Pokrycia dachowe

Płytki z włóknocementu Cedral na dach i elewację

Płytki małoformatowe to materiał znany od wielu lat, który chętnie stosowany był do pokrycia dachów. Obecnie coraz częściej można go spotkać także na elewacjach budynków. To wyjątkowe rozwiązanie nadaje unikalny wygląd realizacji i podkreśla jej jednolity charakter. Dowiedz się czym jest włóknocement, gdzie można stosować płytki włóknocementowe i na co należy zwrócić uwagę w trakcie ich montażu.

Włóknocement – co to takiego?

Włóknocement jest materiałem, którego historia sięga już ponad 100 lat. Od momentu jego wynalezienia, udoskonalano proces jego produkcji i obecnie jest on materiałem całkowicie bezpiecznym, wytwarzanym wyłącznie z naturalnych surowców. Powstaje z połączenia m.in. piasku, wody, cementu i włókien celulozowych. To dzięki nim zyskuje on swoje wyjątkowe cechy i właściwości. Proces produkcji włóknocementu polega na nakładaniu na siebie kolejnych warstw mieszanki materiałów, dzięki czemu gotowy wyrób odznacza się długowiecznością i wytrzymałością. Wykazuje dużą odporność na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych: mrozu, opadów, promieniowania UV. Jest trwały, niepalny (klasa A2-s1, d0), nie ulega zniekształceniom ani korozji. Nie poddaje się szkodnikom i grzybom. Swoje właściwości zachowuje niezmiennie przez cały okres eksploatacji (gwarancja na płytki Cedral wynosi 30 lat). Należy także do materiałów lekkich – metr kwadratowy waży zaledwie kilkanaście kilogramów – dzięki czemu to idealne rozwiązanie przy remoncie i zmianie pokrycia dachu starszych obiektów.

Pensjonat „Spokojne Wczasy” w Mielnie, krycie podwójne i poziome płytką Cedral 60x30 w kolorach białym i grafitowym
Pensjonat „Spokojne Wczasy” w Mielnie, krycie podwójne i poziome płytką Cedral 60×30 w kolorach białym i grafitowym

Zastosowanie – dach, elewacja i nie tylko

Płytki małoformatowe z włóknocementu mają szerokie zastosowanie. Przede wszystkim można je użyć do pokrycia dachów. Ponieważ są bardzo lekkie, często wybierane są do remontu dachów zabytkowych obiektów. Duże znaczenie ma także w tym wypadku ich klasyczny i ponadczasowy wygląd oraz unikalne walory użytkowe. Dach pokryty płytką wydaje się lekki i jednorodny, a właściwie dobrany kolor jeszcze bardziej podkreśla ten efekt. Podczas produkcji wierzchnia warstwa płytki jest barwiona pigmentem i pokrywana kolorową powłoką akrylową. Dzięki tej metodzie kolor jest niezwykle trwały. Płytki dostępne są w kilku barwach, z których największą popularnością cieszą się grafitowy, biały i czarny. Modele płytek różnią się od siebie także fakturą powierzchni oraz krawędzi. Płytki z linii Struktonit mają strukturę łupka, linia Euronit oraz Alterna wyróżniają się gładką powierzchnią, a New Stonit zachwyca nieregularnymi krawędziami.

Powszechnie stosowane są także do wykończenia kominów, pasów podrynnowych, jako pokrycia mansard, okapów czy też okien dachowych.
Obecnie także coraz częściej można spotkać je na elewacji budynków, gdzie pokrywają ją w całości lub tylko jej wybrane fragmenty. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład pozostawienie dolnej połowy elewacji pokrytej tynkiem (lub innym materiałem) i obłożenie górnej części płytkami w kontrastującym kolorze. Innym sposobem na uzyskanie oryginalnego wyglądu budynku jest pokrycie nimi zarówno fasady, jak i dachu. Tak odważne realizacje przykuwają wzrok i wyróżniają projekt na tle innych obiektów.

Rodzinne Maślice II, Wrocław, płytka Struktonit 30x60 w kolorze grafitowym.
Rodzinne Maślice II, Wrocław, płytka Struktonit 30×60 w kolorze grafitowym.

Montaż – na co zwrócić uwagę

Płytki włóknocementowe przybija się bezpośrednio do podkonstrukcji – łat albo pełnego deskowania. Szczególną uwagę należy zwrócić na zakłady boczne i czołowe, ponieważ zastosowanie nieodpowiednich będzie skutkowało przeciekaniem dachu. Również ważne jest użycie odpowiednich wkrętów (stosowanie nieocynkowanych grozi korozją i odpadaniem płytek).
Bezpośrednio po zakończeniu prac nie wolno chodzić po dachu, dlatego należy pamiętać, aby zastosować haki bezpieczeństwa, które także w przyszłości posłużą do komunikacji, jeżeli wystąpi konieczność prowadzenia jakichkolwiek prac.
Płytki Cedral dostępne są w kształcie kwadratu, prostokąta i zaokrąglone, o wymiarach 20 x 20 cm, 25 x 25 cm, 30 x 30 cm, 30 x 40 cm, 32 x 60 cm, 40 x 40 cm oraz 30 x 60 cm. Taka różnorodność zapewnia dostosowanie odpowiedniego materiału do realizowanego projektu i zminimalizowanie ewentualnego odpadu. W ofercie producenta znajdują się także dodatkowe elementy i akcesoria, umożliwiające uzyskanie pożądanego efektu końcowego, takie jak elementy wentylacyjne kalenicy, łączniki, zaślepki czy spinki do krycia francuskiego.

Koszt pokrycia płytkami małoformatowymi z włóknocementu dachu i elewacji domu, zależy od sposobu krycia, wielkości płytek i kąta nachylenia (w przypadku dachu). Biorąc pod uwagę trwałość materiału, która wynosi ponad 50 lat i minimalne nakłady na jego konserwację (a wręcz ich brak), to w perspektywie wielu lat pokrycie dachu i elewacji płytkami okazuje się rozwiązaniem bardzo ekonomicznym.

Ponadczasowe dachy i elewacje Cedral

Płytki z włóknocementu, znane wcześniej wyłącznie pod nazwami Euronit i Struktonit, od 2019 roku są dostępne pod marką Cedral. Gama materiałów Cedral obejmuje też deski elewacyjne z włóknocementu. Trwałe, przyjazne dla środowiska i piękne materiały pozwalają na stworzenie wyjątkowych i ponadczasowych projektów domów.

4.8/5 - (23 votes)

Data publikacji: 11 października, 2020

Autor:

4.8/5 - (23 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. praktyk
    poniedziałek, 12 października, 2020

    Płytki małoformatowe jako pokrycie dachu czy elewacji są jeszcze mało popularne choć są bardzo praktyczne i efektownie prezentują się zarówno na dachach jak i elewacjach.Warto zainwestować w takie pokrycie i cieszyć się efektami przez wiele lat.

  2. odkrywca
    poniedziałek, 12 października, 2020

    Płytki z włóknocementu wydają się być doskonałym, uniwersalnym materiałem budowlanym. Wszechstronność zastosowania, wytrzymałość i trwałość oraz niewielki ciężar stawia płytki małoformatowe w czołówce pokryć dachowych i elewacyjnych. Myślę, że te cechy przyczynią się do szerszego stosowania tego materiału w budownictwie.

  3. Magdalena
    piątek, 27 sierpnia, 2021

    Wlascicielka domu pokrytego ta plytka

Podobne artykuły