Podbitka

Podbitka Blachy Pruszyński – eleganckie wykończenie dachu

Dach nie tylko powinien być szczelny i wytrzymały, ale powinien mieć także walory estetyczne. Jednak pokrycie rzadko jest przez nas oglądane w pełnej krasie. Bardziej dostępny naszym oczom na co dzień jest spód dachu. Dlatego warto skupić się na jego dokładnym wykończeniu, aby dom wyglądał estetycznie.

Najważniejszą funkcją, jaką powinien spełniać każdy dach jest skuteczna ochrona domu przed silnym wiatrem, opadami atmosferycznymi oraz promieniowaniem słonecznym. Nie oznacza to, że powinniśmy zaniedbać względy estetyczne. Diabeł tkwi w szczegółach, a więc zadbajmy o to, aby ekipa dekarska była sprawdzona. Detali na dachu jest mnóstwo. Oprócz obróbek blacharskich, kominków wentylacyjnych i śniegołapów, ważnym elementem jest podbitka dachowa. Jest to bowiem część dachu, którą możemy obejrzeć w każdej chwili, ponieważ jest ona widoczna od spodu.

Podbitka perforowana TP7 firmy Blachy Pruszyński.
Podbitka perforowana TP7 firmy Blachy Pruszyński.

Jej wykonanie nie jest koniecznością, dlatego zdarza się, że jest pomijana podczas prac budowlanych. Niestety, jej brak często skutkuje przykrym widokiem brzydko zakończonych krokwi lub wystających kawałków membrany. Jednak nie tylko o estetykę tutaj chodzi. Podbitka chroni nasz dach przed zagnieżdżaniem się zwierząt, które często w takich właśnie miejscach szukają schronienia.

Jeśli zdecydowaliśmy się na podbitkę, to zastanówmy się nad jej wyglądem. Warto dopasować ją do projektu budynku. Dzięki temu zachowujemy spójną stylistykę domu. Pokrycia tradycyjne najlepiej będą komponować się z drewnopodobnym wyrobem lub blachą płaską miedzianą czy stalową. Przy domach nowoczesnych odpowiednim wyborem będą podbitki w odcieniach szarości. Jednak jeśli chcemy wyróżnić się czymś spośród tłumu, śmiało możemy zaryzykować z bardziej wyrazistym kolorem.

Podbitka perforowana TP7 firmy Blachy Pruszyński.
Podbitka perforowana TP7 firmy Blachy Pruszyński.

Materiały, z których najczęściej wykonuje się ten element, to drewniana szalówka lub elementy wykonane z PCV. Dość nowoczesnym i prostym rozwiązaniem stała się blacha trapezowa T7 lub TP7, która różni się od tej poprzedniej tylko perforacją części przetłoczeń. Takie panele z blachy są bardzo łatwe w montażu, a przy okazji wytrzymałe i proste w konserwacji. Jest dostępna nie tylko w charakterystycznym dla blachy szarym kolorze. Znajdziemy ją również w powłokach, które doskonale imitują drewno dębu lub orzecha. Dzięki temu możemy dopasować podbitkę nie tylko do pokrycia czy orynnowania, ale także do takich elementów, jak drzwi czy ramy okien.

Podbitka Blachy Pruszyński - eleganckie wykończenie dachu

Jeśli zdecydujemy się na podbitkę blachy trapezowej, wyeliminujemy tym sposobem efekt falowania, który mógłby powstać wskutek zmian temperatury. Podbitka plastikowa nie poradziłaby sobie z tym problemem. Należy również wspomnieć o odporności na starzenie i odbarwienia, które mogą być spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym.
Taka blacha trapezowa może być montowana na dwa sposoby – prostopadle lub równolegle do elewacji. Podczas montażu jednak pamiętajmy, że połać musi być odpowiednio wentylowana. Nie zapomnijmy więc o pozostawieniu otworów, które ją zapewnią. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest oferowana przez firmę Blachy Pruszyński podbitka perforowana. Wentylacja przebiega wtedy bez problemu, a otwory są na tyle małe, że owady takie jak osy czy szerszenie nie powinny się przez nią przedostać. Dodatkowym estetycznym akcentem do podbitki może być jej efektowne oświetlenie.

4.9/5 - (35 votes)

Data publikacji: 13 maja, 2020

Autor:

4.9/5 - (35 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Damian
  środa, 13 maja, 2020

  podbitka dachu zdecydowanie powinna być elegancka, skoro sam dach jest ładny, to jego wykończenie musi stanowić całość. ochrona i funkcjonalność w jednym, wybór materiału to chyba kwestia gustu, wiadomo, wytrzymałość tych materiałów będzie różna. dobrze, że są gotowe materiały do wykorzystania jak na przykład producenta Pruszyński.

 2. rafal8647
  piątek, 15 maja, 2020

  interesujacy artyykuł

 3. Jacek
  poniedziałek, 18 maja, 2020

  Eleganckie wykończenie dachu jest bardzo ważne aby cały dach w pełni spełniał swe zadanie,a firma Blachy Pruszyński ma w swej ofercie bardzo dobre rozwiązania aby dach w pełniył elegancki i trwały.Warto korzystać z możliwości i korzyści ofertowych tej zaufanej firmy.

Podobne artykuły