Łączniki

Płytki kolczaste B. Pro

Płytka kolczasta (ang. nail plate), nazywana również płytką wielokolcową, kolczatkową czy też gwoździową, znajduje zastosowanie przy łączeniu elementów konstrukcji drewnianych. Taki sposób łączenia drewna ma wiele zalet i szerokie spektrum zastosowania.


Płytki kolczaste wykorzystuje się przy połączeniach elementów konstrukcji drewnianych. Materiał wykonania płytek to ocynkowana blacha stalowa lub nierdzewna, która z jednej strony ma wytłoczenia w postaci kolców. Dzięki kolcom płytki są wciskane w drewniane elementy konstrukcyjne łącząc je. Przy wciskaniu płytek używa się specjalnych pras o sile nacisku wynoszącej nawet 50 t.

Płytki kolczaste – zalety

Technologia płytek kolczastych umożliwia wykonanie więźb dachowych w hali produkcyjnej. Gwarantuje to zachowanie precyzji wykonywanych elementów, odpowiedniego kształtu konstrukcji, a także powtarzalność i dokładność wymiarów, co przekłada się na całokształt wykonania dachu. Technologia ta pozwala na to aby na plac budowy dostarczyć kompletne wiązary, które bardzo szybko można zmontować w całość. Nie ma więc potrzeby długiego składowania drewna na placu budowy.
Dzięki płytkom kolczastym połączenie jest trwałe i bezpieczne, ale pod warunkiem, że są one wyprodukowane zgodnie z wymaganiami odpowiednich norm. Płytki kolczaste umożliwiają wykonanie nietypowych kształtów i na dużych rozpiętościach.

Właściwości połączenia

Założeniem połączenia wykonanego z płytek kolczastych jest zapewnienie płaskiej powierzchni łączonych elementów drewnianych. Przekłada się to na stabilność i wytrzymałość połączenia przy zachowaniu najwyższego poziomu odporności na działanie dużych sił.
Dzięki płytkom kolczastym można wykonywać konstrukcje wiązarowe nawet o rozpiętości do 30 m bez podpory. W takim połączeniu równomiernie przejmowane są obciążenia z jednego elementu i przenoszone na drugi za pomocą płytki. Nie występuje przy tym koncentracja naprężeń, a ta jak wiadomo często towarzyszy połączeniom wykorzystującym gwoździe oraz połączeniom klejonym. W wielu konstrukcjach jest możliwe uzyskanie połączenia tak mocnego jak drewno.

Należy wspomnieć o jeszcze jednej bardzo istotnej zalecie wiązarów dachowych połączonych za pomocą płytek kolczastych, a mianowicie o masie konstrukcji, której wartość jest znacznie mniejsza w porównaniu z tradycyjną więźbą dachową. Wykonując wiązar z elementami łączonymi za pomocą płytek kolczastych trzeba zadbać o to, aby poszczególne elementy były precyzyjnie wycięte. Najczęściej wykorzystuje się przy tym poprzeczne piły obrotowe z tarczami ustawianymi pod odpowiednimi kątami. Nowoczesne maszyny tego typu bazują na sterowaniu CNC.

Etap projektowania płytki kolczaste

Aby wykonać poprawnie i zgodnie z przepisami prawa połączenia wiązarów za pomocą płytek kolczastych nieodzowne jest odpowiednie zaprojektowanie konstrukcji. Prace w tym zakresie doskonale wspomaga program do projektowania i przygotowania produkcji drewnianych wiązarów kratowych łączonych za pomocą płytek kolczastych – TRUSS4.
Program umiejętnie łączy automatykę z możliwościami manualnego projektowania. Użytkownik jest przy tym dodatkowo wspierany przez system podpowiedzi i kreatory. To znaczne ułatwienie i szczególnie przydatne narzędzie wspomagające prace projektowe, zwłaszcza w odniesieniu do początkujących i mniej doświadczonych inżynierów, projektantów i użytkowników.

B.PRO Polska
05-530 Tomice
ul. Europejska 4
tel. 607 775 500
e-mail: biuro@bpro.pl

4.9/5 - (52 votes)

Data publikacji: 19 grudnia, 2017

Autor:

4.9/5 - (52 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    poniedziałek, 4 marca, 2019

    Warto w budownictwie korzystać z nowych przydatnych technologi umożliwiających sprawniejsze montowanie konstrukcji bez uszczerbku na bezpieczeństwie.Technologia płytek kolczastych znacznie ułatwia montaż więźby dachowej,technologia ta zapewnia dobrą jakość i precyzję połączeń konstrukcji drewnianych.

  2. łącznik
    wtorek, 5 marca, 2019

    Łączenie elementów budowlanych za pomocą płytek kolczastych umożliwia dostawę gotowych prefabrykatów na budowę prosto z zakładu produkcyjnego. Niewątpliwą zaletą jest w tym przypadku szybkość budowy. Szkoda, że z uwagi na precyzję i sił potrzebnych do wykonania takich połączeń nie można z nich skorzystać bezpośrednio na budowie. Ale technologia godna uznania.

Podobne artykuły