Złącza ciesielskie

Płytki kolczaste – rodzaje i ich wykorzystanie w projektach

Każdy zdaje sobie sprawę, że solidny dach to gwarancja dobrej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego też coraz częściej zamiast tradycyjnej więźby wykonywanej na placu budowy inwestorzy wybierają tańsze i szybsze w produkcji prefabrykowane wiązary dachowe. Ich zastosowanie można znaleźć nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale również przemysłowym czy rolniczym (np. w budowie wielkopowierzchniowych budynków inwentarskich).

Do ich budowy wykorzystuje się płytki kolczaste oraz drewno konstrukcyjne C24, które tworzą trwałe i spójne łączenia. Jednakże wybór rodzaju płytki kolczastej wykorzystywanej w danym projekcie zależy od specyfikacji danego dachu. Jakie są najpopularniejsze rodzaje płytek kolczastych oraz ich wykorzystanie w danych łączeniach? Czy wybór płytek ma znaczenie w kontekście oszczędności i trwałości dachu? Jak wybrać odpowiednią płytkę kolczastą?

Dlaczego rodzaj płytki kolczastej ma znaczenie?

Wiązary dachowe to podstawowe elementy nośnej konstrukcji dachu, a ich odpowiednie zaprojektowanie i produkcja pozwalają na trwałe oraz bezpieczne zabezpieczenie obiektu. Odpowiedni dobór materiałów pozwoli konstrukcji dachu na przenoszenie obciążeń warstw pokrycia dachowego, jak i obciążeń wiatru oraz śniegu. Różnorodność projektów prefabrykowanych wiązarów dachowych wymaga więc od konstruktora znalezienia odpowiednich płytek kolczastych, które będą pasowały do wymagań danego dachu. Oczywiście, aby wiązary zapewniały bezpieczeństwo, muszą być odpowiednio zaprojektowane, wykonane i zamontowane, a odpowiedni dobór płytki kolczastej pozwoli na zminimalizowanie kosztów, zwiększenie trwałości konstrukcji oraz obniżenie kosztów transportu.

Przykładowa konstrukcja dachu zaprojektowana w programie 3DTrussme.
Przykładowa konstrukcja dachu zaprojektowana w programie 3DTrussme.

Standardowa płytka kolczasta – różnorodność w prostocie

Standardowe płytki kolczaste stosowane są najczęściej do podstawowych połączeń w strukturze wiązara, jednakże ich wymiary oraz rodzaje mogą się od siebie różnić w zależności od wymagań danego węzła jak i całego dachu. Płytki kolczaste różnią się od siebie nie tylko szerokością oraz długością, ale również grubością blachy z jakiej zostały wykonane czy długością oraz kształtem kolca danej płytki kolczastej. W przypadku fińskiego producenta Ristek do wyboru są płytki kolczaste LL10 (grubość blachy 1,0 mm; długość kolca 8,5 mm), LL13 (grubość blachy 1,3 mm; długość kolca 14 mm (kolce choinkowe), LL20 (grubość blachy 2,0 mm; długość kolca 18 mm kolce choinkowe). Wybór płytki kolczastej zastosowanej w danym łączeniu jest uzależniony od obciążeń jakie musi przenosić.

Jednakże aktualnie dostępne programy do projektowania wiązarów dachowych często same podpowiadają jaki rozmiar płytki kolczastej powinien zostać zastosowany w danym połączeniu, ułatwiając tym samych proces projektowania. Jednakże, niektóre projekty dachów wymagają zastosowania bardziej odpornych płytek kolczastych. Na rynku są dostępne płytki kolczaste wyprodukowane ze stali nierdzewnej np. płytki kolczaste Inox LL13 marki Ristek, które znajdują swoje zastosowanie w konstrukcjach, które mają styczność z agresywnym środowiskiem chemicznym. W związku z tym są one często stosowane w przypadku budynków inwentarskich takich jak kurniki, obory czy biogazownie.

Płytka kolczasta Ristek LL13 Combi.
Płytka kolczasta Ristek LL13 Combi.

Płytka kolczasta Combi – oszczędność przy wysokich wiązarach

Gdy wiązar jest zbyt wysoki do standardowego transportu, czyli mierzy ponad 3,2 m lub w przypadku połączeń, gdzie utrudnione jest zastosowanie prasy hydraulicznej, można zaprojektować rozwiązanie z wykorzystaniem płytek kolczastych „połówkowych”. Płytka kolczasta typu Combi posiada część otworową pod gwoździowanie oraz część z kolcami, którą wprasowuje się w zakładzie prefabrykacji. Często takie rozwiązanie pozwala na obniżenie kosztów transportu nawet o kilkanaście tysięcy złotych, ponieważ nie ma konieczności korzystania z transportu ponadgabarytowego. W przypadku płytek kolczastych typu Combi są dostępne 2 opcje projektowania. Najczęściej jest to pełne gwoździowanie, na 4 puste otwory lub na 8 pustych otworów. Ponadto jest wybór złącza w części otworowej, pomiędzy gwoźdźmi a wkrętami z opcją projektowania wstępnego nawiercania lub jego braku. Łączniki te znajdują zastosowanie w budowie więźb dachowych, zadaszeń obiektów przemysłowych i rolniczych, pawilonów handlowych, scen czy obiektów sportowych. W przypadku firmy Ristek program 3DTrussme sam sprawdza, ile otworów należy wypełnić, by spełnić nośność węzła i jaką płytkę dobrać. Program oblicza i wybiera pomiędzy dwoma rozmiarami 100×240 mm oraz 150×240 mm, które są produkowane z blachy o grubości 1,3 mm – odpowiednik płytek LL13.

Płytka kolczasta Ristek LL13 Connection-plate.
Płytka kolczasta Ristek LL13 Connection-plate.

Płytka Connection-plate – kiedy długość ma znaczenie?

Na polskim ryku najczęściej dostępne jest drewno konstrukcyjne C24 w długościach nieprzekraczających 5,4 metra. Jednakże, jeśli elementy nośne wiązara są dłuższe, konieczne jest „przedłużanie” belki, aby dopasować ją do geometrii dachu. W tym celu wykorzystywana jest płytka kolczasta Connection–plate! Jest ona dedykowana do połączeń elementów drewnianych na długości, a jej zastosowanie doskonale sprawdza się zarówno w przypadku połączeń pasów dolnych, jak i górnych wiązarów. Dzięki swojej specjalnej geometrii, płytka ta może przenieść nawet o 40% większe siły w kierunku wzdłużnym do kierunku włókien drzewnych w porównaniu ze standardowymi płytkami. Co ciekawe, większa płytka nie zawsze oznacza mocniejsze połączenie, gdyż może niszczyć drewno. Dlatego w przypadku połączeń na długości mogą być stosowane znacznie węższe płytki typu Connection-plate.

Płytki Connection-plate produkowane są dłuższe i mają mniejszą ilość kolców na metr kwadratowy w stosunku do standardowych płytek, co przekłada się na mniejszą ilość otworów w blasze i jej większą wytrzymałość na rozciąganie nawet do: ft,0,k = 374 N/mm. Jest to przydatne, gdy w danym polaczeniu na długości występują duże siły rozciągające.
Płytka Connection-plate jest idealna dla łączeń PD na budowie przez mniejszą ilość kolców łatwiej jest ją wprasować, niż zwykłą płytkę, gdyż wymaga mniejszego nacisku prasy hydraulicznej. Płytka Connection-plate jest wyprodukowana ze stali o sygnaturze S350GD+Z275-M-A, gdzie długość kolców to 14 mm, a grubość blachy to 1,3 mm. W przypadku oferty firmy Ristek dostępne rozmiary płytki Connection-plate to: 96×375, 96×500, 120×500, 144×500, 180×500 mm.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 11 kwietnia, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły