Wiązary

Płytki kolczaste do wiązarów dachowych RISTEK – nowe możliwości producentów

W minionym roku zaszło wiele zmian, które odczuwalne były również na rynku drzewnym. Liczne podwyżki surowca, mniejsza dostępność oraz brak równowagi, przyczyniły się do urozmaicenia ofert wielu firm. Kroki w kierunku wprowadzenia nowego asortymentu podjęła także firma Sodra Polska, która zaopatruje swoich klientów głównie w tarcicę konstrukcyjną pod budowę konstrukcji drewnianych. W drugiej połowie 2021 roku SODRA rozpoczęła współpracę z fińskim producentem płytek kolczastych RISTEK do wiązarów dachowych, będących nieodzownym detalem przy produkcji elementów konstrukcji dachu.

Niedobór surowca w 2021 roku mocno przełożył się na wzrost popytu względem sprzedaży, a duże zapotrzebowanie na tarcicę oraz podwyżki cen drewna na całym świecie spowodowały brak równowagi na rynku drzewnym. Stany Zjednoczone były głównym kreatorem cen drewna na świecie, w skrajnym momencie ceny tarcicy konstrukcyjnej sięgały poziomu nawet $700/m3. Bardzo duży deficyt był zauważalny również na rynku stali i produktów z niej wytwarzanych. Odczuły to również przedsiębiorstwa produkujące wiązary dachowe, do produkcji których niezbędne są te dwa elementy: tarcica konstrukcyjna oraz stalowe płytki kolczaste do wiązarów. Ponieważ problem się pogłębiał, firma Sodra Polska nie zwlekając, wyszła naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów.

Płytki kolczaste do wiązarów dachowych RISTEK

Przedsiębiorstwo już we wrześniu 2021 roku rozpoczęło intensywną współpracę z firmą Ristek – producentem płytek kolczastych. Aktualnie Sodra Polska jest wyłącznym przedstawicielem firmy Ristek i dostarcza płytki kolczaste swoim klientom bezpośrednio z Finlandii. Dzięki dodatnim stanom magazynowym fińskiego producenta, możliwe są regularne dostawy i obsługa polskich klientów. Z kolei czas dostawy uzależniony jest wyłącznie od organizacji transportu. Dostęp do stanów magazynowych pozwala Sodrze Polskiej na regularne monitowanie dostępności oraz daje możliwość ich korygowania. W 2021 r. firma sprzedawała płytki kolczaste LL10 oraz LL20, tym samym zrealizowanych zostało kilkadziesiąt zamówień dostarczając płytki do producentów z całej Polski.

Płytki kolczaste do wiązarów dachowych RISTEK

Płytki kolczaste – producent z wieloletnim doświadczeniem

Przedsiębiorstwo Ristek (www.ristrek.fi) jest szanowanym i uznanym na zachodzie producentem płytek kolczastych. Produkuje je od 2007 roku w zakładzie zlokalizowanym w okolicach Lahti. Obecnie Ristek swoją popularność zdobył w wielu krajach europejskich, głównie są to Niemcy, Finlandia, Francja i Estonia.

Proces produkcji odbywa się na czterech liniach, które są w pełni zautomatyzowane – począwszy od podawania taśm blachy, poprzez wytłaczanie, na pakowaniu do kartonów lub na palety kończąc. W zależności od wymiaru płytek kolczastych producenta, jeszcze przed pakowaniem w kartony/ palety, są one bandowane w pakiety po ok. 10 szt. i układane ramieniem robota wyposażonym w elektromagnes.

Taki sposób pakowania płytek kolczastych mocno usprawnia logistykę w zakładzie produkującym wiązary. Aktualnie produkcja płytek odbywa się podczas jednej wydłużonej zmiany. Dzięki poszerzeniu sprzedaży między innymi o rynek Polski, wdrażana jest przez Ristek produkcja dwuzmianowa.

Płytki kolczaste do wiązarów dachowych RISTEK

Płytki kolczaste do wiązarów – wysoka jakość produktu

Firma Ristek produkuje płytki kolczaste o wielu wymiarach (LL10 z blachy o grubości 1,0 mm, LL13 z blachy o grubości 1,3 mm, LL20 z blachy o grubości 2,0 mm i inne), które posiadają odpowiednie polskie jak i europejskie certyfikaty oraz świadectwa potwierdzające jakość. Spełniona jest również norma PN-EN14545. Cechą wyróżniającą płytki Ristek jest parametr, jakim jest zdolność zakotwienia, np. dla płytki kolczastej LL13 wynosi 3,9 N/mm2. Istotnym elementem mającym wpływ na ten parametr są karbowane kolce (tzw. kolce choinkowe), co stanowi pozytywny aspekt płytek Ristek. Cały asortyment Ristek wykonany jest z blachy S350GD+Z275, mimo że norma wymaga blachy S220GD.

Płytki kolczaste do wiązarów dachowych RISTEK

Program 3D TrussMe

W 2011 roku producent płytek kolczastych wdrożył program o nazwie 3D TrussMe służący do obliczeń wiązarów, który z uwagi na liczne funkcjonalności jest bardzo ceniony przez użytkowników. Program jest też wciąż doskonalony i rozwijany, dzięki czemu obecnie uznawany jest za wiodący program w krajach Skandynawii. Stosowany w krajach nadbałtyckich, jak i również w Niemczech.
Dzięki tej międzynarodowej współpracy pojawiają się informacje, które wskazują na zmniejszony popyt dla płytek z blachy 1 mm (i o relatywnie krótkim kolcu), a spowodowane jest to pracą jaką wykonuje płytka kolczasta w konstrukcji w zależności od warunków pogodowych, pracy drewna pod wpływem wilgoci i pracy konstrukcji jako całości. Te kilka czynników przyczynia się do „słabości” zakotwienia płytek, co powoduje mniejsze nimi zainteresowanie. Program 3D został już wdrożony przez partnerów (Sodra Polska i Ristek) w Polsce w języku polskim z uwzględnieniem rodzimych eurokodów i odpowiedniej do polskich warunków kombinacji obciążeń. Polityka firmy Ristek i Sodra Polska zakłada, aby w bazie programu dostępne były powszechnie znane w Polsce płytki kolczaste różnych producentów. Z pomocą trenerów Ristek z Finlandii i z Niemiec zostały już przeprowadzone pierwsze szkolenia dla projektantów. Celem jest intensywna kontynuacja tych szkoleń również w 2022 r.
W ofercie Ristek i Sodra Polska, oprócz płytek kolczastych do wiązarów dachowych, znajdują się także prasy i stoły do prasowania płytek. Dynamiczny rozwój współpracy zaowocował założeniem spółki RISTEK POLSKA. Obecnie tworzona jest strona internetowa, na której dostępne będę wszelkie informacje niezbędne dla klientów firmy.

Sodrę Polską bardzo cieszy duże zaangażowanie partnera, firmy RISTEK i szybkie tempo prowadzenia wspólnych prac, w szczególności przy wdrażaniu oprogramowania 3D TrussMe.

– Czekamy na wszelkie uwagi i komentarze użytkowników naszych płytek i programu do obliczeń. Dziękujemy za te, które już otrzymaliśmy. Państwa podpowiedzi są dla nas cenne i umożliwiają doskonalenie naszego programu – mówi Grzegorz Murawicz, V-ce Prezes Spółki Ristek Polska.

Kontakt:
Grzegorz Murawicz
V-ce Prezes firmy Ristek Polska
Tel.: 797 198 677
e-mail: grzegorz.murawicz@sodra.pl

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 23 kwietnia, 2022

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły