Po co zabudowywać okap dachowy deską podbitkową?
Okap dachowy to część połaci dachowej, która wystaje poza obszar ścian. Jest nie tylko elementem dekoracyjnym domu. Chroni elewację i stolarkę okienną przed bezpośrednim spływaniem opadów, takich jak deszcz czy topiący się śnieg. Okap dachowy sam jednak wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Zabudowa okapu drewnianą deską podbitkową to rozwiązanie, które zyskuje na popularności zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym budownictwie. Dlaczego warto zdecydować się na ten materiał?
Przeczytaj w artykule:
- Czy okap dachowy trzeba zabudowywać?
- Czym jest deska podbitkowa i jaką pełni funkcję?
- Czy drewniana deska podbitkowa będzie najlepszym wyborem?
- Podsufitka z deski podbitkowej – do jakiej stylistyki budynku?
Czy okap dachowy trzeba zabudowywać?
Zabudowa okapu dachowego absolutnie nie jest konieczna, ale zalecana. Okap dachowy pełni ważną rolę w ochronie budynku przed deszczem, śniegiem czy silnym wiatrem.
Brak podbitki dachowej, nazywanej inaczej podsufitką, może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów oraz degradacji materiałów budowlanych. Ponadto, podbitka chroni przed wnikaniem ptaków i owadów, które mogą zasiedlać przestrzenie pod dachem. Zabudowa okapu to również sposób na uzyskanie estetycznego wykończenia.
Czym jest deska podbitkowa i jaką pełni funkcję?
Deska podbitkowa jest naturalnym materiałem wykończeniowym stosowanym do zabezpieczenia okapu dachowego. To odpowiednio przycięte i wyprofilowane drewno, najczęściej z drzewa iglastego. Zabudowanie więźby dachowej deską podbitkową pozwala zapobiegać przedostawaniu się wilgoci do konstrukcji dachu. Dzięki temu konstrukcja jest zabezpieczona przed zniszczeniem.
Podbitka pomaga również w wentylacji. Po jej zamontowaniu łatwiej utrzymać odpowiednie warunki termiczne na poddaszu. Dobrej jakości podsufitka dachowa jest trwała, odporna nie tylko na wilgoć, ale też promieniowanie UV.
Czy drewniana deska podbitkowa będzie najlepszym wyborem?
Okap dachu można zabudować wieloma różnymi materiałami. Oprócz drewna stosuje się jeszcze stal, aluminium oraz PCV. To jednak drewniana deska podbitkowa jest najczęściej wybieraną opcją. Gdy porówna się wszystkie dostępne rodzaje podbitek, drewno jest najbardziej opłacalne pod względem ceny.
Wiele osób docenia naturalny wygląd wykonanej z drewna podsufitki. Co prawda, nie będzie tak trwała jak ta ze stali, ale można ją odpowiednio zakonserwować, a wtedy posłuży wiele lat.
Podsufitka z deski podbitkowej – do jakiej stylistyki budynku?
Zabudowa okapu dachowego z deski podbitkowej nie jest wykonywana tylko w tradycyjnych budynkach. Drewno może pasować do różnych stylów architektonicznych. Najważniejszą zasadą jest umiejętne dostosowanie kolorystyki deski do stolarki zewnętrznej. Podsufitkę warto pomalować bejcą lub lakierem do drewna o odpowiednim odcieniu. To sposób na wkomponowanie drewnianej podbitki do bardziej nowoczesnych projektów.
Podbitka to istotny element dachu. Warto ją wykonać, aby konstrukcja nie wymagała gruntownej naprawy po kilku latach.
Komentarze