Elektronarzędzia

Pilarki tarczowe BOSCH – niezbędne na budowie i w warsztacie

Pilarka czy wyrzynarka? Oto jest pytanie, które zadaje sobie często fachowiec przed rozpoczęciem niektórych prac stolarskich. Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista, zależy głównie od tego co chcemy zrobić i jakie efekt zamierzamy osiągnąć. Zarówno jedno jak i drugie urządzenie teoretycznie służy do przecinania. Najlepiej jest mieć obydwa urządzenia, ale w przypadku, gdy nie jest to możliwe warto wybrać to , które ma szeroką specjalizację. I tu na prowadzenie wychodzi pilarka tarczowa.

To dość uniwersalne narzędzie.Choć służy przede wszystkim do cięcia liniowego, to jednak posiada kilka dodatkowych walorów: silnik o większej mocy i prędkości obrotowej i niezwykłą efektywność – dzięki samej konstrukcji urządzenia można ciąć drewno dużo szybciej niż wyrzynarką. Nie bez znaczenia jest też regulacja prędkości cięcia i jego precyzji.

Jak wybrać właściwą tarczę pilarską?

Producenci urządzeń i akcesoriów co roku zalewają nas bogatą ofertą. Czasem doprawdy trudno się w tym odnaleźć i wybrać właściwe narzędzie. Dlatego dziś przyjrzymy się tarczom pilarskim firmy Bosch.

Firma Bosch nie ustaje w udoskonalaniu swojej oferty dla profesjonalistów, czego wynikiem są cztery typy tarcz, przeznaczone do zastosowań profesjonalnych w pilarkach ręcznych i stołowych oraz dwa typy tarcz do ukośnic. Tarcze pilarskie z zębami z węglików spiekanych posiadają nowy profil i są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Specjalne szczeliny dylatacyjne i otwory w korpusie zmniejszają poziom drgań, tłumią hałas i ograniczają wytwarzanie ciepła.

Optiline Wood-precyzja najwyższej klasy

Pilarki tarczowe BOSCH – niezbędne na budowie i w warsztacie

Tarcza do precyzyjnych cięć we wszystkich standardowych pracach związanych z obróbką drewna miękkiego i twardego, lignofolu warstwowego i drewna krzyżowo- włóknistego oraz płyt wiórowych i płyt stolarskich. Zęby naprzemianległe WZ z węglików spiekanych, o ostrym kącie nachylenia powierzchni roboczych gwarantują równomierne, szybkie i precyzyjne cięcia.

Speedline Wood- szybkie i sprawne cięcie drewna

Tarcza do szybkich cięć wzdłużnych i poprzecznych we wszystkich gatunkach drewna oraz materiałów płytowych. Optymalne narzędzie zarówno do cięcia zgrubnego, jak i do dokładnych cięć kątowych. Kontrolowane, w dużym stopniu pozbawione wibracji cięcie dzięki zastosowaniu specjalnego kształtu zębów FZ-WZ z wklęsłą powierzchnią: dwa zęby naprzemianległe i jeden ząb płaski.

Pilarki tarczowe BOSCH – niezbędne na budowie i w warsztacie

Multi Material – tarcza wszechstronna

Tarcza do wydajnego i czystego cięcia różnorodnych materiałów, jak: metale nieżelazne, tworzywa sztuczne, pleksiglas, płyty wiórowe laminowane, płyty ociepleniowe. Mocne uzębienie z węglików spiekanych o geometrii TR-F z ujemnym kątem natarcia. Dwa zęby ułożone naprzemiennie: ząb trapezowy wydajnie nacina materiał, a ząb płaski gwarantuje gładkie krawędzie.

Construct Wood – niezwykła wytrzymałość

Tarcza do zgrubnego cięcia drewna konstrukcyjnego. Bez trudu tną drewno montażowe, deski szalunkowe (z pozostałościami betonu), gazobeton, płyty wiórowe, a nawet drewno z gwoździami. Idealne narzędzie do zastosowań profesjonalnych na budowach. Specjalny profil zębów FWF — na przemian fazowane i szeroka część grzbietowa sprawiają, że tarcza jest niezwykle wytrzymała na obciążenia dynamiczne.

Optymalizacja tarcz pilarskich według BOSCH

BOSCH zoptymalizował konstrukcję tarcz pilarskich głównie pod kątem najlepszego dostosowania do cięcia grupy materiałów o podobnych właściwościach oraz do określonego rodzaju cięcia.. Warto wiedzieć, jakie znaczenie na prawidłowe cięcie materiałów mają poszczególne czynniki
Najważniejsze z nich to:

Geometria zębów

Pilarki tarczowe BOSCH – niezbędne na budowie i w warsztacie

Ma duży wpływ na przydatność danego typu tarczy do cięcia określonego materiału, jak również na wydajność i jakość cięcia, moc potrzebną do napędu, trwałość narzędzia.

Kształt krawędzi

Kształt krawędzi skrawających zębów wpływa na wydajność i przede wszystkim na jakość cięcia. Zasada ogólna stosowania różnych kształtów zębów jest następująca: zęby proste, trapezowe i szerokie są przeznaczone do cięcia zgrubnego materiałów twardych (metale). Natomiast zęby naprzemianskośne służą do cięcia dokładnego drewna i materiałów drewnopochodnych. Przy czym duże znaczenie praktyczne ma wielkość kąta natarcia. Zgodnie z zasadami technologii kąt natarcia jest dobierany do właściwości materiału obrabianego. Duży kąt natarcia zęba zapewnia lepsze zagłębianie się ostrza i lepsze wycinanie materiału miękkiego. Dlatego zęby z kątem natarcia 15 – 20 stopni najlepiej służą do cięcia wzdłużnego drewna z dużą wydajnością i precyzją. Wymienione zależności zdecydowały o zastosowaniu takiej geometrii w uzębieniu WZ i piłach typu Optiline Wood. Natomiast ząb z małym kątem natarcia lub ujemnym w zakresie -5 – 0 stopni mało zagłębia się w materiał i krawędzią ostrza powoduje zeskrobywanie cienkiej warstwy twardego materiału. Z tego powodu jest zastosowany w geometrii uzębieni TR-F w tarczach typu Multi Material.

BOSCH radzi:
Ustawienie właściwego położenia zębów w stosunku do powierzchni ciętego materiału jest bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu procesu cięcia. Istotny jest kąt, pod jakim powierzchnia natarcia zęba wchodzi w powierzchnię ciętego materiału. Optymalny kąt wynosi ok. 45stopni. Przy takim ustawieniu tarczy proces cięcia materiałów grubych przebiega równomiernie i otrzymuje się najlepszą jakość górnej powierzchni przeciętego materiału. Natomiast materiały cienkie muszą być cięte przy ustawieniu wierzchołka zęba nie więcej niż 3 mm ponad powierzchnię materiału. Chodzi tu o spełnienie warunku, aby co najmniej dwa zęby znajdowały się w materiale podczas cięcia. Odpryski na krawędzi materiału są tym mniejsze, im mniej tarcza jest zagłębiona w materiale. Ogólne zalecenie prawidłowego ustawienia głębokości cięcia tarczy jest też formułowane w następujący sposób. Tarcza powinna wystawać na wysokość zęba lub ok. 10 – 15 mm ponad powierzchnię ciętego materiału.

Niezależnie od tego jaki rodzaj narzędzia wybierzemy zawsze należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy.

ASZ

4.9/5 - (7 votes)

Data publikacji: 27 grudnia, 2012

Autor:

4.9/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Maciej
    niedziela, 13 stycznia, 2019

    Jedno urządzenie a wiele możliwości cięcia, dzięki zastosowaniu zastosowaniu różnych tarcz. Bosch to jeden z liderów elektronarzędzi i akcesoriów. Sam mam kilka tarcz do cięcia i uważam, że są bardzo dobrej jakości.

Podobne artykuły