nie przypisane

Pistolet do pianki montażowej: niezbędny element na każdej budowie!

budynek szkieletowy

No cóż, przyzwoita izolacja drzwi i okien, wygłuszanie niedostępnych powierzchni, montaż elementów konstrukcyjnych zadaszenia… Bez dobrego pistoletu do pianki trudno dziś wyobrazić sobie sprawną i szybką budowę domu czy nawet chatki letniskowej. Ale czym powinien cechować się naprawdę profesjonalny pistolet do piany montażowej? Jak wybrać najlepsze narzędzie dla swoich potrzeb? Możesz to sprawdzić, czytając poniższy artykuł.

Jak działa pistolet do pianki?

Sprzęt tego typu jest bardzo prosty w obsłudze. Zatyczkę puszki z pianą należy delikatnie podważyć. Następnie wkręcić pojemnik do pistoletu, czemu powinien towarzyszyć charakterystyczny syk. Jeśli go nie usłyszysz, znaczy to, że instalacja puszki odbyła się niepoprawnie. Możesz dokonać korekty, ale rób to tak, żeby nie przebić aluminium opakowania. Będący w środku preparat jest pod wysokim ciśnieniem i brak delikatności może – choć nie musi – skończyć się małą eksplozją.

Kiedy już uporasz się z wkręceniem pojemnika, ustaw pistolet do pianki w dłoni tak, aby puszka znajdowała się u góry. Chodzi o to, aby ciśnienie piany oraz prawa grawitacyjne mogły działać na twoją korzyść. Ale trzeba wziąć pod uwagę to, że w każdym sklepie dostępne są także produkty o charakterze wielopozycyjnym. Oznacza to, że w niektórych przypadkach dno puszki musi być zwrócone na dół, czyli odwrotnie, niż to opisaliśmy wyżej. W związku z tym ZAWSZE musisz sprawdzić opis na opakowaniu pianki montażowej i dostosować się do zawartych tam instrukcji.

W tym miejscu twój pistolet jest już “nabity” i praktycznie gotowy do użytku. Wystarczy nacisnąć spust urządzenia i przejść do czynności budowlano-remontowych. Nie przesadzaj jednak z dociskiem spustu. Aplikując piankę, trzeba rozważnie dozować jej ilość. Nadmiar zaś należy szybko usunąć zanim zacznie wysychać. Aby uniknąć marnotrawstwa, wystarczy umiejętnie stopniować ilość materiału wydobywającego się z dyszy.

Cechy dobrego pistoletu do pianki

Na różnych promocjach można znaleźć bardzo tanie pistolety, ale pamiętaj, aby nigdy nie były to urządzenia wykonane z plastiku. To tak naprawdę strata pieniędzy, ponieważ taki aplikator zużywa się bardzo szybko i nietrudno go zepsuć. Wyobrażasz sobie sytuację, gdy na budowie domku letniskowego z dala od cywilizacji nagle tracisz takie narzędzie? Z tego powodu możesz stracić cały dzień. W związku z tym naprawdę porządny pistolet do pianki powinien być wykonany z metalu.

Poza tym korpus urządzenia powinien być ocynkowany. Może posiadać inny rodzaj zabezpieczenia przed korozją, ale zawsze upewnij się, że jakieś zabezpieczenie w ogóle zostało wykorzystane. To ważne choćby z tego względu, że korozja dyszy może powodować gorszy przepływ materiału. Wydajność pracy spadnie, a co gorsza – możesz uszkodzić swój pistolet poprzez nagromadzone w nim ciśnienie. Na placu budowy bowiem o korozję wcale nie jest trudno, gdy ma się do czynienia ze złymi warunkami atmosferycznymi lub nieumyślnie zostawi się sprzęt zbyt blisko wody.

Poza warstwą antykorozyjną, istotne jest również to, żeby pistolet do pianki miał dyszel pokryty teflonem. Chodzi o to, aby zapobiec przylepianiu się tworzywa po wewnętrznej stronie urządzenia. Pianka ma płynąć swobodnie, a czyszczenie aplikatora nie powinno wymagać wysiłku.

Tak więc dobrze wykonany pistolet to konstrukcja z metalu cechująca się dużą odpornością na wilgoć i lepkość pianki montażowej. Do tego, oczywiście, całość musi dobrze leżeć w dłoni. Tylko wygodne aplikatory pozwalają kłaść pianę równomiernie i z wyczuciem. Osoba posługująca się takim sprzętem musi mieć nad nim 100% kontroli.

Typy zasilania pistoletów do piany poliuretanowej

Jeśli chodzi o zasilanie produktów do nakładania pianki, trzeba jeszcze wspomnieć o ich zasilaniu. Klasyczny i najczęściej stosowany pistolet do pianki jest napędzany poprzez ciśnienie sprężone bezpośrednio w puszcze z pianą. To w gruncie rzeczy wystarczy do większości zadań podczas budowy czy remontu dachu, powiedzmy. Przy bardziej wymagających przedsięwzięciach niezbędne może być zastosowanie nakładania pianki metodą natryskową. Wielkie place budowy właśnie w ten sposób korzystają z piany, a same aplikatory podpięte są wówczas do sprężarek powietrza. Ale na potrzeby domowe takie rozwiązanie zwykle nie jest potrzebne.

Ile kosztuje dobrej jakości pistolet do pianki?

Niewiele. Tak naprawdę przyzwoity, teflonowy aplikator to koszt ok. 90 złotych. Można  dostać produkt w cenie dwa razy wyższej, ale to już będzie naprawdę profesjonalny sprzęt. Mosiężna głowica, powłoka teflonowa PTFE, oczywiście, i mechanizm kulki, który zapobiega niespodziewanym wyciekom piany w czasie nakładania. Taki pistolet do pianki leży w ręce jak marzenie, więc można wykonywać nim bardzo precyzyjne działania. W dodatku posłuży na wiele lat do przodu. W związku z tym taki zakup zalecamy osobom, które myślą o świadczeniu usług remontowo-budowlanych i czerpaniu z tego jakichś dochodów. Dla bardziej prywatnych zastosowań tańsze modele z teflonem będą w sam raz. Trzeba też wspomnieć, że na cenę sprzętu wpływa wysyłka. Dobry sklep będzie miał ofertę, w której jest dostępna darmowa dostawa. Sprawdź to w warunkach płatności.


Data publikacji: 6 października, 2022


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły