Elektronarzędzia

Pilarki tarczowe Mafell dla dekarzy, cieśli i nie tylko

Firma Mafell jest jedną z tych, której wyroby cieszą się ogromną estymą wśród profesjonalnych wykonawców, z cieślami, dekarzami czy stolarzami na czele. Jej program pilarek tarczowych to oferta, na którą składają się trzy główne grupy produktowe. W obrębie każdej z nich klienci znajdą oczywiście modele sieciowe, ale też mobilne i zasilane z akumulatora.

Pilarki tarczowe są narzędziami, bez których obróbkę drewna trudno sobie wyobrazić. Jako że muszą pokonywać duże opory materiału, Mafell bez wahania wyposażył większość z nich w silniki CUprex, które przy kompaktowych rozmiarach osiągają zwiększony moment obrotowy. Dzięki temu cieszą się wielkim szacunkiem wśród profesjonalistów, którzy dostrzegają też fakt, iż produkcja tych narzędzi wciąż realizowana jest w Europie i w niemal 90% oparta jest na własnych podzespołach i częściach.
Program pilarek tarczowych Mafell można podzielić na trzy kategorie, z których pierwsza to typowo stolarskie pilarki wyposażone w tarcze o średnicach od 120 do 237 mm, druga to pilarki typowo ciesielskie – tu średnice obejmują zakres 330-450 mm – zaś trzecia to pilarki ukośne z systemem cięcia poprzecznego, w których zastosowano tarcze Ø 120-237 mm.

Pilarka ciesielska MKS 130 Ec
Pilarka ciesielska MKS 130 Ec

Pilarki tarczowe dla branży stolarskiej

Oferta przygotowana dla stolarzy to pilarki dające możliwość cięcia na głębokość od 40 do 85 mm. Najmniejszy model – KSP 40 FLEXISTEM – to maszyna uniwersalna i wraz z resztą osprzętu ulokowanego w systenerze stanowi przenośny system do cięcia wszystkiego: płyt wiórowych, drewnianych, desek, paneli i wielu innych. Na uwagę w tym zestawie zasługuje elastyczna i zwijana szyna prowadząca o długości 140 cm, dzięki której ta oferta w 2003 roku zdobyła branżową nagrodę Eumacop. Kolejne propozycje dla stolarzy to: pilarka K 55 cc o mocy 1300 W i napędzana oczywiście silnikiem CUprex, K 65 cc z tarczą Ø185 mm oraz K 85 i jej siostrzana wersja K 85 ec z płynną regulacją obrotów i dostarczana w systenerze. Modele średnie – K 55 cc i K 65 cc – mają też odpowiedniki zasilane 18-woltowymi akumulatorami o pojemności 5,5 Ah. Są to K 55 18M bl o wadze 4.3 kg oraz K 65 18M bl z płynnymi obrotami w zakresie 2700-4700/min. Wszystkie te pilarki, podobnie jak modele opisane w kolejnych akapitach, wyposażone są w wyjątkowe kliny FLIPPKEIL, czyli rozwiązanie systemowe, polegające na automatycznym samochowaniu się klina dla umożliwienia cięć zanurzeniowych. To ułatwienie odciąża operatora maszyny, gdyż niweluje konieczność demontażu klina, jak to z reguły ma miejsce w przypadku konkurencyjnych pilarek.

Pilarka tarczowa K 85
Pilarka tarczowa K 85

Warto zwrócić jeszcze uwagę na pilarko-zagłębiarkę MT 55 cc. Tym unikalnym elektronarzędziem można wykonywać cięcia zanurzeniowe, rozcięcia, cięcia pod kątem i na ukos bez zadzierania powierzchni obrabianego materiału dzięki funkcji podcinania. Płynna regulacja prędkość obrotowej ma na tyle szeroki zakres – od 3600 do 6250 obrotów na minutę – że automatycznie jest dopasowana do większości materiałów i typów pił tarczowych. Pilarko-zagłębiarka MT 55 cc umożliwia maksymalną głębokość cięcia do 57 mm przy dokładności regulacji co do milimetra. Dostępna jest również jej wersja akumulatorowa MT 55 18M bl, oferująca stałą prędkość obrotową 4850/min. Oba modele zagłębiarek mogą pracować na macierzystych szynach prowadzących, jak też tych pochodzących od firm konkurencyjnych.

Pilarka ciesielska MSK 185 Ec - największa pilarka tarczowa na rynku
Pilarka ciesielska MSK 185 Ec – największa pilarka tarczowa na rynku

Pilarki tarczowe dla cieśli

Program pilarek dla tej grupy odbiorców to narzędzia o głębokości cięcia od 50 do 185 mm, który rozpoczyna się od modelu MKS 130 ec z tarczą Ø 330 mm, za którym podążają: MKS 145 ec, MKS 165 ec i najmocniejsza pilarka MKS 185 Ec z tarczą Ø 450 mm. Ostatni z wymienionych modeli napędzany jest silnikiem o mocy 3000 Wat wyposażonym w układ soft start oraz skuteczny hamulec elektryczny. Elektronika utrzymuje obroty na stałym poziomie w zakresie 1400-1700 obr./min. i pilnuje, by nie przeciążyć silnika CUprex, uruchamiając w razie potrzeby odpowiedni wyłącznik. Głębokość cięcia regulowana jest tu w zakresie od 105 do 185 mm, zaś pochylanie tarczy odbywa się w zakresie do 60 stopni.

Pilarka ukośna KSS 50 cc
Pilarka ukośna KSS 50 cc

Pilarki ukośne

Te narzędzia to pilarki zamocowane na listwie prowadzącej i tworzące system do jednoręcznego cięcia ukośnego. Wygoda korzystania z tego typu ukośnic polega na tym, że gdy cięcie zostaje już wykonane, pilarka automatycznie powraca do swojej początkowej pozycji. Nabywcy znajdują tu zarówno modele sieciowe, takie jak mała KSS 300 z tarczą Ø 120 mm, średnie pilarki KSS 50cc i KSS 60 cc, jak też duży model KSS 80 cc , który jako jedyny w tej grupie nie posiada swojego akumulatorowego odpowiednika. Wśród wersji napędzanych prądem z baterii, mocną pozycją jest KSS 60 18M bl wyposażona w tarczę Ø 185 mm oraz silnik CUprex zasilany prądem 18V z baterii Li-Hd o pojemności 99 Wh.

Pilarka ukośna KSS 300 cc
Pilarka ukośna KSS 300 cc

Niezbędniki dla cieśli i dekarza

W ofercie pilarek tarczowych Mafell można śmiało wskazać modele, które są podstawowymi narzędziami dla każdego dekarza i cieśli, reprezentującymi pilarki typowo stolarskie i ciesielskie. Pierwszym z takich modeli jest pilarka stolarska sygnowana oznaczeniem K 85 EC wyposażona w silnik o mocy 2300 W i płynne obroty w zakresie 2250-4400 obr./ min. Narzędzie to nadaje się świetnie do cięcia litego drewna, płyt wiórowych i mineralnych (beton komórkowy) oraz drzwi czy blatów kuchennych. Płyta główna pilarki wykonana jest ze specjalnego stopu magnezu, dzięki czemu jest lekka i wytrzymała. Wskaźnik krawędzi cięcia automatycznie dostosowuje się do kąta nachylenia pilarki, zaś specjalna prowadnica dolna (montaż pod stołem pilarki) pozwala na precyzję cięcia nawet jeśli prowadzone jest blisko krawędzi na wąskim materiale. Czytelna i podwójna skala (po obu stronach prowadnicy) pozwala na płynne nastawienie kąta w zakresie 0-60°. Nastawianie głębokości cięcia w K 85 ec jest szybkie i łatwe: wystarczy zwolnić blokadę, ustawić głębokość w zakresie do 88 mm i na powrót zablokować pozycję. Podobnie łatwa jest wymiana tarczy: dzięki specjalnej dźwigni zostaje ona automatycznie zablokowana, co pozwala na jej szybką wymianę. Potem wystarczy zwolnić dźwignię i narzędzie ponownie można zaprząc do pracy.

Kolejnym niezbędnikiem jest pilarka ukośna KSS 300 o mocy 900 W i stałych obrotach na poziomie 8800 obr./min. To ważące zaledwie 3,2 kg narzędzie, dostępne w dwóch wersjach (z szyną prowadzącą lub bez) stanowi w pewnym sensie cały system do cięcia, który można stosować jako pilarkę do cięcia poprzecznego, pilarko-zagłębiarkę, przenośną pilarkę tarczową ze zwijaną szyną FLEXI-guide, pilarkę do wycinania świetlików oraz pilarkę do precyzyjnego cięcia kątowego i ukośnego w pracach wykończeniowych. Dzięki zamocowaniu pilarki na listwie prowadzącej uzyskano obsługiwany jednoręcznie system do cięcia ukośnego, w którym pilarka automatycznie powraca do pozycji wyjściowej po ukończeniu cięcia. KSS 300 umożliwia przycinanie krawędzi i wycinanie szczelin dylatacyjnych w odstępie już 13 mm od ściany, zaś maksymalna głębokość cięcia, jaką oferuje, to 42 mm przy tarczy Ø 120 mm. Na uwagę zasługuje możliwość podłączenia do niej worka na wióry lub zewnętrznego odciągu, dla zapewnienia bezpiecznych warunków pracy.

Warto przypomnieć, że wszystkie elektronarzędzia firmy Mafell objęte są 3-letnią gwarancją MAFELL-MAX po uprzedniej rejestracji. Pełną listę dystrybutorów w Polsce znajdą Państwo na jedynej oficjalnej stronie www.mafell.pl

MAFELL Service Center Polska – ANDREMA P.W.
ul. Głogowska 78, 60-741 Poznań
tel. 61 661-11-52
e-mail: mafell@mafell.pl

4.7/5 - (23 votes)

Data publikacji: 1 kwietnia, 2021

Autor:

4.7/5 - (23 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. majster
    piątek, 2 kwietnia, 2021

    Pilarki to jedne z podstawowych i niezbędnych narzędzi każdego cieśli. Z pewnością rodzaj, moc, ciężar i sposób zasilania powinny odpowiadać wielkości i rodzajowi prac jakie są do wykonania. Warto zwrócić uwagę na moc silnika, wielkość tarczy i gwarancję jaką daje producent.

  2. praktyk
    piątek, 2 kwietnia, 2021

    Niezawodne narzędzia nie tylko dekarze docenią ale i zwykli majsterkowicze dlatego warto zainwestować w niezawodne profesjonalne pilarki tarczowe Mafell.Takie niezawodne i trwałe narzędzia będą nam służyć przez wiele lat.

Podobne artykuły