Erika,muszę zapamiętać tą nazwę pilarki.Z artykułu wynika,ze są bardzo dobre.Zresztą mąż bardzo chwali Mafell,posiadamy już pilarkę tarczową tej marki.

 12. Ania
  sobota, 25 listopada, 2017

  Dobrze poznać moc maszyn Erika. Może nie będę ich używała, ale będę przynajmniej wiedziała co mogą.

 13. Najs
  sobota, 25 listopada, 2017

  Pilarki ERIKA są wyjątkowe w każdym calu. Bardzo wygodne w użyciu, niezwykle uniwersalne, warto w taki sprzęt się wyposażyć. Cenię tę firmę za pełen profesjonalizm i wiem, że decydując się na wybór ich produktów na pewno będę zadowolony.

 14. mola
  sobota, 25 listopada, 2017

  Bardzo interesujący sprzęt mile widziany w moim warsztacie. Wydajny i nawet ładnie wygląda.

 15. kojak
  wtorek, 28 listopada, 2017

  Widzę że firma Mafell cichcem wskakuje do pierwszej ligi, maszyn stolarskich. Wykorzystano najnowsze technologie metalurgiczne do budowy swoich urządzeń. To się chwali, bo jakość to podstawa, podczas obróbki.

 16. Waldii
  środa, 2 stycznia, 2019

  Przecież te komentarze sa wyssane z palca
  Fakt to profesjonalny sprzet ale kurczę ludzie piszcie chociaż tez komentarze w ciągu dnia bo macie dziwna rutynę oklepane wierszyki przez jedna osobę dzień po dniu przed północą

 17. zdzisiu
  sobota, 23 listopada, 2019

  rzeczywiście te pilarki są świetne dodam do tego jeszcze że konserwy wekprepersa też są pyszne

Podobne artykuły