Izolacje

Płyta warstwowa w systemach lekkiej obudowy – zalety i wady

Lekka obudowa obiektów budowlanych może być zrealizowana za pomocą różnych technologii wykańczania ścian i dachów. Niestety, każda z nich oprócz zalet, posiada również wady. Okazuje się jednak, że wzajemny stosunek tych cech najkorzystniej wypada dla płyty warstwowej. Dowiedz się więcej na ten temat.

Spis treści:

  • Czym jest technologia lekkiej obudowy obiektów budowlanych?
  • Układ blacha – ocieplenie – blacha 
  • Obudowy ocieplane składane z elementów warstwowych
  • Płyta warstwowa a technologia lekkiej obudowy

Wznoszenie zabudowań komercyjnych, dla przemysłu czy rolnictwa wymaga zastosowania rozwiązań innych, od technologii stosowanych w budownictwie mieszkalnym. Stąd właśnie odejście od klasycznych obiektów murowanych w kierunku systemów lekkiej obudowy, które z kolei wymagają zastosowania odpowiednich okładzin ściennych oraz dachowych. Sprawdź, dlaczego panele warstwowe tak dobrze realizują te funkcje? 

Czym jest technologia lekkiej obudowy obiektów budowlanych?

Technologia lekkiej obudowy obiektów budowlanych wyklucza stosowanie murowanych ścian, przenoszących obciążenia. Zamiast tego wykorzystuje się konstrukcje stalowe, drewniane lub żelbetowe z prefabrykowanych elementów, tworzących szkielet budowli. Jako lekkie okładziny ścienne i dachów można zastosować różne materiały, od blachy i membrany po izolacyjne panele warstwowe

Zastosowanie lekkiej obudowy obiektów budowlanych zapewnia wiele korzyści, w stosunku do tradycyjnej, murowanej technologii. Przede wszystkim umożliwia wznoszenie budowli przez cały rok, bez względu na temperaturę zewnętrzną. Poza tym hale stalowe buduje się  bardzo szybko. Często służą nawet jako tymczasowe obiekty mieszkalne (np. domki letniskowe), ale póki co typowy Kowalski raczej nie zamieszka w domu z płyt warstwowych.  Co prawda płyty SIP również mają budowę warstwową, ale do wykorzystania jako okładziny hal nie nadają się ze względu na:

  • palność,
  • cenę,
  • konieczność zastosowania dodatkowych okładzin zabezpieczających płyty OSB.
Montaż płyt warstwowych Paneltech do konstrukcji stalowych
Fot. 2. Montaż płyt warstwowych Paneltech do konstrukcji stalowych

Alternatywą dla hal stalowych nieizolowanych są hale namiotowe, w których rolę obudowy pełni tkanina. Tego rodzaju obiekty mogą mieć różne wymiary oraz przeznaczenie. Do zalet hal namiotowych należą przede wszystkim stosunkowo niskie koszty, mobilność oraz krótki czas budowy. Wśród wad zauważamy przede wszystkim brak izolacji ścian i dachów namiotów halowych, przez co obiekty te wykorzystywane są najczęściej sezonowo, jako magazyny. 

Co prawda wznosi się hale namiotowe ze ścianami wykonanymi z płyt warstwowych, a membrana pełni w nich tylko funkcję zadaszenia, ale takie rozwiązanie nie poprawia izolacyjności termicznej budynku. Oczywiście zadaszenie to jest mniej wytrzymałe na warunki atmosferyczne i obciążenie opadami, niż lekka okładzina dachowa.

Układ blacha – ocieplenie – blacha 

W wielu zastosowaniach hale nieizolowane okazują się w pełni wystarczające. Stosuje się je w charakterze tymczasowych zadaszeń (np. podczas eventów czy zawodów sportowych), obiektów magazynowych, pomieszczeń, w których przechowuje się płody rolne lub hoduje zwierzęta, czy garaży na sprzęt rolniczy. Prawda jest jednak taka, że hale izolowane posiadają znacznie więcej zalet. Do najważniejszych zaliczamy:

  • możliwość całorocznego użytkowania obiektu,
  • zabezpieczenie wnętrza przed działaniem wysokiej i niskiej temperatury zewnętrznej,
  • ograniczenie nagrzewania się ścian i dachu od promieni słonecznych,
  • zwiększoną odporność na korozję elewacji, dzięki zastosowaniu fabrycznych powłok wykańczających. 

Podstawową wadę nieizolowanych hal stalowych można próbować zniwelować poprzez zastosowanie obudów ocieplanych, składanych na miejscu budowy. W tym celu korzysta się z technologii budowy, która nazywana jest blacha-wełna-blacha. Polega ona na umieszczeniu między dwoma ścianami z blachy wełny mineralnej oraz folii paroizolacyjnej, dzięki czemu zmniejsza się przenikalność cieplną ścian zewnętrznych. 

Rozwiązanie takie, chociaż skuteczne, jest jednak przede wszystkim pracochłonne, więc znacząco wydłuża czas budowy. Poza tym wymaga dostarczenia na miejsce budowy wszystkich elementów składowych systemu osobno. A przecież w efekcie otrzymuje się konstrukcję, która przypomina gotową do montażu płytę warstwową. Dlatego poza nielicznymi wyjątkami zamiast systemu BWB stosuje się właśnie prefabrykowane lekkie okładziny ścienne

Obudowy ocieplane składane z elementów warstwowych

Do wykonania lekkiej, ocieplanej obudowy można użyć wielu różnych komponentów. Powszechnie stosowane są płyty warstwowe, zbudowane z okładzin z blachy trwale zespolonych z termoizolacyjnym rdzeniem. W zależności od wymogów, które ma spełniać hala, wypełnieniem paneli warstwowych może być pianka poliuretanowa (PUR), pianka poliizocyjanurowa (PIR), styropian lub wełna mineralna. Natomiast stalowe, ocynkowane okładziny z obu stron pokrywają dodatkowo powłoki ochronne, których kolor wewnętrzny i zewnętrzny można dobrać z bogatej palety RAL. 

Obiekt wykonany z płyt warstwowych ściennych oraz dachowych Paneltech
Fot. 3. Obiekt wykonany z płyt warstwowych ściennych oraz dachowych Paneltech

Płyty warstwowe dostępne są w różnych grubościach i wymiarach zewnętrznych. Ich największymi zaletami są:

  • niska waga, 
  • korzystny stosunek ceny do jakości oraz stosunkowo tani, a przede wszystkim szybki montaż,
  • trwałe zabezpieczenia antykorozyjne,
  • doskonałe właściwości termoizolacyjne i atrakcyjny wygląd (zwłaszcza ścienna izolacyjna płyta wystawowa z łączeniem ukrytym, okładziną z blachy stalowej powlekanej i rdzeniem izolacyjno-konstrukcyjnym z sztywnej pianki poliizocyjanuratowej PIR),
  • szybkość wznoszenia konstrukcji. 

Oczywiście panele izolacyjne nie są pozbawione wad. Pomimo fabrycznego, skutecznego zabezpieczenia antykorozyjnego, płyta może korodować w miejscu zarysowania, które powstało np. podczas nieumiejętnego montażu. Z tego powodu utrudnione jest również prowadzenie instalacji na ścianach i przez ściany, a nawet mocowanie czegokolwiek bezpośrednio do paneli. 

Ponadto płyty warstwowe narażone są na nieodwracalne wgniecenia. W większości przypadków wgnieciony panel nadal pełni swoją funkcję, chociaż ściana wygląda mniej estetycznie. Jeżeli uszkodzenie zniszczyło płytę warstwową, jej wymiana może wiązać się koniecznością demontażu całej ściany.

Na ściany zewnętrzne wykorzystuje się także kasetony elewacyjne. Mogą one być wykonane z blachy stalowej lub aluminiowej, odpornej na korozję. Z pomocą kasetonów elewacyjnych można szybko i efektownie wykończyć ściany elewacyjne, zapewniając im jednocześnie wentylację. Należy jednak pamiętać, że panele te montowane są do specjalnego stelaża zamocowanego do muru i wypełnionego materiałem izolacyjnym. Dlatego de facto kasetony elewacyjne pełnią jedynie funkcję okładzin, chroniących przed warunkami atmosferycznymi oraz podnoszącymi estetykę budynku.

Kasetony elewacyjne Paneltech na fasadzie siedziby
Fot. 4. Kasetony elewacyjne Paneltech na fasadzie siedziby

Jeszcze lepsze wrażenie daje zastosowanie w lekkiej obudowie fasad aluminiowych, obudów szklanych, szklano-metalowych czy z poliwęglanu. Technologie te umożliwiają stworzenie wyjątkowo lekkich, a więc także strzelistych konstrukcji. Jednorodnie stosuje się je więc najczęściej w budownictwie mieszkaniowym, w budynkach biurowych oraz dużych galeriach handlowych. Natomiast w halach przemysłowych czy innego przeznaczenia, zbudowanych w oparciu o płyty warstwowe, elementy aluminiowe, szklane itp wykorzystuje się do budowy efektownych fasad wejściowych. 

Ponadto tego rodzaju materiały znajdują zastosowanie również wewnątrz obiektów handlowych i biurowych. Wykonuje się z nich bowiem lekkie ścianki działowe, które dodatkowo mogą być przejrzyste, aby zachować wrażenie przestronności wnętrz. Można zatem stwierdzić, że systemy bazujące na komponentach ze szkła, aluminium czy poliwęglanu są atrakcyjnym uzupełnieniem obudowy ścian wewnętrznych oraz fasad wykonanych z płyt warstwowych. Stosuje się często w miejscach nasłonecznionych, dzięki temu można doświetlić wnętrza naturalnym światłem dziennym. 

Płyta warstwowa a technologia lekkiej obudowy

Kiedy weźmiemy pod uwagę wady i zalety dostępnych na rynku materiałów, które można stosować w technologii lekkiej obudowy do konstrukcji dachów i ścian, płyty warstwowe w wielu zastosowaniach okazują się faworytem. Zapewniają dobrą termoizolację oraz o wiele większą wytrzymałość i trwałość całej konstrukcji niż tkanina powlekająca hale namiotowe. Ponadto są szybsze w montażu od zastosowania systemu blacha – ocieplenie – blacha, zaś od fasad aluminiowych, obudów szklanych i poliwęglanu, zastosowanie płyt warstwowych okazuje się korzystniejsze finansowo.  

Paneltech

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 27 maja, 2022

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły